شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 106193 | |

گروه بانک و بیمه قائم مقام بانک مرکزی از اتمام حجت بانک مرکزی با مدیران عامل بانک‌ها خبر داد و افزود: بانک مرکزی برای رعایت نرخ سودهای جدید در چارچوب قانون و اختیارات این بانک اقدام به تنبیه بانک‌های متخلف خواهد کرد.

گروه بانک و بیمه   قائم مقام بانک مرکزی از اتمام حجت بانک مرکزی با مدیران عامل بانک‌ها خبر داد و افزود: بانک مرکزی برای رعایت نرخ سودهای جدید در چارچوب قانون و اختیارات این بانک اقدام به تنبیه بانک‌های متخلف خواهد کرد.  به گزارش«تعادل» قائم مقام بانک مرکزی درباره اقدامات بانک مرکزی در مقابل بانک‌های متخلف گفت: قول و قرارهایی میان بانک مرکزی و بانک‌ها گذاشته شد تا این بانک در جهت حفظ این نرخ‌ها و افزایش نظارت بر اجرای صحیح این بخشنامه اقدام کند. وی با توضیح اینکه اقدامات تنبیهی برای بانک‌های متخلف در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: طبق صحبت‌های انجام شده، سیاست‌های تنبیهی و محدودیت‌هایی در فعالیت‌های بانک‌های متخلف در نظر گرفته شده است.  کمیجانی در این باره گفت: بانک‌ها مجوزهای متفاوتی از بانک مرکزی دریافت می‌کنند همچنین در مواقع ضروری نیز بانک مرکزی خطوط اعتباری در اختیار آنها می‌گذارد و بسیاری از موارد دیگر که بانک مرکزی می‌تواند در صورت تخطی هر یک از بانک‌ها درباره قطع و لغو آنها اقدام کند.  بانک مرکزی ۳۱مرداد ماه سال جاری بخشنامه‌یی 8 ‌بندی برای کاهش نرخ سود بانکی با تاکید بر اجتناب از رقابت‌های ناموجه بین بانک‌ها و موسسات اعتباری در جذب سپرده‌ها به شبکه بانکی ابلاغ کرد.  براساس این بخشنامه که از روز اول شهریور ماه لازم الاجراست، بانک‌ها و موسسات اعتباری موظفند نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار یک ساله را حداکثر ۱۵درصد و سپرده‌های کوتاه‌مدت را حداکثر ۱۰درصد محاسبه و رعایت کنند.

اما پس از اعلام جزئیات این بخشنامه، پایبندی سیستم بانکی به نرخ‌های جدید و جلوگیری از وقوع تجربیات گذشته و بر هم خوردن نظم سیستم بانکی ازجمله مباحثی است که مورد توجه بود و اغلب بر عدم رعایت این نرخ از سوی برخی بانک‌ها تاکید می‌شد. بر همین اساس بانک مرکزی اواخر هفته گذشته جلسه‌یی با حضور مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره بانک‌ها برگزار کرد و در این جلسه چگونگی اجرای بخشنامه و پایبندی بانک‌ها به نرخ سودهای جدید مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در همین راستا، اکبر کمیجانی در گفت‌وگو با ایبنا درباره جزئیات این جلسه گفت: در جلسه مذکور که با حضور مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره بانک‌ها برگزار شد، سیاست اخیر بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود سپرده‌ها از جوانب مختلف به بحث و بررسی گذاشته شد.

وی افزود: از آنجا که اهداف این بخشنامه که همان ساماندهی نرخ سود بانکی، سپرده و تسهیلات است به آنها توضیح داده و انتظارات بانک مرکزی از سیستم بانکی نیز تشریح شد. قائم مقام بانک مرکزی ادامه داد: قرار است با اجرای این سیاست، نرخ سود تسهیلات و هزینه‌های مالی بنگاه‌ها به حدی کاهش یابد که این ارقام در یک میزان و جایگاه منطقی قرار بگیرد.  کمیجانی افزود: همچنین در اینکه نرخ سود تسهیلات به عنوان یک شاخص مهم در تولید کشور قرار دارد، شکی نیست اما دسترسی به منابع تامین مالی نیز از موضوعات بسیار مهم در امر تولید است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران