شماره امروز: ۵۴۷

تا ۲۰ سال آینده محقق می‌شود

| | |

در حال حاضر سهم کشورهای خاورمیانه و آفریقا در تولید گاز جهان ۲۲ درصد است که این عدد تا ۲۰ سال آینده به ۲۸ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

 ایرنا|

در حال حاضر سهم کشورهای خاورمیانه و آفریقا در تولید گاز جهان ۲۲ درصد است که این عدد تا ۲۰ سال آینده به ۲۸ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

منطقه منا یا همان محدوده شمال آفریقا و خاورمیانه، ۴۶ درصد از منابع گازی جهان را در اختیار دارد و از این رو از نظر ذخیره گاز طبیعی، منطقه مهمی در جهان به شمار می‌رود.

با این حال این کشورها با وجود سهم ۴۶ درصدی از منابع گازی تنها ۲۲ درصد گاز جهان را تولید می‌کنند.البته آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده که سهم این منطقه از تولید گاز تا سال ۲۰۴۰ به ۲۸ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین این آژانس پیش بینی کرده که تولید گاز در خاورمیانه تا ۴ سال دیگر رشد ۱.۸ درصدی را تجربه می‌کند که در این بین سهم ایران و عربستان بیش از سایر کشور‌ها خواهد بود.

پیش از این نیز رییس‌جمهوری ایران اعلام کرده بود که تا پایان سال جاری، تولید گاز در کشور از مرز یک میلیارد مترمکعب عبور می‌کند.

این رشد تولید در حالی محقق شده که شرکت‌های بزرگ بین‌المللی بعد از تحریم‌های امریکا از توسعه میادین نفتی و گازی ایران خارج شدند. شرکت‌هایی که پیش‌بینی می‌شد تا سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۳۰ میلیارد دلار در صنایع بالادستی نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کنند.

با این حال ایران توسعه میدان پارس جنوبی را متوقف نکرد و در آخرین گام با نصب آخرین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی، توسعه بخش دریایی این میدان از سوی ایران تکمیل شد.

البته ایران در برداشت از این میدان تنها نیست. قطر در سال ۲۰۱۸ بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان بوده و به تنهایی ۲۵ درصد از کل تولید ال‌ان‌جی جهان را در اختیار دارد.

عربستان سعودی نیز در سال ۲.۱۸ بیش از ۹۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی تولید کرده و پیش‌بینی می‌شود تولید گاز این کشور سالانه حدود ۲ درصد افزایش پیدا کند و تا سال ۲۰۲۴ به ۱۰۰ میلیارد مترمکعب برسد.

در ۵ سال آینده تولید گاز در آفریقا نیز افزایش سالانه تا ۲.۷ درصد را خواهد داشت و تولید گاز آن به بیش از ۲۷۰میلیارد مترمکعب می‌رسد.

در میان کشورهای شمال آفریقا کشور مصر با توسعه چند میدان گازی، در بحث تولید گاز پیشرو خواهد بود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران