شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تسنیم|جمعی از معترضان در طبقه اول مرکز کنوانسیون بین‌المللی کیپ‌تاون نفت به روی زمین ریختند و شعار دادند

تسنیم|جمعی از معترضان در طبقه اول مرکز کنوانسیون بین‌المللی کیپ‌تاون نفت به روی زمین ریختند و شعار دادند که خواستار پایان سوخت‌های فسیلی هستند. دو طبقه بالاتر، صدها نماینده از آفریقا کاملا از این موضوع بی‌اطلاع بودند و البته اهمیت چندانی هم نمی‌دادند.

به گزارش رویترز، گابریل آبیانگ لیما، وزیر نفت گینه استوایی گفت: «ما تحت هیچ شرایطی معذرت خواهی نمی‌کنیم». وی اضافه کرد کشورهای آفریقایی باید از این منابع استفاده کنند تا اشتغال ایجاد شود و توسعه اقتصادی‌شان تقویت شود.لیما افزود: «هر کسی که خارج از این قاره بگوید ما نباید این میادین نفتی را توسعه دهیم، مجرم است. این تقاضا بسیار ناعادلانه است».تنش‌هایی که به‌شدت در کنفرانس‌های نفت اروپا حس شد، در کنوانسیون سه روزه «کیپ تاون» وجود نداشت، در حالی که سوخت‌های تجدیدپذیر بر تقاضای بلندمدت تاثیر گذاشته‌اند.درعوض، فشار سرمایه‌گذاران و دولت‌ها برای برخورد با تغییرات جوی، وقایع نفتی در اروپا را به‌شدت تغییر داده است. در حالی که هیچ کشور تولیدکننده نفتی توسعه ذخایر سوخت فسیلی خود را متوقف نکرده است، انگلیس قول داده تا 2050 از نظر مصرف کربن صفر باشد و دولت نروژ قبول کرده که نیاز است از سوخت‌های فسیلی دور شوند.در کیپ تاون، سران آفریقا اعلام کردند که نفت، گاز و حتی زغال‌سنگ در قاره‌ای تاثیرگذار هستند که 600 میلیون نفر در آن دسترسی به برق ندارند.وی گفت: «آنها حتی می‌گویند تمام نیروگاه‌های تولید برق زغال‌سنگی را هم خاموش کنیم. ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم ولی آن وقت باید تنها هوای تازه در تاریکی تنفس کنیم». در حالی که آفریقا از نظر منابع معدنی بسیار غنی است و دهه‌ها سوخت‌های فسیلی به مشتریان جهانی صادر می‌کرده، ولی شهروندان خود این قاره در تولید مقدار بسیار کمی از آلاینده‌هایی که باعث تغییرات جوی شده دخالت داشته‌اند.از قرن هجدهم تا حالا تمام کشورهای آفریقایی روی هم رفته هفت برابر کمتر از چین، 13 برابر کمتر از امریکا و 18 برابر کمتر از کل کشورهای اروپایی گازهای آلاینده تولید کرده‌اند.

جیمز جازلینگ، سرپرست تجارت نفت آفریقا گفت مجبور کردن آفریقا به توقف توسعه منابع خود مثل این می‌ماند که از آن بخواهیم کفاره گناه سایر مناطق را بدهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران