شماره امروز: ۵۴۷

اویل پرایس گزارش داد

| | |

تارنمای اویل پرایس روز سه‌شنبه نوشت: در حالی که جامعه جهانی بر این باور است که تحریم‌های بین‌الملل می‌تواند ایران را در مسیر رشد اقتصادی

ایرنا|

تارنمای اویل پرایس روز سه‌شنبه نوشت: در حالی که جامعه جهانی بر این باور است که تحریم‌های بین‌الملل می‌تواند ایران را در مسیر رشد اقتصادی متوقف کند که ایران تاکنون در بحرانی‌ترین زمان‌های تحریم توانسته موفقیت‌های بزرگی در خودکفایی به‌‌دست آورد.

به گزارش تارنمای اویل پرایس، برخلاف سال‌های گذشته، ایران در دور جدید تحریم‌های امریکا نه تنها در تولید بنزین خودکفا شده، بلکه درصدد تقویت ظرفیت صادراتی بنزین نیز است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس با صادرات محصولات نفتی تنها در 7‌ماهه اول سال جاری یکصد میلیون دلار درآمد کسب کرده و این پالایشگاه برای آنکه حجم صادرات و درآمد خود در ماه‌های آتی از ۳۶۰ هزار بشکه در روز به ۵۴۰ هزار بشکه در روز برساند، برنامه‌هایی در دست اجرا دارد.

به گزارش اویل پرایس، پالایشگاه ستاره خلیج فارس ذخیره گاز خود را مستقیما از پارس جنوبی دریافت می‌کند و با وجود تغییرات مختلف در شرکای خارجی، تولید گاز پارس جنوبی، همراستا با هدف کوتاه‌مدت ایران برای تولید حداقل یک میلیارد متر مکعب در روز، با افزایش همراه است.

اویل پرایس به نقل از منابع خود در ایران مدعی شد: تهران با این امید که تحریم‌ها دوباره لغو شوند، بازهم مشغول بررسی طرح‌های اولیه در بخش بنزین است. این طرح که دو سال و نیم پس از برجام به کار گرفته شد به ایران اجازه می‌داد تا حداقل 10 درصد از کل نیازهای دیزلی و بنزینی اروپای جنوبی را تامین کند و به بزرگ‌ترین تولید‌کننده بنزین خاورمیانه تبدیل شود.

صادرات بنزین و تولید پتروشیمی از اجزای کلیدی برنامه ایران برای بقا در شرایط تحریم است. تولید پتروشیمی جزو پایه‌های مدل اقتصاد مقاومتی ایران است که اساسا مفهوم ایجاد ارزش افزوده از گذر به کارگیری سرمایه‌های فکری در توسعه کسب و کارهاست. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران هفته گذشته گفت: حتی با وجود تحریم‌ها، ۹۵ درصد از شرکت‌های پتروشیمی ایرانی می‌توانند از فروش محصولات خود پول نقد دریافت کنند. کارخانجات پتروشیمی ایران هم‌اکنون ۶۶ میلیون تن محصول در سال تولید می‌کنند و پروژه‌های در دست اجرا تا پایان سال ۲۰۲۵، تولید پتروشمی کشور را به ۱۳۰ میلیون تن در سال می‌رسانند.

اویل پرایس به نقل از دفتر برنامه و توسعه شرکت ملی پتروشیمی ایران نوشت: تقریبا ۲۱ پروژه پتروشیمی به چینی‌ها پیشنهاد شده که هزینه توسعه اولیه آن ۲۰ میلیارد دلار پیش‌بینی می‌شود. ۱۹ پروژه دیگر توسط صندوق توسعه ملی ایران تامین مالی می‌شود که هزینه تقریبی آن 6 میلیارد دلار است.

قبل از شروع دوباره تحریم‌های امریکا از سوی طرف‌های اروپایی پیشنهاداتی برای ارایه جدیدترین فناوری‌ها ارایه شد. اولین توافق با شرکت ایتالیایی “Maire “Technimont برای ساخت‌و‌ساز یک واحد پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پارس به امضا رسید. همچنین غول مهندسی آلمانی زیمنس، نیز توافق نامه‌ای با گروه مپنا به امضا رسانده بود که به این شرکت اجازه می‌داد دانش فنی لازم برای تولید توربین‌های گازی کلاس اف را به ایرانی‌ها منتقل کند.

بر اساس تحلیل اویل پرایس، با توجه به خروج ایالات متحده از خاورمیانه تهران می‌خواهد تا قبل از کاهش تحریم‌ها از زمان باقیمانده استفاده کند. تهران همچنین معتقد است که شرکت‌های اروپایی حتی تا قبل از لغو تحریم‌ها می‌توانند در اولین مرحله در بخش پتروشیمی با ایرانی‌ها وارد همکاری شوند. در این رابطه سید رضا قاسمی شهری در یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های صنعت لاستیک و پلیمر دنیا گفت: شرکت صنایع پتروشمی خلیج فارس آمادگی‌اش را برای چندین توافق نامه با شرکت‌های مختلف، به‌ویژه اروپایی اعلام کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران