شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 106190 | |

رییس کل بیمه مرکزی در سومین همایش پیاده‌سازی استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی صنعت بیمه به نقش مرکزی صنعت بیمه در اقتصاد جهانی اشاره کرد.

رییس کل بیمه مرکزی در سومین همایش پیاده‌سازی استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی صنعت بیمه به نقش مرکزی صنعت بیمه در اقتصاد جهانی اشاره کرد.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، دکتر همتی در مراسم افتتاحیه این همایش با تاکید بر اهمیت IFRS در تمام رشته‌ها به خصوص موسسات مالی گفت: صنعت بیمه، نقش مرکزی در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند، شرکت‌های بیمه، مردم و شرکت‌ها را در انتقال ریسک پشتیبانی می‌کنند ضمن آنکه بیمه‌گران همانند سایر موسسات سرمایه‌گذار، سرمایه‌گذاران مهم بلندمدت هستند. بنابراین مجموعه‌یی از استانداردهای گزارشگری مالی، می‌تواند منافع سرمایه‌گذاران شرکت‌های بیمه را تضمین کند.

وی افزود: بعد ار تحریم‌ها در صنعت بیمه شاهد تحولات خوبی در عرصه روابط بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بیمه و تعامل با آنها هستیم و این نیاز به تطبیق گزارشگری مالی بر اساس استانداردهای بین‌المللی را بیشتر می‌کند. وی خاطرنشان کرد: استقرار استاندارد IFRS ضرورت غیرقابل انکار برای ورود به بازارهای بین‌المللی است.

دکتر همتی به دارایی ۱۳هزار میلیارد دلاری ثبت شده شرکت‌های بیمه جهان که ۱۲درصد کل دارایی شرکت‌های مالی و غیرمالی در بورس هست، اشاره کرد و گفت: این شرکت‌ها از سیستم گزارشگری مالی بین‌المللی (IFRS) استفاده می‌کنند تا از این طریق زمینه‌های مناسبی را برای تقویت کسب و کار و سلامت مالی بیمه‌گران و در نهایت اقتصاد جهانی فراهم کنند. رییس شورای عالی بیمه با اشاره به اینکه طبیعت کسب و کار شرکت‌های بیمه موجب می‌شود، بیمه‌گران و سرمایه‌گذاران در شرکت‌های بیمه در معرض بسیاری از ریسک‌ها قرار گیرند، گفت: با اجرای مطلوب استانداردهای مالی جهانی سلامت مالی بیمه‌گران تضمین می‌شود.

این موضوع نیازمند انعکاس به‌موقع و شفاف ریسک‌های بیمه‌یی و تغییرات آن است تا تاثیر مناسبی بر اقتصاد جهانی بگذارد. بنابراین صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه نیازمند انعکاس شفاف ریسک‌های بیمه‌یی و تغییرات آن و رویه‌های خاص حسابداری است.

وی خاطرنشان کرد: در کشور ما حدود ۷۰درصد دارایی‌های شرکت‌های بیمه از محل تعهدات بیمه‌یی آنها که به عنوان ذخایر فنی محسوب می‌شود، تامین می‌شود. حال با توجه به اینکه سهم بازار بیمه زندگی در کشور ۱۴درصد بوده و ذخیره ریاضی قابل توجهی نسبت به سایر ذخایر فنی ما نیست، قاعدتا با توجه به برنامه ششم و تدابیری که اندیشیده شده سهم تعهدات و ذخایر بیمه افزایش می‌یابد و این افزایش موجب می‌شود تا سهم و وزن استاندارد خاص بیمه‌یی در مقایسه با استاندارد‌های عمومی بیشتر شود.

رییس کل بیمه مرکزی گفت: با توجه به وضع و تاثیر تعهدات بیمه‌یی، سهم عمده انطباق گزارشگری مالی در صنعت بیمه باید با استاندارد خاص بین‌المللی بیمه‌یی صورت گیرد که مسائل تکنیکی و فنی زیادی را در مقابل ما قرار می‌دهد.

دکتر همتی در بخش دیگری از سخنان خود به تفاوت IFRS ۴ و IFRS ۱۷ اشاره کرد و گفت: در IFRS ۴ تاکید بیشتر روی شفاف‌سازی و افشای اطلاعات بوده اما  IFRS۱۷ بر تاثیر محیط اقتصادی بر متغیرهایی که ریسک شرکت‌های بیمه و سود و زیان را تحت تاثیر قرار می‌دهد تاکید دارد، لذا ما باید خود را برای پیاده‌سازی  IFRS۱۷ آماده کنیم که ابتدا باید ترجمه آن به تایید سازمان حسابرسی برسد بعد اقدامات لازم را آغاز کنیم که مستلزم همکاری مشترک سازمان حسابرسی، انجمن حسابداران خبره ایران، انجمن حرفه‌یی صنعت بیمه، سندیکای بیمه‌گران ایران، پژوهشکده بیمه و بیمه مرکزی است.

وی در پایان اعلام آمادگی کرد: صنعت بیمه در نخستین فرصت و با هماهنگی سازمان‌های بورس، حسابرسی و سندیکا نسبت به تهیه آیین‌نامه‌های لازم، اصلاح و تصویب نمونه صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه و پیاده‌سازی  IFRS۱۷ و سایر استانداردهای مالی بین‌المللی در شرکت‌های بیمه اقدام خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران