شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کشور ما ۶۰ هزار مگاوت ظرفیت تولید برق از منابع تجدیدپذیر را دارد که کمتر از ۱۰۰۰ مگاوت از این ظرفیت را استفاده می‌کند،

کشور ما ۶۰ هزار مگاوت ظرفیت تولید برق از منابع تجدیدپذیر را دارد که کمتر از ۱۰۰۰ مگاوت از این ظرفیت را استفاده می‌کند، بنابراین نه در حد بضاعت عمل کرده و نه به تعهدات بین‌المللی و برنامه ششم توسعه پایبند بوده است.

به گزارش ایلنا، با توجه به ذخایر بالای نفت و گاز در کشور قسمت اعظم تولید برق با استفاده از انرژی فسیلی و توسط نیروگا‌ه‌های حرارتی صورت می‌گیرد هر چند استفاده از سوخت‌های پاک‌تری مثل گاز طبیعی رو به افزایش بوده اما به دلایل افزایش مصرف خانگی به خصوص در فصل زمستان استفاده از این سوخت را نیز در معذوریت‌هایی قرار می‌دهد، از انرژی‌های تجدیدپذیر هم علیرغم غنی بودن کشور از این منابع و همچنین در نظر گرفتن برخی مشوق‌ها، به صورت افتان و خیزان استفاده شده تا همچنان هوا آلوده و نیروگاه‌ها در جایگاه یکی از متهمان اصلی باقی بمانند.

پیام باقری در این باره اظهار داشت: در حال حاضر عمده ظرفیت تولید برق در کشور ما مبتنی بر نیروگاه‌های حرارتی است که از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند، نیروگاه‌ها عمدتا سیکل ترکیبی و بخشی هم از مازوت برای سوخت مصرف می‌کنند، بنابراین سهم قابل توجهی از آلایندگی به نیروگاه‌های حرارتی مرتبط است.

وی افزود: هر قدر ظرفیت تولید برق از نیروگاه‌های حرارتی را کم و به تجدیدپذیرها اضافه کنیم، طبیعتا میزان آلایندگی هم کم می‌شود، ایران نهمین کشور آلوده‌کننده جهان است، در کاپ فرانسه تا 2030 به کنوانسیون‌های بین‌المللی متعهد شدیم که میزان آلایندگی را کم و سهم تجدیدپذیرها را در صورت تداوم تحریم‌ها به 4 هزار مگاوات و اگر تحریم‌ها برداشته شود به 10 هزار مگاوات برسانیم. بعبارت دیگر در صورت تداوم تحریم 4 درصد و در صورت لغو تحریم‌ها 12 درصد باید از میزان آلایندگی بکاهیم. در حال حاضر فاصله زیادی با این برنامه و حتی برنامه ششم توسعه که قرار بود سالی 1000 مگاوت نیروگاه تجدیدپذیر وارد مدار شود، داریم، ما اکنون فقط 800 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نصب شده داریم، با این سرعت حتی به تعهدات‌مان در برنامه ششم هم نمی‌توانیم برسیم.

نایب‌رییس سندیکای صنعت برق با بیان اینکه 30 درصد سهم آلایندگی کشور مربوط به نیروگاه‌های حرارتی است، تصریح کرد: کشور ما 60 هزار مگاوت ظرفیت تولید برق از منابع تجدیدپذیر را دارد که کمتر از 1000 مگاوت از این ظرفیت را استفاده می‌کند، بنابراین نه در حد بضاعت عمل کرده و نه به تعهدات بین‌المللی و برنامه ششم توسعه پایبند بوده است و سهم آلایندگی نیروگاه‌های کشور هم به قوت خود باقی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران