شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 108650 | |

رییس کل سازمان مالیاتی با برشمردن اقدامات کلیدی این سازمان، اعلام کرد: برای مقابله با فرار مالیاتی، فهرست ۲۵۴ شخص حقیقی و حقوقی خریدار و فروشنده ارز از بانک مرکزی دریافت شد.

رییس کل سازمان مالیاتی با برشمردن اقدامات کلیدی این سازمان، اعلام کرد: برای مقابله با فرار مالیاتی، فهرست ۲۵۴ شخص حقیقی و حقوقی خریدار و فروشنده ارز از بانک مرکزی دریافت شد.

به گزارش تارنمای سازمان امور مالیاتی، سیدکامل تقوی نژاد در اجلاس سراسری مدیران مالیاتی کشور با ارائه گزارشی از عملکرد نظام مالیاتی در سال گذشته و همچنین دستاوردها و توفیقات سازمان، مهم‌ترین برنامه‌های آتی این دستگاه را نیز تبیین کرد.

رییس کل سازمان امور مالیاتی، مودی مداری و اعتمادآفرینی در جامعه، برقراری عدالت مالیاتی و رفع تبعیض‌های مالیاتی و همچنین مبارزه با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید؛ را از مهم‌ترین رویکردهای سازمان در سال‌های اخیر برشمرد و گفت: در این راستا، اقدامات و برنامه‌هایی دیگری همچون افزایش تعامل و تسهیل خدمت‌ رسانی به مودیان، ارتقای سلامت نظام اداری و برخورد قاطعانه و جدی با فساد اداری و ایجاد فرهنگ برخورد مناسب کارکنان مالیاتی با مودیان نیز در دستور کار سازمان قرار دارد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، با اشاره به افزایش سهم مالیات در بودجه طی سال‌های اخیر عنوان کرد: با تحقق ۹۷ درصدی درآمدهای مالیاتی کشور در سال ۹۵ با رضایت‌مندی مودیان و به واسطه شناسایی مودیان جدید و مبارزه با فرار مالیاتی، عملا سازمان امور مالیاتی کشور توانست کارنامه موفقی از خود در زمینه عمل و اقدام در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را به ثبت برساند.

وی ادامه داد: در حوزه مالیات بر ارزش افزوده که مالیاتی غیرمستقیم بر پایه مصرف و عرضه کالا و خدمات است، در سال ۹۵ مبلغی در حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده و مبلغ ۱۶ هزار میلیارد تومان عوارض ارزش افزوده و مجموعا به میزان ۵۱ هزار میلیارد تومان وصول شده که این مبلغ حاکی از وزن ۵۰ درصدی درآمدهای این نظام مالیاتی در نظام بودجه کشور در سال ۹۵ است. تقوی‌نژاد در خصوص اقدامات سازمان برای مبارزه با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید گفت: اجرای طرح جامع مالیاتی و ایجاد پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی، ایجاد دفتر مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور، رصد و بررسی تراکنش‌های سنگین و مشکوک بانکی و پیگیری و رصد فعالیت‌های شرکت‌های صوری (کاغذی)، از مهم‌ترین اقدامات سازمان در جهت کاهش فرار مالیاتی بوده که در نهایت، شناسایی فرارهای مالیاتی منجر به واریز ۵ هزار میلیارد تومان مالیات به خزانه دولت در سال ۹۵ شد.

وی تصریح کرد: تنها با بررسی ۷۷ پرونده مالیاتی در شش ماهه دوم سال ۹۵، سازمان امور مالیاتی کشور موفق شد ۹۹۰ میلیارد تومان مالیات تعیین و وصول نماید. رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین از شناسایی حدود ۳۰۰۰ شرکت صوری خبر داد و گفت: با ایجاد پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی و تقویت و افزایش سیستم‌های مکانیزه شناسایی مودیان، روند مبارزه با فرار مالیاتی سرعت یافته و در سال ۹۵ و با تکیه بر اطلاعات این پایگاه، در حدود ۳۰۰ هزار مودی مالیاتی جدید شناسایی و مالیات حقه از آنان اخذ شد.

معاون وزیر اقتصاد همچنین در خصوص اقدامات سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص اعتمادآفرینی در جامعه و مودی‌مداری نیز گفت: توافق بی‌سابقه با اصناف و تعیین مالیات عملکرد سال ۹۴ معادل مالیات قطعی شده عملکرد سال ۹۳ برای نخستین‌بار در سال ۹۵، از مهم‌ترین این اقدامات بوده که بر مبنای این توافق و براساس خوداظهاری مودیان مالیاتی، بدون دخالت مامورین مالیاتی برگ قطعی مالیات رسیدگی و ابلاغ شد.

تقوی‌نژاد، توسعه خوداظهاری مالیاتی و برنامه‌ریزی برای حذف شیوه علی الرأس از نظام مالیاتی و جلوگیری از اعمال سلیقه ماموران مالیاتی، ساده‌سازی قانون مالیات‌های مستقیم و شفاف‌سازی آن، تعدیل و کاهش نرخ‌های مالیاتی، بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی و تسهیل خدمات رسانی به مودیان از طریق برقراری نظام مالیات الکترونیک را از دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای اعتمادآفرینی در جامعه برشمرد.

وی با اعلام درج ۱۰۰ درصد اطلاعات مودیان مالیاتی در پایگاه اطلاعات مودیان، اظهارداشت: اجرای طرح جامع مالیاتی منجر به اتصال و بهره‌گیری از شبکه‌های ملی و دستگاهی شده است. تقوی نژاد اضافه کرد: در حال حاضر با توسعه و تکمیل پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان در راستای ماده ۱۶۹ مکرر ق.م.م، دریافت اطلاعات از سامانه‌های مختلف برون سازمانی به صورت برخط و استعلامی در حال انجام است، در حال حاضر حدود یک میلیارد رکورد اطلاعات در این پایگاه ثبت شده است. وی همچنین از همکاری سازمان بازرسی و دیوان محاسبات کشور و سایر مراجع اطلاعاتی، نظارتی و انتظامی با سازمان امور مالیاتی کشور برای شناسایی موارد مشکوک به فرار مالیاتی و پولشویی و انعقاد تفاهم نامه در خصوص تبادل اطلاعات و هم افزایی در شناسایی جرم خبر داد و گفت: دریافت فهرست ۲۵۴ شخص حقیقی و حقوقی خریدار و فروشنده عمده ارز از بانک مرکزی و پیگیری جهت اخذ مشخصات هویتی، جهت انجام اقدامات لازم برای شناسایی و مطالبه حقوق حقه دولت، یکی از دستاوردهای این همکاری بوده است.

تقوی نژاد از ایجاد اداره مالیات الکترونیک (E-tax) در ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور خبر داد و گفت: در طی سال‌های اخیر اقدامات موثری در راستای مکانیزه کردن فرآیندهای مالیاتی، تسهیل امور و کاهش مراجعات مودیان، تسهیل در پرداخت مالیات و همچنین کاهش ارتباط مستقیم مودیان و ماموران مالیاتی به اجرا درآمده و فرآیندهایی همچون ثبت نام شماره اقتصادی، ارائه اظهارنامه اشخاص حقیقی و حقوقی، اجاره املاک و مالیات بر ارزش افزوده، همچنین پرداخت انواع مالیات‌ها، عملیات مالیات مشاغل خودرو و نقل و انتقال املاک و نیز ارسال اطلاعات صورت معاملات فصلی موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم به صورت الکترونیکی انجام می‌گیرد. وی در بخشی از گزارش خود به موضوع ارتقای سلامت نظام اداری پرداخت و گفت: در حال حاضر برخورد قاطع، جدی و بی‌رحمانه با فساد در دستور کار سازمان قرار دارد و با ایجاد واحد بازرسی مالیاتی در این سازمان، همچنین تشکیل کمیته تخصصی سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم و انتصاب بازرسین مالیاتی، مبارزه با مصادیق فساد مالیاتی در سازمان تسریع پیدا کرده است. معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: از دیگر اقدامات سازمان در جهت حمایت از تولید، تقسیط پلکانی بدهی مالیاتی واحدهای تولیدی کوچک و متوسط برای بهره ‌مندی از تسهیلات بانکی بوده، بطوری که در سال ۹۵ بدهی مالیاتی تعداد ۷۵۰۰ مودی به صورت پلکانی تقسیط شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران