شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: امریکا در بلندمدت به دلیل اتمام ذخایر نفت خام در مراکز تولید خود به نفت خام منطقه خاورمیانه نیازمند خواهد شد

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: امریکا در بلندمدت به دلیل اتمام ذخایر نفت خام در مراکز تولید خود به نفت خام منطقه خاورمیانه نیازمند خواهد شد. به‌گزارش تسنیم، سید محسن قمصری افزود: با توجه به میزان مصرف کنونی در کوتاه‌مدت و میان مدت نیاز امریکا به نفت خام غرب آسیا تا حدودی نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده اما روند مصرف و تولید نفت خام بیانگر این است که نیاز به نفت خام در آینده با افزایش روبه‌رو خواهد شد. وی ضمن اشاره به اینکه امریکایی‌ها با داشتن تکنولوژی توانسته‌اند نفت خام تولید کرده و بخشی از نیاز خود را تامین کنند، اظهارداشت: میزان تولید نفت خام در کشور مزبور مداوم نخواهد بود و با توجه به پیش بینی‌های صورت گرفته در آینده به نفت منطقه نیازمند خواهد شد. مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: پیش بینی می‌شود طی دو دهه آینده ذخایر مخازن نفت خام موجود در دنیا روندی نزولی داشته باشد یا اینکه در برخی مراکز تولید متوقف شود. وی افزود: بنابراین منطقه غرب آسیا در آینده نفت خام مورد نیاز دنیا را تامین خواهد کرد مگر اینکه روند مصرف و تقاضا برای طلای سیاه با وجود تکنولوژی عوض شود. قمصری با تاکید بر اینکه امریکا در بلندمدت نیازمند نفت منطقه است، گفت: کشور مورد نظر در کوتاه‌مدت برای تراز کردن تولید و مصرف خود با اعمال تحریم علیه ایران و ونزوئلا به عنوان دو تولید‌کننده بزرگ نفت خام قصد دارد این کشورها را از چرخه تولید خارج کند تا از مازاد عرضه جلوگیری کرده و خود را به‌عنوان صادرکننده در دنیا معرفی و بازار را حفظ کند. وی با بیان اینکه در بلندمدت وضعیت مزبور تغییر خواهد کرد، اظهارداشت: با پایان یافتن نفت خام مراکز تولید در امریکا این کشور به نفت خام منطقه نیازمند خواهد شد. مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: با وجود این، امریکا با لشگر کشی به منطقه و ماندن در آن طی بلندمدت هزینه می‌کند و برای 20 تا 25 سال آینده برنامه‌ریزی کرده است.

وی همچنین گفت: خارج کردن ایران و ونزوئلا از چرخه تولید برای حضور در بازار طی کوتاه‌مدت و حضور در منطقه جهت دست‌اندازی به مراکز تولید برای تامین نیاز آینده دو سیاست متضاد امریکاست. قمصری اظهارداشت: روسیه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت خام برای 25 سال آینده نفت مورد نیاز امریکا را تامین نخواهد کرد همین وضعیت می‌تواند در مورد چین که مصرف بالایی هم دارد صدق کند. وی در پایان یادآور شد: چین نمی‌تواند تامین‌کننده نفت امریکا باشد بنابراین بهترین مرکز برای تامین نیاز 20سال آینده غرب آسیاست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران