نبرد شدید سرما و گاز!

کاهش بی‌سابقه دما تامین گاز را وارد نقطه حساس کرده، به گونه‌ای که اکنون شاهد افت فشار گاز در برخی استان‌ها هستیم و برای جلوگیری از قطع گاز، باید صرفه‌جویی انجام شود، اما راهکارهای عملی این صرفه‌جویی چیست؟

نبرد شدید سرما و گاز!
۱۴۰۱/۱۰/۲۵ ۰۵:۲۰:۰۰
| | |

کاهش بی‌سابقه دما تامین گاز را وارد نقطه حساس کرده، به گونه‌ای که اکنون شاهد افت فشار گاز در برخی استان‌ها هستیم و برای جلوگیری از قطع گاز، باید صرفه‌جویی انجام شود، اما راهکارهای عملی این صرفه‌جویی چیست؟

به گزارش ایسنا، شرایط جوی حاکم بر کشور که به افزایش شدید مصرف گاز منجر شده است، مجموع مصرف گاز در بخش‌های تجاری و خانگی به حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است که نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش ۱۵۰ میلیون مترمکعبی را نشان می‌دهد. همچنین با ورود سامانه هوای سرد به کشور شاهد افت دما و سرمای فراگیر در بیشتر نقاط هستیم، به‌طوری که هم‌اکنون دمای هوا در بیش از ۴۶۰ شهر در ۲۷ استان کشور زیر صفر است، ضمن آنکه در بعضی شهرستان‌ها دمای هوا تا منفی ۲۸ درجه نیز رسیده است.

آن طور که مسوولان اعلام کردند تا این لحظه هیچ‌گونه قطعی گاز در کشور اتفاق نیفتاده اما نگرانی‌هایی در این ارتباط وجود دارد و در استان‌های شمال ‌شرقی کشور نیز شاهد کاهش فشار گاز بوده‌ایم که این موضوع هشداری برای مشترکان این استان‌ها برای مصرف بهینه‌تر است.

جواد اوجی وزیر نفت روز گذشته اعلام کرد: تلاش می‌کنیم پایداری گازرسانی در کشور را به‌ویژه در استان‌های شمال شرقی و غربی حفظ کنیم. البته در بعضی نواحی کشور با افت فشار روبه‌رو بوده‌ایم.

وی با اشاره به نگرانی خود از افت فشار گاز در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان و سمنان گفت: در صورت همکاری مردم شریف کشور و نیز با توجه به اقدام‌ها و تدابیر اندیشیده شده ان‌شاءالله بتوانیم این روزهای سرد را سپری کنیم.

اتفاق دیگری که رخ داد قطع کامل سوآپ گاز ترکمنستان از ۶ صبح روز پنجشنبه بود، وزیر نفت در این‌باره نیز توضیح داد: به ‌دلیل سرمای شدید هوا گاز بخش خانگی در کشور دوست و برادر ترکمنستان قطع شده است، اما همکاران من در استان‌های شمالی کشور با تغییری که در آرایش خطوط فشار قوی گاز در آن منطقه داده‌اند تا این لحظه اجازه نداده‌اند گاز هموطنان قطع شود.

مجید چگنی، معاون وزیر نفت در امور گاز نیز در همین راستا اعلام کرد طی فصول گرم سال تعمیرات اساسی در پالایشگاه‌ها، ایستگاه‌های تقویت فشار و خطوط لوله گاز کشور به‌ موقع انجام شده است، تأسیسات گازرسانی در کشور با حداکثر ظرفیت بدون هیچ مشکلی در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به افت فشار گاز در استان‌های گلستان و مازندران و استان‌های شمال شرقی تصریح کرد: با تمهیدهای درنظر گرفته ‌شده خوشبختانه تاکنون هیچ قطعی گازی در این استان‌ها مشاهده نشده است. طول شبکه گازرسانی در سراسر کشور و راهبری این خطوط از استان تهران ۴۳۸ هزار کیلومتر است، از همه مردم تقاضا داریم با مصرف بهینه گاز در منازل خود ما را در تأمین پایدار گاز استان‌های شمالی و غربی یاری برسانند.

مقدار برداشت گاز ترش به رکورد روزانه ۹۹۰ میلیون مترمکعب از میدان‌های مشترک و مستقل گازی و گاز همراه واحدهای ال‌ان‌جی رسیده است، حدود ۱۸ میلیون مترمکعب از شوریجه بی‌ در شمال ‌شرق کشور مربوط به میدان خانگیران دریافت می‌شود و این دریافت به ‌دلیل این است که همزمان حدود ۲۰ حلقه چاه از پیش آماده شده و اکنون در سقف تولید گاز قرار داریم و در چند سال گذشته تاکنون چنین رکوردی وجود نداشته است.

اکنون روزانه ۷۰۵ میلیون مترمکعب تنها از پارس جنوبی و ۲۰۰ میلیون مترمکعب از تاسیسات شرکت نفت مناطق مرکزی برداشت می‌شود، برای جبران و تأمین پایدار گاز در مناطق نفتخیز جنوب، از کارخانه ان‌جی‌ال ۱۰۰۰ حدود ۹ میلیون مترمکعب گاز تأمین شده است و چاه‌های تازه‌ای که از میدان آغار عملیاتی شدند کمک کردند تا پایداری متفاوتی ارایه شود.

در این بین توجه به میزان مصرف اهمیت ویژه‌ای دارد، استفاده از پوشش مناسب، استفاده از پرده‌های ضخیم، استفاده از شیرهای ترموستاتیک و رعایت دمای رفاه (۱۸ تا ۲۱ درجه) و پوشش مناسب موتورخانه‌ها و تعمیرات لازم در آنها به عنوان بخشی از راه‌های مصرف بهینه گاز توصیه می‌شود.

بهتر است صرفه‌جویی از ساده‌ترین راه‌ها شروع شود؛ به گفته کارشناسان، با کم کردن دمای خانه و پوشیدن لباس‌های گرم می‌توانید در مصرف گاز صرفه جویی قابل توجهی کنید؛ یعنی با کم کردن فقط یک درجه از دمای خانه، می‌توانید هزینه‌هایی را که صرف گرمایش منزل می‌شود تا 5 درصد کاهش دهید. یک پنجره با شیشه تک جداره تقریبا ۱۰ برابر یک دیوار عایق کاری شده هم اندازه خود تلفات حرارتی دارد.

برای کاستن از مشکلات ناشی از پنجره‌ها، می‌توان از راه‌های مختلف یک لایه هوای ساکن بین محیط داخل و خارج ایجاد کرد. با انجام این کار تلفات حرارتی پنجره به نصف کاهش می‌یابد. برای ایجاد این لایه هوا راه‌های مختلفی وجود دارد. برای دو جداره کردن پنجره یک جداره موجود می‌توان یک لایه دیگر از شیشه یا اکریلیک شفاف دیگر روی آن نصب کرد و فضای بین آنها را کاملا درزبندی کرد. در این فضا باید مقداری ماده جاذب رطوبت قرار داد تا رطوبت این فضا را کاملا بگیرد. همچنین عایق‌های ویژه پنجره‌ها را که به شکل برچسبهای شفاف ساخته می‌شوند به راحتی می‌توان روی شیشه پنجره‌ها چسباند و بخشی از خواص پنجره‌های دوجداره را در آنها به وجود آورد. این برچسب‌ها باعث می‌شوند ورود گرما در تابستان تا ۸۰ درصد کاهش یابد. علاوه بر این انواع کم تابش این محصولات (Low-E) قادرند تلفات حرارتی و زمستانی را نیز تا ۳۰ درصد کاهش دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران