شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایرنا| مدیر طرح سی ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: مذاکراتی برای اعطای وام ۵ میلیون تومانی برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای شخصی با یکی از بانک‌های خصوصی کشور انجام شده است.

پیشنهاد وام ۵ میلیونی برای دوگانه‌سوز کردن خودروها

ایرنا| مدیر طرح سی ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: مذاکراتی برای اعطای وام ۵ میلیون تومانی برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای شخصی با یکی از بانک‌های خصوصی کشور انجام شده است. حسن قلی‌پور اظهار داشت: در صورت به نتیجه رسیدن این مذاکرات و اجرایی شدن آن، این تسهیلات بلاعوض نخواهد بود اما بخش زیادی از هزینه‌های دوگانه‌سوز کردن خودرو را پوشش می‌دهد. وی همچنین به مصوبه تبدیل یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی با وام بلاعوض اشاره کرد و افزود: بعد از امضای تفاهم‌نامه با بانک ملت برای تامین اعتبار، روند کار به خوبی پیش می‌رود. مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادامه داد: بازپرداخت اصل و سود این وام از محل صرفه‌جویی بنزین خودروهای عمومی دوگانه‌سوز شده شامل وانت بارها، تاکسی‌ها و مسافربرهای شخصی انجام خواهد شد. قلی‌پور همچنین با اشاره به پروژه هوشمندسازی جایگاه‌های سی‌ان‌جی ‌ادامه داد: مصوبه این پروژه اواخر سال گذشته صادر شد اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت هنوز کار به‌طور کامل انجام نشده است. وی افزود: همچنین ۹۲۰ هزار خودرو که توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی دوگانه‌سوز شده بود نیز مشکل تبدیل کارت سوخت داشتند زیرا اسناد خودروها تغییر نکرده بود، موضوعی که در مصوبه سال گذشته دیده شد.

 

نفت ۲۰۰ دلاری با بروز تنش در خاورمیانه

ایرنا | یک کارشناس بازار انرژی معتقد است که در صورت بروز تنش طولانی در خاورمیانه، ‌قیمت نفت ممکن است تا ۲۰۰ دلار نیز افزایش پیدا کند. مرتضی بهروزی‌فر با اشاره به اینکه شرایط و موضع‌گیری ایران و امریکا بعد از ترور سپهبد قاسم سلیمانی می‌تواند بر بازار نفت اثرگذار باشد، ادامه داد: اگر امریکا بخواهد پاسخ انتقام سخت ایران را بدهد، قیمت نفت نمی‌تواند ثابت بماند و در صورت بروز تنش، ‌قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند. وی البته تاکید کرده که نوسان قیمت بیش از هر چیز تحت تاثیر دامنه تنشی که پیش خواهد آمد، بستگی دارد و در صورت بروز تنش گسترده و درگیر شدن کشورهای بیشتری در خاورمیانه، امکان افزایش قیمت تا ۲۰۰ دلار نیز وجود دارد.

بهروزی‌فر تاکید کرد: در صورت افزایش قیمت نفت و بی‌ثباتی در تامین نفت از خاورمیانه، کشورهای شرق آسیا و در راس آنها چین و همچنین اروپا با بحران رو به رو خواهد شد. این کارشناس بازار انرژی با اشاره به اینکه اگر امنیت عرضه دچار خطر شود، ‌افزایش قیمت‌ها محتمل خواهد بود، ادامه داد: در ۸ سال دفاع مقدس، روزانه ۴ میلیون بشکه نفت از بازار خارج و این امر باعث شد تا قیمت نفت در بازار ۴ برابر شود.

سایه جنگ از سر بازار نفت کنار رفت

ایسنا | قیمت نفت روز جمعه با کاهش خطر جنگ در خاورمیانه در پی اقدام کنگره امریکا برای کاهش اختیارات اجرایی رییس‌جمهور این کشور و توجه بازار به چشم‌انداز رصد اقتصادی و بالا رفتن ذخایر نفت امریکا، به روند کاهشی روزهای گذشته ادامه داد و پایین رفت.  بهای معاملات آتی نفت برنت ۲۰ سنت (معادل ۰.۳ درصد) کاهش یافت و به ۶۵ دلار و ۱۷ سنت در هر بشکه رسید. قیمت نفت برنت با حدود پنج درصد کاهش، به سوی نخستین کاهش هفتگی خود در شش هفته گذشته پیش می‌رود. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت امریکا ۲۰ سنت (معادل ۰.۳ درصد) کاهش یافت و به ۵۹ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه رسید. شاخص قیمت نفت امریکا از قیمت نهایی جمعه گذشته حدود شش درصد کاهش نشان می‌دهد. قیمت نفت اکنون به سطح پیش از حمله تروریستی هوایی امریکا در عراق و شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، رسیده است. این اقدام جنایتکارانه با پاسخ کوبنده سپاه روبه رو شد که پایگاه‌های نیروهای تروریستی امریکا در عراق را هدف حملات موشکی قرار داد.

رشد تقاضای نفت هند از چین جلو خواهد زد

مهر| آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش روز جمعه خود اعلام کرد: با افزایش سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌ها، رشد تقاضای نفت هند تا اواسط دهه ۲۰۲۰ از چین پیشی خواهد گرفت. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش روز جمعه خود اعلام کرد: رشد تقاضای نفت هند تا اواسط دهه ۲۰۲۰ از چین پیشی خواهد گرفت و این کشور را بیشتر در معرض ریسک اختلال عرضه نفت از خاورمیانه قرار می‌دهد. در این گزارش عامل اصلی این رشد، افزایش سرمایه‌گذاری‌های هند در بخش پالایشگاهی اعلام شده است. انتظار می‌رود تقاضای نفت هند از ۴.۴ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۷ به ۶ میلیون بشکه در روز در ۲۰۲۴ افزایش پیدا کند، اما تولید داخلی آن تنها اندکی رشد خواهد کرد. به این ترتیب هند بیشتر از قبل به واردات نفت خام وابسته خواهد شد و بیشتر از همیشه در معرض ریسک اختلالات عرضه نفت خام از خاورمیانه قرار خواهد گرفت. طبق پیش‌بینی آژانس، رشد تقاضای نفت چین تا پایان دهه ۲۰۲۰ تنها اندکی پایین‌تر از رشد تقاضای نفت هند خواهد بود، اما از آن تاریخ به بعد این فاصله هر روز بیشتر خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران