شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون اسبق وزیر نفت گفت: در جنگ تحمیلی در حالی‌ که به دفعات پالایشگاه‌های ما توسط هواپیماهای مدرن امریکایی مورد حمله قرار گرفت اما تولید فرآورده هیچ‌کدام از پالایشگاه‌های ما متوقف نشد.

معاون اسبق وزیر نفت گفت: در جنگ تحمیلی در حالی‌ که به دفعات پالایشگاه‌های ما توسط هواپیماهای مدرن امریکایی مورد حمله قرار گرفت اما تولید فرآورده هیچ‌کدام از پالایشگاه‌های ما متوقف نشد.

علیرضا ضیغمی معاون اسبق وزیر نفت و مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به ادعاهای سناتورهای امریکایی مبنی بر نابود کردن پالایشگاه‌های ایران گفت: بنده در زمان جنگ تحمیلی نیز در صنعت نفت این کشور مشغول به خدمت بودم. در آن زمان نیز امریکایی‌ها و اروپایی‌ها به همراه کشورهای منطقه مثل عربستان از صدام حمایت می‌کردند و انواع امکانات جنگی را در اختیار او می‌گذاشتند تا پالایشگاه‌ها و تجهیزات ما را مورد حمله قرار دهند اما در آن زمان نتوانستند کاری از پیش ببرند.وی ادامه داد: البته نیروهای صدام با حمایت کامل امریکایی‌ها برخی مناطق نفتی ما را بمباران کردند ولی نتیجه‌ای نگرفتند و پالایشگاه‌های ما در مدار بودند. حالا هم ترامپ و برخی سناتورهای امریکایی ادعا کرده‌اند که پالایشگاه‌های ما را نابود می‌کنند که اولا باید گفت غلط می‌کنید، ثانیا این حرف‌ها یک شعار تو خالی است تا بتوانند بر عزم و اراده ما برای انتقام خون شهید قاسم سلیمانی خلل وارد کنند.ضیغمی همچنین افزود: در جنگ تحمیلی امکانات ما در صنعت نفت بسیار بسیار محدود بود و علیرغم محدودیت امکانات، حتی یک روز هم تولید و صادرات نفت و تولید فرآورده ما متوقف نشد. در حالی‌ که به دفعات پالایشگاه‌های ما توسط هواپیماهای مدرن امریکایی مورد حمله قرار گرفت اما نتوانستند در کار ما خلل جدی وارد کنند. بنابراین این ادعاها همه توخالی و لاف‌زنی است.

   در جنگ تحمیلی هم تولید فرآورده پالایشگاه‌های ما متوقف نشد

معاون سابق وزیر نفت اظهار داشت: حالا شما فرض کنید که جرات داشتند و حملاتی هم به پالایشگاه‌های ما انجام دادند، کارکنان و مهندسین ما در صنعت نفت به‌طور کامل از لحاظ فنی و مهندسی آمادگی دارند تا با روحیه جهادی وارد عمل شده و خسارات ایجاد شده را در اسرع وقت ترمیم کنند. مطمئن باشید نیروهای مومن و انقلابی صنعت نفت اجازه نخواهند داد که در تولید نفت و فرآورده‌های نفتی خللی وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: در زمان دفاع مقدس ما توان کنونی را در ساخت داخلی تجهیزات صنعت نفت نداشتیم و آن زمان با امکانات محدود کارهای بازسازی را انجام می‌دادیم. به برخی از مناطق ما بیش از 40 بار حمله نظامی شد و تجهیزات ما بمباران شدند اما در کمتر از 48 ساعت بازسازی‌ها انجام می‌شد و مراکز ما آماده فعالیت می‌شدند.ضیغمی تاکید کرد: ما در آن زمان تمامی پیش‌بینی‌ها را انجام داده بودیم و در صورتی که تجهیزاتی آسیب می‌دید؛ فوری تجهیزات جدید جایگزین می‌شد. شما فکر نکنید که از بین بردن یک پالایشگاه به این راحتی است. اگر به این راحتی بود در زمان جنگ این کار را می‌کردند که نتوانستند.

معاون سابق وزیر نفت در پایان گفت: در زمان جنگ تحمیلی صادرات نفت‌مان استمرار داشت. حتی آن زمان هجمه رسانه‌ای انجام می‌دادند تا اینگونه وانمود کنند که ایران دیگر نمی‌تواند نفتی صادر کند چون پالایشگاه‌هایش نابود شده است. اما ما به خریداران نفت خبر می‌دادیم که روند تولید و فروش نفت ایران استمرار دارد. هیچ زمانی در آن 8 سال تولید و فروش نفت و همچنین تولید فرآورده هیچ‌کدام از پالایشگاه‌های ما متوقف نشد و الان هم این ادعاهای امریکایی‌ها صرفا برای جوسازی رسانه‌ای است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران