شماره امروز: ۵۴۷

فشارهای فزاینده بر بازار نفت پیش‌بینی‌پذیری تقاضای بنزین را کم کرده است

| | |

بنزین یکی از نشانه‌های اصلی بخش تقاضاست که الگوی مصرف در اقتصاد امریکا و سایر کشورها را در مورد سرعت رشد در بازار نشان می‌دهد.

تسنیم|

بنزین یکی از نشانه‌های اصلی بخش تقاضاست که الگوی مصرف در اقتصاد امریکا و سایر کشورها را در مورد سرعت رشد در بازار نشان می‌دهد.

قیمت بنزین مستقیما با قیمت نفت خام ارتباط دارد.اخیرا قیمت نفت خام در بحبوحه تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه و نگرانی‌ها درمورد رکود اقتصادی مربوط به جنگ تجاری چین و امریکا ناپایدار شده است.

بازار جهانی نفت خام چند سال است با عرضه بیش از حد نفت مواجه شده ولی اقداماتی مانند قرارداد کاهش تولید اوپک و تحریم‌های امریکا بر ونزوئلا و ایران تمرکز بازار را به بخش تقاضا تغییر داده است.

دورنمای رشد اقتصادی جهان به خاطر جنگ تجاری چین و امریکا کاهش یافته و باعث کاهش تقاضا شده است. بنزین یکی از مهم‌ترین نشانگرهای بخش تقاضاست که الگوی مصرف در اقتصاد امریکا و سایر کشورها را در مورد سرعت رشد در بازار نشان می‌دهد. حدود 10 درصد تقاضای بنزین جهان از طرف امریکاست.

عامل اولیه‌ای که بر تقاضای هر کالایی تاثیر می‌گذارد، قیمت آن است و قیمت بنزین مستقیماً با قیمت نفت خام در ارتباط است. تقاضای بنزین هم ارتباطی بالعکس با قیمت آن دارد.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی امریکا، تقاضای بنزین در 2018 بطور متوسط حدود 9.32 میلیون بشکه در روز بود در حالی که میانگین قیمت بنزین حدود 62.19 دلار در هر بشکه بود.

در 2019، میانگین تقاضای بنزین 9.4 میلیون بشکه در روز ثبت شد و قیمت پایین نفت خام باعث کاهش قیمت بنزین تا حدود 58.50 دلار در هر بشکه شد.

بنابراین می‌توان گفت گرچه رشد اقتصادی امریکا کندتر شده ولی تقاضای بنزین به خاطر کاهش قیمت آن نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

یک عامل اساسی دیگر برای یک کالا سطح ذخایر در دسترس آن در بازار است و در مورد بنزین، پالایشگاه‌ها در فصل اوج مصرف تابستان در امریکا بنزین بیشتری برای تأمین افزایش تقاضای احتمالی تولید می‌کنند. در سال 2019، میانگین تقاضا در فصل رانندگی تابستان 9.63 میلیون بشکه در روز ثبت شد که یک درصد پایین‌تر از تقاضا در سال قبل بود. ذخایر بنزین در سپتامبر و اکتبر یعنی زمان تعمیر و نگهداری پالایشگاه‌ها کاهش می‌یابد و همچنین فصل توفان تقاضا برای این محصول را پایین می‌آورد.

تولید ناخالص داخلی هم یک عامل تعیین‌کننده در تقاضای بنزین است چون یکی از اجزای اصلی محاسبه تولید ناخالص داخلی، هزینه‌های فردی شهروندان یک کشور است.

در امریکا تغییر در رشد تولید ناخالص داخلی ارتباطی مثبت با میانگین تقاضای بنزین دارد. رشد تولید ناخالص داخلی امریکا در سه ماهه دوم 2019، معادل 2 درصد بود در حالی که سال گذشته در همین زمان 4.2 درصد ثبت شد. به همین ترتیب تقاضا برای بنزین در ژوئن 2018، معادل 9.51 میلیون بشکه در روز بود که بیشتر از تقاضا در سه ماهه دوم 2019 با 9.48 میلیون بشکه در روز ثبت شد.

تعداد کل خودروهای سبک بنزین سوز هم یک عامل مهم در تعیین تقاضای بنزین است. آخرین اطلاعات وزارت بازرگانی امریکا نشان می‌دهد تعداد کل این خودروها که در آگوست 2019 فروش رفته 17.53 میلیون واحد است در حالی که خودروهای فروخته شده در آگوست 2018، 17.36 واحد بود.

به این ترتیب، تقاضای بنزین امریکا در آگوست 2018، 9.75 میلیون بشکه در روز بود در حالی که در آگوست 2019 افزایش یافت و به 9.77 میلیون بشکه در روز رسید. بنابراین تقاضای بنزین ارتباط مستقیم با کل خودروهای فروخته شده دارد.

در آخر می‌توان گفت قیمت نفت خام و تاثیر جنگ تجاری بر قیمت بنزین راه را برای تقاضای بنزین در آینده ناهموار می‌کند.‌گر چه عوامل تعیین‌کننده تقاضا کندتر شده‌اند ولی انتظار می‌رود با حل و فصل جنگ تجاری بین چین و امریکا، تقاضا افزایش یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران