شماره امروز: ۵۴۷

اثر منفی جنگ تجاری بر قیمت نفت به قوت خود باقی است

| | |

بزرگ‌تر شدن جنگ تعرفه‌ای بین امریکا و چین و کاهش پیش‌بینی رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه باعث شده تا قیمت نفت در کانال ۵۰ دلاری ماندگار شود.

گروه انرژی|

بزرگ‌تر شدن جنگ تعرفه‌ای بین امریکا و چین و کاهش پیش‌بینی رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه باعث شده تا قیمت نفت در کانال ۵۰ دلاری ماندگار شود. به گزارش ایرنا، قیمت نفت که در ابتدای سال جاری میلادی بالای ۷۰ دلار در هر بشکه جا خوش کرده بود، ‌با آغاز جنگ تجاری بین امریکا و چین ابتدا به کانال ۶۰ دلاری سقوط کرد و حالا چند هفته‌ای است که زیر ۶۰ دلار درجا می‌زند. ادامه جنگ تجاری امریکا و چین همچنان روی بازارهای جهانی سایه انداخته و آمارهای اقتصادی کره جنوبی نگرانی‌ها درباره رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه را افزایش داده است.

وزارت بازرگانی چین سه شنبه اعلام کرد که پکن به علت افزایش تعرفه‌ها پرونده‌ای علیه واشنگتن در سازمان تجارت جهانی باز کرده‌ است زیرا تعرفه‌های جدید واشنگتن بر خلاف مذاکراتی است که رهبران ایالات متحده و چین ماه ژوئن (تیرماه) در اوساکا توافق کرده بودند.به گفته جفری هالی، تحلیلگر شرکت OANDA، نفت هفته جاری به دلیل عدم پیشرفت مذاکرات تجاری میان امریکا و چین، آمار اقتصادی ضعیف در آسیا و احتمال سستی عزم اوپک برای کنترل تولید با موانع قابل توجهی برای داشتن روند افزایشی دست و پنجه نرم خواهد کرد. با توجه به این عوامل، ‌قیمت نفت برنت دیروز یک دلار و 43 سنت یا 2.41 درصد ارزان شد و روی رقم ۵7 دلار و 80 سنت ایستاد. شاخص نفتی دبلیو‌تی‌آی امریکا نیز 96 سنت یا 1.74 درصد پاییین آمد و ۵۴ دلار و 14 سنت قیمت خورد.

بر اساس گزارش ایسنا، امریکا هفته گذشته روی مجموعه‌ای از واردات کالاهای چینی تعرفه ۱۵ درصدی وضع کرد و چین نیز روی ۷۵ میلیارد دلار واردات کالاهای امریکایی از جمله نفت خام تعرفه جدید وضع کرد و جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان عمیق‌تر شد. با وجود اجرای تعرفه‌های مذکور، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا اعلام کرده است که مقامات دو کشور اواخر ماه میلادی جاری برای مذاکرات تجاری دیدار خواهند کرد.

بر اساس گزارش رویترز، آمار ذخایر نفت امریکا نیز هفته جاری به دلیل تعطیلی روز کارگر در روز دوشنبه، یک روز به تاخیر افتاده و روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه منتشر خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران