شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اختصاص پنج نقطه مداری در فضا به کشورمان خبر داد و گفت: در حال هماهنگی هستیم تا ماهواره در این نقاط قرار گیرد و بتواند نیازهای کشور را برطرف کند. ب

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اختصاص پنج نقطه مداری در فضا به کشورمان خبر داد و گفت: در حال هماهنگی هستیم تا ماهواره در این نقاط قرار گیرد و بتواند نیازهای کشور را برطرف کند. به گزارش ایرنا، محمدجواد آذری‌جهرمی روز گذشته در حاشیه همایش آغاز هفته جهانی فضا در محل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به خبرنگاران گفت: نقطه‌های مداری اختصاص یافته به ایران با قرار دادن ماهواره به نام کشورمان ثبت خواهد شد.

وزیر ارتباطات درباره بازپس‌گیری نقطه‌های مداری از کشورمان گفت: روال نقطه‌های مداری این نیست که یکی آن را بگیرد و ما برویم و بازپس بگیریم بلکه با توجه به نیاز، درخواست به نهادهای ذی‌ربط از جمله اتحادیه جهانی مخابرات داده می‌شود، این درخواست ثبت شده و بررسی می‌شود.

آذری‌جهرمی درخواست ایران را شامل 2 بخش بی.اس.اس (BSS) و اف.اس.اس (FSS) یعنی هم نقاط مربوط به پخش صدا و تصویر و هم نقاط مربوط به داده (دیتا) عنوان کرد زیرا این نقطه‌ها نیازمند هماهنگی فرکانسی هستند و باید به نام کشوری که درخواست داده، ثبت شوند.

عضو هیات دولت دوازدهم تاکید کرد: ما نقطه فضایی را از دست نداده‌ایم بلکه در مدار 34 درجه هماهنگی فرکانس داده‌یی از ما سلب شد که این موضوع حتی به لحاظ پخش صدا وسیما ایجاد مشکل نکرد و تنها هماهنگی به هم خورد.

آذری‌جهرمی با بیان اینکه در اتحادیه جهانی مخابرات 2 سال نقطه‌های مداری برای کشور درخواست‌کننده رزرو می‌شود و باید در این مدت ماهواره قرار داده شود، ادامه داد: اگر ماهواره در این نقطه‌ها قرار نگیرد، رزرو معنا ندارد ضمن آنکه در دولت‌های قبل به دلیل تحریم‌ها سازمان فضایی ایران نتوانست ماهواره در این نقطه‌ها قرار دهد و هماهنگی حذف شد.

وزیر ارتباطات گفت: اکنون و در فضای جدیدی که ایجاد شده است برای نقاط جدیدی درخواست داده شده و پنج نقطه اختصاص یافته است؛ یکی از هماهنگی‌ها در مدار 43.5درجه است که امروز در حال هماهنگی هستیم تا ماهواره در آن قرار داده و ثبت شود تا بتواند نیازهای کشور را برطرف کند.

آذری‌جهرمی در ادامه بر وارد کردن کاربرد‌های صنعت فضایی در زندگی روزمره مردم تاکید کرد و گفت: البته این صنعت به صورت مستقیم تاثیری در زندگی مردم ندارد بلکه تاثیر آن از خدماتی است که در اختیار سازمان‌هایی مانند حفاظت محیط زیست و ستاد مدیریت بحران قرار داده می‌شود.

وی بر اصلاح فرآیندها در بخش‌های کشاورزی، محیط زیست، بهره‌وری منابع آب و هوا‌شناسی متناسب با صنعت فضایی کشور تاکید کرد و گفت: باید کاربردها و درجه اهمیت این بخش‌ها مورد مطالعه قرار گرفته و سپس متناسب با درجه اهمیت آن به توسعه علوم فضایی مورد نیاز آن بخش پرداخت.

آذری‌جهرمی گفت: درحوزه‌یی که تحقیق و توسعه متناسب با بهره‌برداری‌ها و برنامه‌های (اپلیکیشن‌ها) داخلی کشور ما نیست، توسعه دادن این حوزه‌ها به منزله هدررفت هزینه است و باید بدانیم چه حوزه‌هایی مورد نیازمان است و متناسب با آن تحقیق و توسعه انجام دهیم.

وزیر ارتباطات بر ترسیم نقشه جامع صنعت فضایی کشور تاکید کرد و افزود: پس از تدوین این نقشه جامع که با هماهنگی سایر سازمان‌ها انجام خواهد شد، می‌توان برنامه‌های مختلفی که در این بخش داریم را پیش ببریم و به سرانجام برسانیم.

وی به جلسه‌یی که در این زمینه با مسوولان سازمان فضایی و پژوهشگاه هوافضا داشت، اشاره کرد و گفت: قرار است تا 2ماه آینده پیش‌نویس نخستین آن آماده شود تا با سایر سازمان‌ها هم به جمع‌بندی برسیم تا بتوانیم این طرح جامع صنعت فضایی کشور را با همکاری همه سازمان‌ها داشته باشیم.

وزیر ارتباطات کم فایده بودن بخش فضایی را رد کرد و گفت: این بخش فایده‌های بسیار و خوبی دارد؛ البته بخشی از پروژه‌های فضایی حاکمیتی بوده و طبیعی است که اقتصادی نیست؛ دولت و نظام باید در این عرصه سرمایه‌گذاری کرده و هزینه بپردازد.

آذری‌جهرمی در ادامه با تاکید بر اینکه برخی پروژه‌ها می‌تواند، اقتصادی باشد اما ابتدا باید بازار آنها تعیین شود، گفت: یکی از ویژگی‌های نامگذاری هفته فضا این است که فناوری‌ها در این حوزه را ترویج کند تا مجموعه‌هایی که می‌توانند، وارد سرمایه‌گذاری در این عرصه شوند.

وزیر ارتباطات در پاسخ به ایرنا درباره اختصاص بودجه به این بخش هم گفت: تا امروز پروژه‌یی نداشته‌ایم که درگیر مشکل تخصیص بودجه باشد؛ البته اگر نقشه جامع فضایی کشور استخراج شود، متناسب با برنامه‌هایی که در دست داریم، بودجه مورد نیاز را برآورد می‌کنیم.

آذری‌جهرمی در عین حال تاکید کرد که بودجه خاصی برای حوزه فضایی اختصاص داده نشده و همه منابع مورد نیاز این بخش از ردیف‌های درآمد - هزینه وزارت ارتباطات تامین شده است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون هم پروژه‌یی نبوده که از لحاظ حاکمیتی درگیر بودجه باشد، ادامه داد: اگر نقشه جامع فضایی کشور طراحی شود، ممکن است یا شرایط فعلی ادامه یابد یا اینکه بودجه بیشتری لازم داشته باشیم که در این صورت نیاز است با دولت و مجلس برای اختصاص ردیف خاص اعتباری وارد مذاکره شویم.

آذری‌جهرمی درباره برنامه تدوین شده 10ساله بخش فضایی هم گفت: برنامه 10ساله توسعه صنعت فضایی از نظر توسعه برنامه‌های این بخش است در حالی که ما یک لایه بالاتر را در نظر گرفته‌ایم.

وزیر ارتباطات افزود: بین آن چیزی که در لایه کاربری در نظر گرفته شده و آنچه تدوین شده و تحقیقاتی و پژوهش‌هایی درباره آن انجام شده، هیچ تفاوتی وجود ندارد و ما آن را قبول داریم و سند راهمان است.

سازمان ملل چهارم تا دهم اکتبر هر سال (12 مهر تا 18 مهر) را به عنوان هفته جهانی فضا انتخاب کرده است؛ ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان‌ها روی زمین از اهداف این نامگذاری است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران