شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایلنا | سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: تا چند سال پیش گفته می‌شد

حسینی: به صنایع پایین‌دستی نفت تکیه کنیم

ایلنا | سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: تا چند سال پیش گفته می‌شد که به زودی ذخایر نفتی کشورها به پایان می‌رسد و دوران افول نفت را خواهیم داشت اما با انقلاب انرژی امروز شاهدیم که مازاد نفت در دنیا وجود دارد و عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است امروز نفت یک کالای استراتژیک نیست به‌طوری که حتی اگر تحریم‌های ایران برداشته شود بعید است که ما بتوانیم به راحتی به بازار برگردیم بنابراین مجبوریم به صنایع پایین دست تکیه کنیم.

حمید حسینی با بیان اینکه اقتصاد کشورها در دنیا مبتنی بر منابع بهره‌وری یا دانش و تکنولوژی است اظهار داشت: اقتصاد ایران خوشبختانه در مرحله گذار از منابع به بهره‌وری است در حالی که کشورهای همسایه بیشتر بر مبنای نفت، کشاورزی، معدن هستند.وی گفت: ‌در حال حاضر 23 میلیون بشکه نفت تبدیل به بنزین، 10 میلیون بشکه تبدیل به گازوئیل، 5 میلیون بشکه به بنزین هواپیما، 9 میلیون بشکه جهت گرمایش، 16 میلیون بشکه برای پتروشیمی مصرف می‌شود بنابراین اگر می‌بینیم نفت اهمیت خود را از دست داده صنایع پایین دست سال‌ها در اولویت خواهد بود.وی گفت: مادر منطقه چه در زمینه فرآورده و چه خدمات فنی – مهندسی و تجهیزات ظرفیت‌های خوبی داریم چرا که هیچ کشوری در حال حاضر همانند ایران تولیدکننده بنزین یورو 4 و یورو 5، روغن پایه و قیر نیست.

هشدار قطع برق این‌بار در زمستان

تسنیم | در حالی که همواره در روزهای پیک مصرف برق در تابستان شاهد هشدارهای صرفه‌جویی در جهت جلوگیری از قطع برق بودیم، امسال برای اولین‌بار، در زمستان شاهد هشدار برای جلوگیری از بروز خاموشی هستیم.همواره طی سال‌های اخیر، نزدیک شدن میزان مصرف برق در روزهای پیک تابستان به حداکثر ظرفیت عملی تولید، هشدار صرفه‌جویی در مصرف به‌منظور جلوگیری از بروز خاموشی‌ها را در پی داشت.

هشدار بروز خاموشی‌ها در تابستان و هشدار قطع یا افت فشار گاز در زمستان و ضرورت صرفه‌جویی در مصرف برق در تابستان و گاز در زمستان، یک روال معمول برای کشور پرمصرفی چون ایران شده؛ اما امسال وضعیت متفاوت است و علاوه بر هشدار قطع یا افت فشار گاز در فصل سرما، برای اولین‌بار، در زمستان شاهد هشدار برای جلوگیری از بروز خاموشی هستیم.

هشدار در زمینه بروز خاموشی‌ها در زمستان امسال از کمبود ظرفیت تولید ناشی نمی‌شود؛ چرا که هم‌اکنون پیک مصرف برق در شب بوده و چیزی در حدود 38 هزار مگاوات است، در حالی که ظرفیت اسمی تولید برق کشور از مرز 82 هزار مگاوات گذشته و ظرفیت عملی تولید نیز در مجموع در حدود 60 هزار مگاوات است. اما نیروگاه‌ها امسال با کسری شدید سوخت گاز در زمستان مواجه شده‌اند.

صادرات نفت عراق به ۳.۳ میلیون بشکه در روز رسید

تسنیم | وزارت نفت عراق طی بیانیه‌ای با اشاره به آمار سازمان بازاریابی نفت اعلام کرد کل صادرات نفت خام عراق در ژانویه ۱۰۲.۴۸۵ میلیون بشکه بود که به‌طور متوسط برابر با ۳.۳ میلیون بشکه در روز است.

 وزیر نفت عراق اعلام کرد این کشور بیش از 102 میلیون بشکه نفت خام در ژانویه صادر کرده و بیش از 6 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است.

 وزارت نفت عراق طی بیانیه‌ای با اشاره به آمار سازمان بازاریابی نفت اعلام کرد کل صادرات نفت خام عراق در ژانویه 102.485 میلیون بشکه بود که به‌طور متوسط برابر با 3.3 میلیون بشکه در روز می‌شود.  طبق این بیانیه، متوسط قیمت فروش نفت خام در ژانویه 60.45 دلار در هر بشکه بود. در این بیانیه آمده است حدود 101 میلیون بشکه نفت از میادین نفتی مرکز و جنوب عراق از طریق بنادر بصره و حدود 1.114 میلیون بشکه از استان شمالی کرکوک از بندر سیهان ترکیه در مدیترانه صادر شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران