شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس انرژی مطرح کرد

| | |

یک کارشناس حوزه انرژی گفت: امروز زمانی است که باید فناوری‌ها را رشد دهیم تا زمانی که دروازه‌ها باز شد

یک کارشناس حوزه انرژی گفت: امروز زمانی است که باید فناوری‌ها را رشد دهیم تا زمانی که دروازه‌ها باز شد بتوانیم به جای 4 میلیون به 10 میلیون بشکه تولید برسیم.  عبدالصمد رحمتی با اشاره به لزوم تمرکز بر سرمایه‌گذاری و تولید تکنولوژی در صنعت نفت اظهار داشت: اگر ما هم‌اکنون، در شرایط تحریم و وضعیتی که در کشور جاری و ساری است، درآمد کافی برای اکتشاف و توسعه فناوری‌های ازدیاد برداشت داشتیم، براحتی تا 10 میلیون بشکه هم می‌توانستیم تولید داشته باشیم.  او در گفت‌وگو با ایلنا بیان کرد: از لحاظ فناوری مشکل داریم که قرار بود از طریق ‌ای‌پی‌سی به داخل کشور منتقل شود، اما محقق نشد. ولی اگر در همین وضعیتی که اکنون قرار داریم به شرطی که پول داشتیم و می‌توانستیم سرمایه‌گذاری‌ها را زیاد کنیم و فناوری‌های مورد نیاز را در دسترس داشتیم، می‌توانستیم از 4 میلیون بشکه به 10 میلیون بشکه تولید در روز برسیم.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: اگر در همین برهه‌ای که تولید و صادرات افت پیدا کرده بتوانیم تجهیزات و فناوری را در کشور ارتقا دهیم، با تغییر شرایط بین‌الملل به سرعت به بیش از دو برابر میزان تولید قبل از تحریم اخیر خواهیم رسید.

او یادآور شد: وقتی کشور می‌تواند با مهندسی معکوس تولید پهپاد و موشک پیشرفته داشته و در صنایع هوانیروز تا این حد موفق باشد چرا این تمرکز علاوه بر آن به سمت جایی که درآمدزایی دارد، نمی‌رود؟ درست که بحث امنیتی یک حفاظ و دیواره دفاعی است که باید دور کشور به وجود ‌آید ولی در بحث درآمدزایی به نفت وابسته‌ایم باید فناوری‌ها را در صنعت نفت نیز متمرکز کنیم. رحمتی خاطرنشان کرد: امروز زمانی است که باید فناوری‌ها را رشد دهیم تا زمانی که دروازده‌ها باز شد بتوانیم به جای 4 میلیون به 10 میلیون بشکه تولید برسیم. اکنون که فضا باز است، می‌توانیم در بحث فناوری و تکنولوژی هزینه کنیم، روی بحث ازدیاد برداشت و بهبود برداشت تمرکز کنیم تا درآمدهای نفت را افزایش دهیم. او خاطرنشان کرد: صنایع مربوط به نفت پیچیده‌تر از پهباد و موشک و صنایع هوایی که کشور به موفقیت‌های قابل توجه‌ای در آنها دست یافته، نیست. اگر دانش صنایع دفاعی در نفت نیز متمرکز شود انحصار بسیاری از تجهیزات شکسته شده و تولید نفت ارتقای قابل توجهی خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران