شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مقامات امریکا و تحلیلگران صنعت نفت این کشور تخمین می‌زنند که روسیه از طریق انتقال و فروش نفت ونزوئلا به سایر بازارها ماهانه ۱۲۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد.

مقامات امریکا و تحلیلگران صنعت نفت این کشور تخمین می‌زنند که روسیه از طریق انتقال و فروش نفت ونزوئلا به سایر بازارها ماهانه ۱۲۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از واشنگتن‌پست، از زمان تحریم شرکت نفت ونزوئلا توسط امریکا که ارتباط آن را با بزرگ‌ترین خریدارش قطع کرد، بازنده‌های بسیاری وجود داشته‌اند، از جمله سرمایه‌گذاران امریکا که از این بازار بیرون رفته‌اند. ولی تحریم‌های امریکا یک برنده واضح داشته است و آن هم ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه است.  مقامات امریکا و تحلیلگران صنعت نفت این کشور می‌گویند قراردادهای مخفیانه‌ای بین مسکو و کاراکاس برای انتقال و فروش نفت به سایر بازارها بسته می‌شود که درآمد بالایی برای روسیه دارند. تخمین می‌زنند که روسیه از این طریق ماهانه 120 میلیون دلار درآمد داشته باشد.  روسیه ارتباط خود با این کشور امریکای جنوبی که دارنده بزرگ‌ترین ذخایر اثبات شده نفتی است را یکی از همکاری‌های دو جانبه توصیف می‌کند. از زمان تاسیس دولت سوسیالیست هوگو چاوز در 1999، روسیه اصلی‌ترین تامین‌کننده تجهیزات نظامی و مشاوران برای این کشور بوده است. این کشور همچنین از ونزوئلا در نهادهای بین‌المللی دفاع می‌کند و منبع اصلی وام‌های دولتی و سرمایه‌گذاری است.

 ولی حالا برخی ناظران می‌گویند روسیه در حال اخاذی از مادورو است. واشنگتن کشتی‌هایی را که نفت خام ونزوئلا را حمل کنند در لیست سیاه قرار می‌دهد و تهدید کرده هر نهاد یا بانک بین‌المللی را که به دولت مادورو کمک کند، تحریم خواهد کرد . به این ترتیب، نفت، بزرگ‌ترین سرمایه ونزوئلا یک برند خطرناک در سراسر جهان است.

 روسیه خطر تحریم‌ها را از بین می‌برد. این کشور کشتی‌هایی را از یک کشور سوم اجاره می‌کنند و منبع نفت خامی را که در سراسر جهان منتقل می‌کند، مخفی نگه میدارد. مقامات امریکا و تحلیل گران صنعت نفت می‌گویند شرکت‌های دولتی روسیه مخصوصاً شرکت رزنفت70 تا 80 درصد کل صادرات نفت ونزوئلا را برعهده دارند.  مادرورو ماه گذشته در مصاحبه‌ای با واشنگتن پست اظهار داشت رزنفت مسوول 15 تا 20 درصد تولید نفت ونزوئلا است و سرمایه‌گذاری‌های مهمی برای افزایش تولید آن انجام می‌دهد ولی اشاره‌ای به بازاریابی و انتقال نفت نکرد.  مقامات امریکا و منابع صنعتی این کشور می‌گویند روسیه همچنین مواد شیمیایی مورد نیاز ونزوئلا را برای حفظ فعالیت بخش نفت آن تامین می‌کند و بنزین پالایش شده در اختیار آن قرار می‌دهد. این کار قبلاً توسط شرکت‌های امریکایی صورت می‌گرفت.  مقامات امریکا تخمین می‌زنند رزنفت روزانه 400 هزار بشکه نفت خام ونزوئلا را کنترل می‌کند که بیش از نیمی از تولید این کشور است و از این طریق ماهانه 120 میلیون دلار درآمد دارد. تولید نفت ونزوئلا از زمان وضع تحریم‌ها در ژانویه 2019، سی و پنج درصد کاهش یافته است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران