شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 116632 | |

معاون وزیر کشاورزی با اشاره به مواجه شدن استان‌ها با تنش آبی، گفت: امسال در خصوص کم آبی و مواجه شدن با خشکسالی نسبت به ۴۷ سال گذشته، سال بی‌سابقه‌یی را پشت سر گذاشته‌ایم.

امسال؛ بی‌سابقه‌ترین خشکسالی کشاورزی

معاون وزیر کشاورزی با اشاره به مواجه شدن استان‌ها با تنش آبی، گفت: امسال در خصوص کم آبی و مواجه شدن با خشکسالی نسبت به ۴۷ سال گذشته، سال بی‌سابقه‌یی را پشت سر گذاشته‌ایم. به گزارش ایسنا، محمدعلی طهماسبی در آیین نمادین افتتاح ۵۳ طرح و پروژه کشاورزی در چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: در سال ۱۳۹۲ میزان تولید محصولات کشاورزی ۹۷ میلیون تن بود که این رقم تا پایان سال گذشته به ۱۲۰ میلیون تن رسید که با رشد هفت درصدی مواجه بوده است. وی افزود: افزایش تولید محصولات کشاورزی به واسطه تلاش کشاورزان بوده است. طهماسبی با اشاره به اینکه در دنیا ۸۰ درصد از مساحت کشاورزی از طریق کشاورزی دیم انجام می‌شود، تصریح کرد: در ایران ۹۰ درصد تولیدات کشاورزی از طریق کشاورزی آبی بوده و تنها ۱۰ درصد از طریق کشاورزی دیم است. وی با اشاره به مواجه شدن استان‌ها با تنش آبی، گفت: امسال در خصوص کم آبی و مواجه شدن با خشکسالی نسبت به ۴۷ سال گذشته، سال بی‌سابقه‌یی را پشت سر گذاشته‌ایم. طهماسبی با اشاره به کاهش شدید بارش در چهارمحال و بختیاری، تصریح کرد: با تکنولوژی و فناوری‌های جدیدی که وجود دارد می‌توان بر چنین مشکلاتی فائق آمد. وی گفت: لازم است در خصوص استفاده از منابع آبی تمهیدات لازم اندیشیده و صرفه‌جویی سر لوحه کارها قرار گیرد که خوشبختانه در این استان همکاری و مشارکت جمعی وجود دارد. طهماسبی ادامه داد: طی چند سال گذشته ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه آبیاری تحت‌ فشار افزوده شده که ۸۵ درصد از آبیاری تحت فشار توسط دولت یارانه داده می‌شود و با حضور مشارکتی کشاورزان برای منابع آبی به صورت ۱۰۰ درصد از سوی دولت یارانه تعلق می‌گیرد. وی ادامه داد: لازم است با فرصتی که توسط دولت و مجلس فراهم شده از روش‌های نوین استفاده کرد و از دانش جدید بهره‌مند شد. معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: گردش نقدینگی در بسیاری از فعالیت‌های کشاورزی از جمله گلخانه، دامداری و تا حدودی مرغداری‌ها به دلیل فصلی نبودن انجام فعالیت‌ها، بیشتر است. وی ایجاد سردخانه‌ها برای عرضه به بازار در موقع تقاضای مردم و صنایع تبدیلی و تکمیلی به دلیل فسادپذیری برخی از محصولات در استان‌ها را ضروری دانست و تصریح کرد: ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی موجب اشتغال پایدار و درآمد خواهد شد. طهماسبی خاطرنشان کرد: برای نوسازی ادوات کشاورزی از سوی بانک کشاورزی ۵۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی تا زمانی که ناوگان کشاورزی نوسازی شود، پابرجاست.

ورود تعاون روستایی برای تنظیم بازار

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی لازمه حل مشکلات اقتصادی کشور را فعالیت هر سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی دانست و گفت: بخش تعاونی باید از وابستگی به دولت خارج شود تا بتواند نقش خودش را بدرستی ایفا کند. به گزارش ایرنا، علی اوسط‌هاشمی در جلسه شورای اداری تعاون روستایی مازندران در ساری افزود: در قانون اساسی جمهوری اسلامی برای اقتصاد کشور سه بخش در نظر گرفته شده ولی هنوز بعد از گذشت 40 سال بخش تعاونی و خصوصی به دولت وابستگی دارند. وی یکی از دلایل این وضعیت را ضعف اخلاق کار جمعی در کشور دانست و گفت: امروز برای حل مشکلات اقتصادی کشور نیاز به تغییر نگرش داریم و باید از وابستگی به دولت خارج شویم و باید مردم باوری و مردم محوری را از طریق اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی تقویت کنیم. وی خطاب به مدیران اتحادیه‌های روستایی و شرکت‌های تعاونی مازندران گفت: باید شایستگی‌های خود را در اقتصاد نشان دهید تا دولت از اقتصاد کشور فاصله بگیرد. هاشمی یکی از مهم‌ترین عرصه‌های فعالیت شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های کشاورزی را شناسایی بازار مصرف محصولات کشاورزی دانست و افزود: شرکت‌های باید برای تمامی 365 روز سال در کشور برنامه داشته باشند و حمایت دولتی نیز به اندازه کافی وجود دارد. مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با بیان اینکه دلالان بر بازار محصولات کشاورزی سایه انداخته‌اند، گفت: حضور دولت برای تنظیم بازار و کم رنگ کردن حضور دلالان است و در این میان برای موفقیت در این رویکرد نقش اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی و بخش خصوصی بسیار مهم است. وی با بیان چند مثال درباره تفاوت فاحش قیمت محصولات تولیدی کشاورزی در سر زمین با بازار به خاطر حضور دلالان افزود: اینکه تولیدکنندگان ما گوجه را در محل تولید 800 تومان و پرتقال را هزار تومان بفروشند و در بازار تا چهار هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسد، نشانه سایه پر رنگ دلالان است. معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌ها باید باید برای فعالیت‌های اقتصادی محصولات کشاورزی برآورد صحیح داشته باشند و هیج فعالیت اقتصادی بدون برآورد نمی‌تواند موفق باشد. وی با بیان اینکه بر اساس قانون 25 درصد فعالیت اقتصادی کشور باید از طریق تعاونی‌ها و اتحادیه‌های روستایی کشور صورت بگیرد، گفت: به همین دلیل باید 25درصد غرفه‌های میادین تره‌بار تهران و کلان‌شهرها به شرکت‌های تعاونی و اتحادیه واگذار شود. او افزود: تعاونی‌های روستایی استان‌های کشور به ویژه مازندران که در 10 نوع از محصولات کشاورزی از جمله برنج، مرکبات، چای، کیوی، گوشت مرغ و ماهی و گل و گیاه رتبه نخست کشور را دارد، باید سهم بسزایی در بازار میادین تهران داشته باشند. هاشمی گفت: نوع نقش‌آفرینی شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های کشاورزی در استان‌های مختلف بسیار مهم و ضروری است تا بازار را در اختیار بگیرند و البته باید مشکلات شرکت‌های تعاونی از جمله مالیات‌ها را حل کنیم. وی به حمایت دولت برای ایجاد اشتغال و افزایش تولیدات روستایی اشاره کرد و افزود: تخصیص یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی و اختصاص همین مقدار از سوی بانک‌ها با سود چهار تا 10 درصد، فرصت استثنایی برای شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های روستایی است. مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت شرکت‌های تعاون روستایی و اتحادیه‌ها باید نسبت به ایجاد زنجیره تولید محصولات کشاورزی با فرآوری مناسب را جدی بگیرند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران