شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تسنیم| سرمایه‌گذاران در سال‌های اخیر از بخش انرژی فرار کرده‌اند که دلیل آن سوددهی بسیار پایین بازار بوده است.

تسنیم| سرمایه‌گذاران در سال‌های اخیر از بخش انرژی فرار کرده‌اند که دلیل آن سوددهی بسیار پایین بازار بوده است. سود دهی شرکت اکسون تقریبا نصف شده و به ۳.۱۷ میلیارد دلار معادل ۷۵ سنت در هر سهم رسیده است. درآمد شرکت چورون هم ۳۶ درصد کاهش یافته است.

به گزارش رویترز، شرکت‌های اکسون موبیل و چورون با وجود افزایش تولید نفت و گاز، در روز جمعه نتایج سه ماهه بسیار پایینی را گزارش دادند. قیمت پایین انرژی درآمد اکثر شرکت‌های بزرگ نفتی را کاهش داده است.

درآمد شرکت‌های بریتیش پترولیوم و رویال داچ شل هم در سه ماهه سوم سال جاری میلادی کاهش یافته است. اگر قیمت پایین انرژی ادامه داشته باشد این شرکت‌ها احتمالاً مجبور می‌شوند افزایش سود و برنامه خرید سهام خود را به تاخیر بیندازند. قیمت برنت در سه ماهه سوم سال میلادی جاری 8.7 درصد کاهش یافت که بدترین کاهش از سه ماهه چهارم 2018 بود، نفت خام امریکا هم 7.5% در بحبوحه نگرانی در مورد جنگ تجاری بین امریکا و چین پایین آمد. این جنگ رشد اقتصاد جهان را تا پایین‌ترین حد در یک دهه گذشته کند کرده است.سرمایه‌گذاران در سال‌های اخیر از بخش انرژی فرار کرده‌اند که دلیل آن سوددهی بسیار پایین بازار بوده است. عملکرد سهام اکسون طی 3 سال گذشته 6.9 درصد پایین آمده در حالی که عملکرد چورون 20.4 درصد افزایش یافته است ولی هر دوی آنها کمتر از 44.6 درصد شاخص S&P 500 قرار دارند.

سود دهی شرکت اکسون تقریبا نصف شده و به 3.17 میلیارد دلار معادل 75 سنت در هر سهم رسیده است. سود عملیاتی در تمام کسب و کارهای اصلی اکسون در مقایسه با همین دوره در سال گذشته کاهش یافته است.

درآمد شرکت چورون 36 درصد کاهش یافت و به 2.58 میلیارد دلار معادل 1.36 دلار در هر سهم در سه ماهه سوم سال جاری رسید.این دو شرکت در میدان نفتی تنگیز قزاقستان با هم شریک هستند. چورون، اپراتور این پروژه اعلام کرد که هزینه‌های این پروژه 25 درصد افزایش می‌یابد و به 45.2 میلیارد دلار خواهد رسید. این شرکت مقصر این افزایش هزینه‌ها را تاخیر یک ساله در پروژه توسعه‌ای و بالا رفتن هزینه‌های ساخت و ساز و تجهیزات می‌داند.سهام اکسون در روز جمعه 2.5 درصد بالا رفت و به 69.24 دلار رسید در حالی که سهام چورون روی 116.14 دلار ثابت ماند. اکسون و چورون در میادین نفتی شیل امریکا با هم رقابت دارند تا طی چند سال به تولید یک میلیون بشکه در روز دست یابند.تولید حوزه پرمین چورون 35 درصد نسبت به سال گذشته در همین دوره افزایش یافت و به 455 هزار بشکه نفت و گاز در روز رسید در حالی که تولید روزانه اکسون به 2930000 بشکه رسید و 70 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران