شماره امروز: ۵۴۷

قیمت طلای سیاه رشد هفتگی 1.5 درصدی را ثبت کرد

| | |

گروه انرژی| نفت تحت تاثیر کاهش هفتگی شمار دکل‌های حفاری نفت امریکا، موفق شد

گروه انرژی| نفت تحت تاثیر کاهش هفتگی شمار دکل‌های حفاری نفت امریکا، موفق شد افت قیمتی نزدیک به 2 درصدی که اوایل روز جمعه داشت را متوقف کرده و افزایش هفتگی ثبت کند. برنت در پایان روز جمعه با 34 سنت افزایش قیمت بسته شد.بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژانویه 34 سنت یا ۰.55 درصد افزایش یافت و در ۶۲ دلار و 63 سنت در هر بشکه بسته شد. این شاخص نفتی  اوایل روز جمعه تا 61 دلار و 15 سنت در هر بشکه نیز کاهش یافته بود. نفت برنت برای کل هفته حدود ۱.5 درصد افزایش داشت.بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت امریکا نیز برای تحویل در دسامبر با 29 سنت یا ۰.51 درصد افزایش، در ۵۷ دلار و 44 سنت در هر بشکه بسته شد در حالی که اوایل معاملات تا سطح ۵۵ دلار و ۷۶ سنت عقب‌نشینی کرده بود. شاخص قیمت نفت امریکا حدود 2 درصد رشد هفتگی داشت.طارق زهیر از شرکت «تایچه کپیتال ادوایزرز» اظهار کرد: کاهش هفتگی شمار دکل‌های حفاری نفت امریکا در معاملات روز جمعه از قیمت نفت پشتیبانی کرد.آماری که روز جمعه از سوی شرکت خدمات انرژی «بیکرهیوز» منتشر شد، کندی بیشتر رشد فعالیت حفاری نفت امریکا را نشان داد. شمار دکل‌های حفاری نفت امریکا برای سومین هفته متوالی کاهش داشت و با 7 حلقه کاهش، به ۶۸۴ حلقه رسید که ۲۰۲ حلقه کمتر از مدت مشابه سال گذشته بود.لوکمان اوتونوگا، تحلیلگر ارشد شرکت FXTM در این باره گفت: سیگنال‌های متضاد درباره اینکه امریکا و چین آیا به توافقی دست پیدا خواهند کرد، باعث شد اوایل معاملات روز جمعه قیمت‌ها کاهش پیدا کند، اما بازارها خوش‌بینی محتاطانه‌ای نسبت به این توافق دارند.به گزارش ایسنا، اخباری که روزهای پنجشنبه و جمعه منتشر شد از مخالفت شدید در داخل دولت امریکا برای لغو تعرفه‌های واردات کالاهای چینی در مراحل مختلف توافق تجاری حکایت داشت.دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا گفت: با حذف تعرفه‌ها روی کالاهای چینی موافقت نکرده است و به امیدها برای حل مناقشه تجاری میان دو ابرقدرت اقتصادی لطمه زد.

به علاوه گزارش‌های رسمی نشان داد ذخایر نفت سریع‌تر از حد معمول رشد می‌کنند. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی امریکا، سطح ذخایر نفت در هفته منتهی به اول نوامبر به دلیل کاهش تولید پالایشگاه‌ها و صادرات کمتر، به میزان ۷.۹ میلیون بشکه رشد کرد. همچنین ذخایر نفت در کاشینگ اوکلاهاما که هاب تحویل نفت است، ۱.۷ میلیون بشکه افزایش پیدا کرد.

بر اساس گزارش مارکت واچ، ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA گفت: به نظر می‌رسد تا زمانی که فاز اول توافق تجاری امریکا و چین امضا نشود و نتیجه نشست دسامبر اوپک پلاس مشخص نشود، قیمت نفت در بازه محدودی خواهد ماند.تحت توافق اوپک پلاس، شماری از کشورهای اوپک و غیراوپک شامل روسیه تولیدشان را به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز تا مارس سال میلادی آینده محدود کرده‌اند. این تولیدکنندگان در روزهای پنجم و ششم دسامبر برای بازبینی سیاست تولید خود در وین دیدار خواهند کرد. رشد هفتگی قیمت‌های نفت نشانه مثبتی برای کشورهای عضو اوپک و اوپک‌پلاس به حساب می‌آید تا سیاست کاهش بیشتر تولید نفت را در نشست آتی خود اتخاذ نکنند. در همین راستا، محمد بارکیندو دبیرکل اوپک اعلام کرد که نسبت به ماه اکتبر امسال اکنون درباره دورنمای بازار نفت در سال آینده میلادی خوشبین‌تر است.به گزارش شانا، بارکیندو گفت: طبق آمارهای اولیه، به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۰ میلادی ظرفیت رشد داشته باشد؛ بی‌گمان اکنون نقاط روشن‌تری وجود دارد و آمارها مشخص‌تر و تصویر روشن‌تر است.دبیرکل اوپک افزود: درباره عوامل غیر بنیادین دیگر همچون مسائل تجاری که بر اقتصاد جهانی تأثیر منفی داشته‌اند، خبرهای خوشبینانه‌تری منتشر می‌شوند؛ ما شاهد اقتصاد بزرگ‌تری در جهان و امریکا بوده‌ایم که همچنان در برابر پیش‌بینی‌ها سرکشی می‌کنند و پیش می‌تازند. به گزارش رویترز، بارکیندو همچنین درباره احتمال عرضه مازاد در بازارهای جهانی در سال آینده میلادی، گفت: ما هنوز به آنجا نرسیده‌ایم. ما در این مقطع قادر نیستیم گام‌هایی را که در حال بررسی آنها هستیم، پیش از موعد ‌برداریم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران