شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تسنیم| وزیر نفت گفت: دولت در بودجه سال آینده که به مجلس داده شده، ‌برنامه‌ای برای تغییر قیمت بنزین یا تک نرخی کردن آن ندارد

تسنیم| وزیر نفت گفت: دولت در بودجه سال آینده که به مجلس داده شده، ‌برنامه‌ای برای تغییر قیمت بنزین یا تک نرخی کردن آن ندارد و همچنین برنامه‌ای برای تغییر قیمت گازوئیل نیز وجود ندارد. بیژن زنگنه در حاشیه امضای تفاهم‌نامه تامین مالی دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کل صادرات فرآورده‌های نفتی در بودجه سال بعد دیده شده و به مجلس نیز پیشنهاد داده‌ایم، ‌اما رقم در نظر گرفته شده برای صادرات را اعلام نمی‌کنم تا مشکلی پیش نیاید. وی افزود: تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین در فروش داخلی بین مردم توزیع می‌شود و درآمد حاصل از صادرات نیز به بودجه می‌رود، اما این‌گونه نیست که به عنوان یارانه پرداخت شود؛ البته بودجه نیز برای مردم است و بخشی صرف پرداخت سایر یارانه‌ها خواهد شد. وزیر نفت میزان صرفه‌جویی بنزین بعد از سهمیه‌بندی را در شرایط فعلی، 22 میلیون لیتر در روز عنوان کرد و گفت: باید به این موضوع دقت شود که تا ماه‌های آینده مصرف بنزین تثبیت شده و به یک عدد قطعی دست یابیم و هنوز نمی‌توان گفت، 22 میلیون لیتری که صرفه جویی می‌شود تا پنج ماه دیگر نیز باقی می‌ماند.

وزیر نفت با بیان اینکه «سهمیه‌بندی تاثیری در قاچاق ندارد و آنچه که در قاچاق تاثیر می‌گذارد قیمت است»، گفت: افزایش قیمت باعث کاهش حاشیه سود قاچاق می‌شود، البته قاچاق بنزین کم است زیرا ریسک قاچاق یک تن بنزین بسیار بالا است، در حالی که گازوئیل 300 تومانی آسان‌تر قاچاق می‌شود. زنگنه با بیان اینکه «گازوئیل نیز همیشه سهمیه‌ای بوده و هیچ‌وقت سهمیه‌بندی آن برداشته نشده است»، گفت: زمانی که نمی‌توان قیمت را کنترل کرد، کنترل قاچاق از روش‌های غیرقیمتی سخت خواهد شد.  وی در خصوص قیمت و وضعیت عرضه بنزین و گازوئیل در سال آینده گفت: دولت در بودجه سال آینده که به مجلس داده شده، ‌برنامه‌ای برای تغییر قیمت بنزین یا تک‌نرخی کردن آن ندارد و همچنین برنامه‌ای برای تغییر قیمت گازوئیل نیز وجود ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران