شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت باید با تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نقدینگی را به سمت پترو پالایشگاه‌ها هدایت کند.

یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت باید با تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نقدینگی را به سمت پترو پالایشگاه‌ها هدایت کند. به گزارش خبرگزاری مهر، هادی سلیمی زاده، کارشناس اقتصادی در برنامه پایش با تأکید بر لزوم مقاوم شدن اقتصاد کشور، اظهار داشت: اقتصاد کشور ما همچنان وابسته به نفت است. اما به دلیل تحریم، صادرات نفت از دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه، به تنها ۵۰۰ هزار بشکه رسیده است. وی ادامه داد: درگذشته بنزین کشور هم تحریم شد، اما ما توانستیم در تولید بنزین خودکفا شویم و الان تحریم بنزین دیگر مطرح نیست. بنابراین در خصوص نفت نیز باید همین مسیر دنبال شود. ما باید از صادرات نفت بی‌نیاز شویم. باید کاری شود که کشور نه‌تنها صادرکننده نفت نباشد بلکه آن را وارد کند؛ چراکه سودهای سرشاری دارد. سلیمی‌زاده گفت: احداث پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها، سودهای بسیار عالی دارد. دنیا به سمت احداث پتروپالایشگاه‌ها رفته است. روند کار در پتروپالایشگاه‌ها بدین‌صورت است که نفت خام در پالایشگاه تصفیه می‌شود و موادی که از آن حاصل می‌شود در پتروشیمی کاربرد دارد. بدین‌ترتیب محصول نفت خام تحریم پذیر نیست.

    تاسیس پتروپالایشگاه‌ها ۳۰۰ هزار

فرصت شغلی ایجاد  می‌کند

وی ادامه داد: اگر پتروشیمی و پالایشگاه، کنار هم احداث شوند، صرفه‌جویی‌هایی دارند. در این خصوص باید گفت که ارزش‌افزوده نفت خام، با پالایش ۳ برابر و با حضور در پتروشیمی‌ها ۱۰ برابر خواهد شد. به‌عبارت‌دیگر ارزش‌افزوده نفت با حضور در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها ۱۵ برابر می‌شود. به همین دلیل است که کشوری مانند امریکا، چاه‌های نفت خود را بسته است تا با واردات نفت، از ارزش‌افزوده آن استفاده کند. تأسیس پتروپالایشگاه‌ها بیش از ۳۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند و به همین زیست نیز کمتر آسیب می‌رساند. سلیمی‌زاده افزود: ما در زمینه احداث پتروپالایشگاه‌ها، هیچ مشکلی نداریم ضمن اینکه مواد اولیه و دانش فنی آن را داریم. ستاره خلیج‌فارس نمونه همین پتروپالایشگاه‌ها است که به یکی از صادرکنندگان بزرگ بنزین است و از این صادرات بیش از یک و نیم میلیارد دلار درآمد داشته است. وی با تأکید بر اینکه تحریم بنزین به یک فرصت برای تولید و صادرات بنزین تبدیل شد، گفت: برای احداث پتروپالایشگاه‌ها ما مشکل تأمین منابع مالی آن را داریم. در دنیا یا شرکت‌های چندملیتی یا کنسرسیومی متشکل از بانک‌ها برای احداث پتروپالایشگاه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. البته ترکیبی از شرکت‌های چندملیتی و بانک‌ها و سرمایه‌های مردمی نیز می‌تواند برای احداث پتروپالایشگاه‌ها مورداستفاده قرار گیرد. سلیمی‌زاده افزود: حاشیه سود یک مجتمع پالایشگاهی ۷ درصد، مجتمع پتروشیمی ۸۷ درصد و یک پتروپالایشگاه ۱۸۷ درصد است که نشان‌دهنده صرفه اقتصادی پتروپالایشگاه‌ها است. ۸۰ میلیارد دلار منابع مالی برای احداث پتروپالایشگاه‌ها نیاز است که تقریباً برابر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است. این کارشناس اقتصادی بابیان اینکه نقدینگی کشور ۲ هزار هزار میلیارد تومان است، گفت: عمده این نقدینگی در سپرده‌های بانکی است که سالانه ۳۰۰ هزار میلیارد تومان خلق پول می‌کند و خود عامل مهمی در تورم است. حال اگر یک‌چهارم این پول به سرمایه‌گذاری برای احداث پتروپالایشگاه‌ها اختصاص یابد، بیش از سود بانک، به مردم سود تعلق می‌گیرد. به‌گونه‌ای که کل مبلغ سرمایه‌گذاری در سال اول بهره‌برداری پتروپالایشگاه، بازمی‌گردد و از سال دوم بهره‌برداری به بعد حداقل ۴۰ درصد سود به مردم تعلق می‌گیرد.

وی افزود: دولت باید در این زمینه با تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نقدینگی را به این سمت سوق دهند. به‌گونه‌ای که مردم با مقایسه سود بانک‌ها و سود پتروپالایشگاه‌ها، تصمیم بگیرند در کجا سرمایه‌گذاری کنند. با پول‌های داخل کشور می‌توان پترو پالایشگاه‌ها را احداث و مشکلات تحریم نفتی را نیز حل کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران