شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 109136 | |

رییس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور گفت: از 6میلیون خانوار روستایی و عشایری کشور، یک‌میلیون و ۶۰۰هزار خانوار تحت پوشش بیمه این صندوق هستند.

رییس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور گفت: از 6میلیون خانوار روستایی و عشایری کشور، یک‌میلیون و ۶۰۰هزار خانوار تحت پوشش بیمه این صندوق هستند.

به گزارش مهر، محمدرضا رستمی در نشست بررسی مشکلات و موانع توسعه صندوق بیمه کشاورزی و عشایر شاهرود ضمن اشاره به آخرین وضعیت جذب اعضای صندوق بیمه روستایی کشور بیان کرد: 6میلیون خانوار روستایی در کشور وجود دارند که از این ‌بین 2میلیون خانوار تحت پوشش بیمه‌های مختلف مانند تامین اجتماعی، سلامت و... هستند و 4میلیون خانوار بدون پوشش‌های بیمه شناسایی‌شده‌اند که یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار در حدود 6میلیون نفر، عضو پوشش صندوق توسعه بیمه کشاورزی و عشایری کشور شده‌اند.

وی با بیان اینکه صندوق توسعه بیمه کشاورزی و عشایری در سال۸۳ راه‌اندازی شده است، افزود: این صندوق، نوعی بیمه نوپاست و طبیعتا در دهه نخست عمر خود درگیر شکل‌گیری ساختار و چارچوب و همچنین تعریف ماموریت‌ها و ابهام‌زدایی است اما پس از ۱۳سال باید گفت اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفته است.

رییس صندوق بیمه روستاییان و عشایر کشور همچنین با بیان اینکه این صندوق دارای فراز و نشیب‌های فراوانی بود تا به ثبات رسید، گفت: در ابتدا این صندوق دارای سقف سنی نبود اما شاهد بودیم که خیل عظیمی از افراد بالای ۵۰ و ۶۰ سال در این صندوق نام‌نویسی کردند پس از مدتی سقف سنی ۵۰  برای مردان و ۵۵ برای زنان مصوب شد که این امر با نارضایتی‌هایی روبه‌رو شد و درنهایت با دستور مجلس هشتم این امر برداشته شد تا اینکه بازهم در اردیبهشت ۹۶ دوباره محدودیت سنی به تصویب مجلس رسید و این فرازوفرودها در کنار عدم شناخت مردم از کارکرد صندوق باعث شد تا استقبال عمومی، کمی کمرنگ شود.

رستمی با یادآوری اینکه ۲۸درصد جمعیت کشور روستایی هستند، تاکید داشت: محدودیتی برای ثبت‌نام خانوار در صندوق توسعه بیمه کشاورزی نداریم لذا برخی خانواده‌ها تا چهار عضو صندوق را نیز معرفی کرده‌اند اما با این‌ حال همچنان میزان پوشش بیمه روی مرز ۳۰درصد قرار دارد که این امر راضی‌کننده نیست و باید این سقف به بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش یابد.

وی افزود: یکی از دلایلی که می‌توان از آن به عنوان عدم توفیق صندوق بیمه روستایی نام برد، مقوله عدم اعتماد مردمی است چراکه این صندوق آن‌طور که بایدوشاید به مردم شناسانده نشد و قطعا مردم در مقوله‌یی که نیازمند سرمایه‌گذاری و پول است، دست‌به‌عصا عمل خواهند کرد که این امر نیز طبیعی است، در راستای رفع این مشکل اما اقداماتی نیز صورت گرفت که پخش آگهی از تمام شبکه‌های ۳۱ استان کشور در زمره این اقدامات بود اما باید اذعان کرد که تا همکاری دهیاران و اعضای شورای اسلامی نباشد، قطعا توفیقی کسب نمی‌شود.

رییس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزیان، روستاییان و عشایر کشور گفت: بیمه روستایی سالانه ۴۸۰هزار تومان برای هر خانواده هزینه در بردارد که دولت نیز معادل آن را پرداخت کرده و سرمایه اولیه بیمه ‌شده ۹۶۰هزار تومان می‌شود و این در حالی است که در صورت ازکارافتادگی یا فوت یا انقضای مهلت بیمه، ماهانه مبلغ ۵۰۰هزار تومان به خانوار بیمه‌ شده و عضو صندوق پرداخت می‌شود این مبلغ شاید امروز ناچیز باشد اما به نسبت اینکه روستاییان سالانه ۴۸۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند و ماهانه ۵۰۰هزار تومان دریافت می‌کنند، قطعا رقم خوبی می‌تواند باشد. رستمی با بیان اینکه این موارد باید توسط کارگزاران، دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستاها برای مردم تبلیغ شود، ابراز داشت: این امر نیازمند تعامل همه‌سویه دهیاران، بخشداران، فرمانداران، کارگزاران و مردم است چراکه امکان برگزاری جلسات توجیهی آن‌هم به‌صورت تک‌به‌تک در تمام شهرستان‌های ایران اسلامی برای مسوولان ارشد صندوق وجود ندارد و همچنین جامعه هدف روستاییان بسیار گسترده هستند.

وی افزود: در سطح کشور 3هزار کارگزار بیمه صندوق روستایی وجود داشت که در سیاست‌گذاری جدید با همراهی معاونت امور استان‌های صندوق توسعه بیمه روستایی، این میزان به 2هزار نفر کاهش یافت و درازای آن ازلحاظ کیفی، شاهد ارتقای دانسته‌های کارگزاران بودیم و همچنین امروز اعلام می‌کنیم که در هر روستا جوانانی که در راستای جذب مردم به صندوق توسعه بیمه روستایی اقدام می‌کنند، می‌توانند راسا کارگزار بیمه شوند تا هم بتوانیم در راستای اشتغال‌زایی روستایی اقدامی را صورت دهیم و هم بیمه را در بین مردم روستاها، ترویج دهیم که این امر در زمره سیاست‌های جدید صندوق است.

رییس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزیان، روستاییان و عشایر کشور درباره عواید و مزایای بیمه شدن در این صندوق نیز توضیح داد: به دلیل اینکه هنوز صندوق به سال پانزدهم فعالیت خود در سطح کشور نرسیده هنوز هیچ شخصی مشمول قانون بازنشستگی در این صندوق نشده و اگر هم شخصی از مزیت‌های بازنشستگی مانند دریافت ماهانه مبلغی به‌مثابه مستمری، استفاده می‌کند، قطعا مشمول بازنشستگی پیش از موعد است لذا درباره نتیجه اجرای قانون بازنشستگی از صندوق باید حداقل سه سال دیگر اظهارنظر کرد اما درمجموع باید گفت مزیت‌های خوبی شامل بیمه‌شدگان روستایی می‌شود که مستمری یکی از آنهاست.

رستمی بیان کرد: ۵۰ هزار پرونده مستمری در سطح کشور هم‌اکنون گشوده است که از این تعداد چهار هزار مورد بر اساس ازکارافتادگی و ۴۶هزار مورد بر اساس فوت مفتوح شده‌اند که هر پرونده طبق همان ویژگی‌های مندرج در آن از مزیت مستمری ماهانه به میزان مختلف بهره‌مند می‌شوند و صندوق درباره آن با مشکلاتی روبه‌رو نیست.

وی افزود: صندوق توسعه بیمه روستایی همچنین دو اقدام را نیز در دستور کار دارد که نخستین آنها بیمه کردن ۱۴۰ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد است که طی تفاهمنامه‌یی با این نهاد این امر در سال جاری مورد بررسی قرارگرفته و همچنین ۵۰هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی که این مقوله نیز طی تفاهمنامه‌یی با این سازمان در دست اجراست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران