شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه انرژی| بیژن زنگنه وزیر نفت می‌گوید: روس‌ها از آنچه «نقش مخرب امریکا» در بازار گاز توصیف می‌کنند شکایت دارند.

گروه انرژی|  بیژن زنگنه وزیر نفت می‌گوید: روس‌ها از آنچه «نقش مخرب امریکا» در بازار گاز توصیف می‌کنند شکایت دارند. به تازگی محمدحسین عادلی دبیرکل سابق مجمع کشورهای صادرکننده گاز در کنگره نفت و نیرو به این موضوع اشاره کرد که امریکا با وجود اینکه صادرات ال‌ان‌جی به اروپا بعضا برایش صرفه اقتصادی ندارد اما به خاطر رقابت با روسیه حاضر است هر طور شده این بازار را حفظ کند. عادلی در صحبت‌هایش عنوان کرد که این مسابقه گازی روسیه و امریکا باعث افت شدید قیمت‌های گاز شده است. عادلی البته استرالیا را نیز به عنوان کشوری دیگر که با روسیه و امریکا مسابقه دارند معرفی کرد.  وزیر نفت دیروز با بیان اینکه آینده صادرات گاز به وضعیت LNG بستگی دارد، گفت: امریکا همان‌طور که با ورود به عرصه نفت، تمام جغرافیای نفت جهان را به‌هم ریخته، در گاز و LNG نیز در حال رقابت است.  «بیژن نامدار زنگنه» روز چهارشنبه با اشاره به نشست وزرای انرژی کشورهای عضو اوپک گازی در روسیه گفت: در این نشست وزرای انرژی ریاست دبیرکلِ روسی اوپک گازی را برای ۲ سال آینده تمدید کرده و گزارش‌هایی در رابطه با وضعیت بازار و قیمت‌ها ارایه کردند. وزیر نفت با بیان اینکه آینده صادرات گاز به وضعیت LNG بستگی دارد، گفت: ورود امریکا به این بازار در حال تبدیل شدن به پارامتر بسیار تعیین‌کننده‌ و تاثیرگذار در تغییر جغرافیای انرژی دنیا است، درواقع امریکا همان‌طور که با ورود به عرصه نفت، تمام جغرافیای نفت جهان را به‌هم ریخته، در گاز و LNG نیز در حال رقابت است. زنگنه با بیان اینکه روس‌ها در نشست اوپک گازی از نقش مخرب امریکا در حوزه گازی شاکی بودند، اظهار کرد: امریکا بازار گاز و LNG روسیه را با خط لوله برای صادرات به اروپا دچار مشکل کرده است. وی مساله انرژی را تعیین‌کننده و مهم عنوان کرد و گفت: اکنون قیمت‌ گاز پایین است و به نظر می‌رسد؛ بازار گاز در آینده بازار پرچالشی خواهد بود.  زنگنه با بیان اینکه در نشست GECF به جای اتخاذ تصمیمی خاص، بیشتر اطلاعات و تجربیات وزرای انرژی کشورها مبادله می‌شود، اضافه کرد: ایران به عنوان سومین تولیدکننده نفت دنیا جایگاه مهمی در اوپک گازی دارد. وزیر نفت یادآور شد: ایده اولیه تشکیل GECF را ایران در سال ۱۳۸۰ مطرح کرد و نخستین اجلاس بر مبنای تاسیس آن نیز در ایران برگزار شد ضمن اینکه ایران، روسیه و قطر اصلی‌ترین نقش را در اوپک گازی بازی می‌کنند چرا که بیشترین نقش را در تولید گاز دارند.

    GECF چیست؟

 مجمع کشورهای صادرکننده گاز یا اوپک گازی که به اختصار (GECF) نامیده می‌شود، سازمان تازه‌ بنیانی است که به منظور هماهنگی در تولید، صادرات و کنترل قیمت گاز طبیعی در سطح جهان در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز، ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) را در اختیار دارند.

گاز طبیعی مایع یا ال‌ان‌جی به گازی گفته می‌شود که موقتاً برای ذخیره‌سازی یا ترابری در حجم بسیار به حالت مایع تبدیل شده است، بیشتر شامل متان (بیش از ۹۰ درصد) و مقادیر کمی اتان، پروپان، بوتان و برخی از آلکان‌های سنگین دیگر است، فرایند پالایش ال‌ان‌جی می‌تواند به نحوی طراحی شود که محصول نهایی تولید شده شامل ۱۰۰ درصد متان باشد. LNG گاز مایع، بی‌بو، بی‌رنگ، غیرسمی و غیرخورنده است، خطراتی که این گاز می‌تواند در پی داشته باشد شامل شعله‌ورشدن، انجماد و خفگی می‌شود.  بیست و یکمین نشست وزیران کشورهای صادرکننده گاز معروف به اوپک گازی با حضور بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت هفته گذشته در هتل متروپل مسکو برگزار شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران