شماره امروز: ۵۴۷

پیام ضمنی وزیر نفت عربستان درباره سرنوشت توافق کاهش تولید، طلای سیاه را گران کرد

| | |

قیمت نفت روز سه‌شنبه با خوش‌بینی به احتمال توافق اوپک و کشورهای دیگر برای ادامه کاهش تولید،

گروه انرژی|

قیمت نفت روز سه‌شنبه با خوش‌بینی به احتمال توافق اوپک و کشورهای دیگر برای ادامه کاهش تولید، برای پنجمین روز متوالی افزایش پیدا کرد و به بالاترین حد در شش هفته گذشته رسید.

بهای معاملات آتی نفت برنت 50 سنت یا ۰.8 درصد افزایش پیدا کرد و به ۶3 دلار و 9 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت امریکا نیز 47 سنت یا ۰.81 درصد افزایش پیدا کرد و به ۵۸ دلار و 31 سنت در هر بشکه رسید. نفت امریکا روز دوشنبه بیش از دو درصد صعود کرده بود در حالی که قیمت نفت برنت با ۱.۷ درصد افزایش بسته شد. این افزایش در واکنش بازار به انتصاب شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، پسر پادشاه عربستان سعودی به عنوان وزیر انرژی این کشور صورت گرفت.

شاهزاده عبدالعزیز که یکی از اعضای قدیمی هیات سعودی در اوپک بوده است، روز یک‌شنبه به عنوان وزیر انرژی جدید عربستان جانشین خالد الفالح شد و برای نخستین‌بار اداره مجموعه انرژی به یکی از اعضای خاندان سعودی سپرده شد. وی به مذاکره توافق فعلی میان کشورهای اوپک و غیراوپک از جمله روسیه برای محدودیت عرضه نفت و تقویت قیمت‌ها کمک کرده است.

به گزارش ایسنا، شاهزاده عبدالعزیز روز دوشنبه اظهار کرد که ارکان سیاست عربستان سعودی تغییر نخواهد کرد و توافق جهانی برای محدودیت عرضه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز حفظ خواهد شد. وی در ادامه افزود که گروه اوپک پلاس که متشکل از کشورهای عضو و غیرعضو اوپک شامل روسیه است، برای بلندمدت همچنان به قوت خود باقی می‌ماند.

تاماس وارگا از کارگزاری «پی‌وی‌ام» بیان کرد: «واضح است که پادشاهی سعودی قیمت‌های بالاتری برای نفت می‌خواهد... شاهزاده عبدالعزیز بطور روشن گفته است که هیچ تغییر اساسی در سیاست نفتی سعودی رخ نمی‌دهد.» وارگا ادامه داد: «جالب می‌شود اگر ما هرگونه اشاره‌ای از عبدالعزیز مبنی بر نیاز به کاهش تولید عمیق‌تر در اوپک پلاس و به خصوص در تولید نفت عربستان مشاهده کنیم.»

کمیته مشترک نظارتی وزرای اوپک پلاس که وظیفه ارایه گزارش از کاهش تولید اعضا را بر عهده دارد، قرار است روز پنج‌شنبه در ابوظبی امارات متحد عربی تشکیل شود.

استفن اینس، استراتژیست بازار منطقه آسیا اقیانوسیه در شرکت «اکسی تریدر» در این باره گفت: دیدار هفته جاری تولیدکنندگان اوپک پلاس در ابوظبی این امید را برانگیخته که ممکن است کاهش بیشتر تولید در کار باشد. با این حال تولید نفت روسیه در اوت همچنان فراتر از سهمیه توافق شده این کشور تحت توافق اوپک پلاس بوده است.

در مورد پایبندی تولیدکنندگان به توافق اوپک پلاس نگرانی‌هایی وجود دارد، زیرا علاوه بر روسیه، دو عضو اوپک، یعنی عراق و نیجریه نیز در ماه اوت فراتر از سهمیه خود نفت تولید کردند. بر اساس گزارش رویترز، اگر نفت روز سه شنبه را با افزایش به پایان ببرد، طولانی‌ترین روند افزایشی نفت از اواخر ژوییه تاکنون خواهد بود اما موانع مربوط به جنگ تجاری امریکا و چین به قوت خود باقی مانده است.

مدیران کنفرانس سالانه نفت آسیا اقیانوسیه اعلام کردند که انتظار می‌رود قیمت نفت امسال به دلیل ابهامات پیرامون اقتصاد جهانی، جنگ تجاری امریکا و چین و افزایش عرضه نفت امریکا تحت فشار نزولی قرار بگیرد.

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده‌اند که ذخایر نفت امریکا در هفته گذشته احتمالا برای چهارمین هفته متوالی کاهش پیدا کرده باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران