شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118105 | |

12 دستگاه‌ و نهاد از جمله ثبت اسناد، ثبت احوال، پست و بانک مرکزی با نظام مالیاتی اشاره کرد و گفت: اطلاعات هویتی، مالی، مکانی و عملکرد مودیان از بخش‌های ذی‌ربط اخذ و استفاده می‌شود.

رییس کل سازمان مالیاتی گفت: تعامل موثر برخط

12 دستگاه‌ و نهاد از جمله ثبت اسناد، ثبت احوال، پست و بانک مرکزی با نظام مالیاتی اشاره کرد و گفت: اطلاعات هویتی، مالی، مکانی و عملکرد مودیان از بخش‌های ذی‌ربط اخذ و استفاده می‌شود.

به گزارش «تعادل»، سیدکامل تقوی‌نژاد در جمع اعضای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران غیردولتی که با حضور سلطانی‌فر معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونان مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی برگزار شد، با تاکید بر اینکه اساس کار دولت بر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استوار است، گفت: تامین هزینه‌های کشور از محل درآمدهای مالیاتی از اساسی‌ترین محورهای اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود و باتوجه به اشاره صریح بند 17 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی، هم‌اکنون سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی به 8درصد رسیده که البته تا پایان برنامه ششم این رقم بایستی به 11درصد برسد و این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته این رقم بین 20 تا 40درصد متغیر است.

وی در ادامه به تشریح سیاست‌ها و اقدامات سازمان امور مالیاتی پرداخت و گفت: مهم‌ترین سیاست سازمان، تعامل با مودیان مالیاتی است و در حال حاضر مبارزه با فرار مالیاتی و افزایش عدالت مالیاتی در اولویت برنامه‌های نظام مالیاتی قرار دارد و رشد مالیات‌ها نیز از محل بسط منابع جدید، گسترش چتر مالیاتی و شناسایی مودیان جدید تامین خواهد شد.

تقوی نژاد با اشاره به ایجاد پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی در اجرای ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم نیز گفت: به واسطه بهره‌مندی از این پایگاه، تاکنون بیش از یک میلیون رکورد از مودیان در این بانک اطلاعاتی ثبت و ضبط شده که علاوه بر استفاده در تشخیص دقیق‌تر مالیات، به شناسایی مودیان مالیاتی جدید نیز کمک شایان توجهی می‌کند.

وی تصریح کرد: با ایجاد پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی و تقویت و افزایش سیستم‌های واحدیابی مکانیزه، روند مبارزه با فرار مالیاتی سرعت یافته و در سال 95 و با تکیه بر اطلاعات این پایگاه، در حدود 300 هزار مودی مالیاتی جدید شناسایی و مالیات حقه از آنان اخذ شده است.

رییس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور بیان داشت: همچنین با بررسی به عمل آمده از محل مبارزه با فرار مالیاتی، از سال گذشته تاکنون، حدود 10 هزار میلیارد تومان مالیات مطالبه شده است.

تقوی‌نژاد ادامه داد: شفافیت اقتصادی چه به‌صورت ایجاد قوانین جدید و ساده‌سازی مقررات و چه از طریق ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی و فناوری‌های جدید اطلاعاتی، نقش مهمی در مبارزه با فرار مالیاتی در کشور ایفا می‌کند و در شرایطی که فرار مالیاتی ابعاد پیچیده‌یی به خود گرفته، توجه ارکان نظام به تقویت اطلاعات جامع اقتصادی و نیز ضمانت‌های اجرایی قوانین مالیاتی از اهمیت ویژه‌یی برخوردار است.

وی به هماهنگی و تعامل موثر برخط 12 دستگاه‌ و نهاد از جمله ثبت اسناد، ثبت احوال، پست و به ویژه بانک مرکزی با نظام مالیاتی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر، اطلاعات هویتی، مالی، مکانی و عملکردی مودیان از همه بخش‌های ذیربط اخذ و در فرآیند رسیدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تقوی‌نژاد اضافه کرد: در رابطه با تقویت ضمانت‌های اجرایی در قانون مصوب تیرماه سال 1394، اصلاحات موثری صورت گرفته که بحث جرم انگاری مالیات از مهم‌ترین آنها به‌شمار می‌رود و از این پس شاهد برخورد جدی و قاطع دستگاه مالیاتی با مودیانی که به هر شیوه متوسل به فرار مالیاتی می‌شوند، خواهیم بود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، افزود: خوشبختانه با اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، موضوع جرم انگاری مالیات عملیاتی شد و مصادیق فرار مالیاتی نیز مشخص و مجازات‌هایی نیز برای آن پیش‌بینی شده و بر حفظ محرمانه بودن اطلاعات مودیان از سوی کارکنان نظام مالیاتی نیز تاکید و در صورت سوءاستفاده از آن، مجازات‌هایی پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه، با بیان اینکه حمایت از تولید و صادرات از مهم‌ترین برنامه‌های این سازمان و ارائه استفاده از تسهیلات ومشوق‌های قانونی در ایجاد رونق اقتصادی، مورد توجه جدی ماست، عنوان داشت: سازمان امور مالیاتی پیشنهاد کاهش نرخ مالیات بخش‌های مولد از 25درصد فعلی به 20درصد را به مراجع ذی‌ربط ارائه داده است که در شرایط فعلی می‌تواند برای خروج از رکود و افزایش رونق اقتصادی گام مثبتی باشد. رییس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در بخش دیگری از سخنان خود، مالیات را هم حق بیتالمال و هم حق‌الناس عنوان کرد و گفت: ما حق نداریم در امر وصول مالیات که به بیت‌المال و مردم تعلق دارد کوتاهی کنیم و در امر وصول مالیات که از جنس عدالت نیز هست، نباید مرتکب ظلم یا بی‌عدالتی شویم.

تقوی‌نژاد با اشاره به اینکه تاکید سازمان امور مالیاتی کشور، الکترونیکی کردن و ساده‌سازی فرآیندهای مالیاتی است و ما یکی از کامل‌ترین نظام‌های مالیاتی در این زمینه هستیم، خاطرنشان کرد: مکانیزه شدن این فرآیند که باهدف تکریم ارباب‌رجوع و افزایش رضایتمندی مودیان صورت گرفته است سبب کاهش ترددهای غیرضروری، کاهش هزینه‌ها و پیشگیری از جعل گواهی مالیاتی شده است.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه به قانون مالیات بر ارزش افزوده هم اشاره کرد و گفت: این نوع مالیات، یکی از نظام‌های نوین و مدرن مالیاتی در کشورهای توسعه یافته محسوب می‌گردد و از ابتدای اجرای این قانون در کشور (مهرماه 1387) تا پایان دی ماه سال 1396، بالغ بر 225 هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض ارزش افزوده دریافت شده که 80 هزار میلیارد تومان در قالب عوارض دراختیار شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور قرار گرفته که بالغ بر 16 هزار میلیارد تومان عوارض به حساب شهرداری تهران واریز شده است. وی ادامه داد: همچنین یک درصد از سهم مالیات بر ارزش‌افزوده نیز مطابق قانون به بخش سلامت اختصاص می‌یابد که تاکنون بالغ بر 14 هزار میلیارد تومان تا پایان دی ماه سال 1396 به این بخش اختصاص یافته است و اینها در حالی است که مردم حق‌دارند بدانند که مالیاتی که پرداخت می‌کنند در چه محل‌هایی هزینه می‌شود.

وی مهم‌ترین نیاز امروز کشور را افزایش کارایی و توان نظام مالیاتی به‌عنوان مطلوبترین شکل تامین مالی هزینه‌های کشور برشمرد و از رسانه‌ها خواست ارکان مختلف نظام را برای جلب مشارکت مدنی، برای گسترش و فراگیر نمودن عدالت اجتماعی، بهره‌مندی موثر از ظرفیت‌های به فعلیت در نیامده اقتصادی و تامین حداکثری هزینه‌های جاری کشور از محل درآمدهای پایدار، سالم و درونزای اقتصادی یعنی مالیات به کار گیرند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران