شماره امروز: ۵۴۷

جنگ تجاری چین و امریکا به سود ال‌پی‌جی ایران تمام شده است

| | |

گروه انرژی|با وجود کاهش صادرات نفت ایران در پی تحریم‌های امریکا صادرات فرآورده‌های نفتی توسط ایران افزایش یافته و تخمین زده می‌شود ایران در حال حاضر هر ماه نیم میلیارد دلار فرآورده نفتی صادر می‌کند.

گروه انرژی|با وجود کاهش صادرات نفت ایران در پی تحریم‌های امریکا صادرات فرآورده‌های نفتی توسط ایران افزایش یافته و تخمین زده می‌شود ایران در حال حاضر هر ماه نیم میلیارد دلار فرآورده نفتی صادر می‌کند.

به گزارش رویترز، در حالی که تحریم‌های امریکا علیه صنعت نفت ایران صادرات این کشور عضو اوپک را 80 درصد کاهش داده ولی فروش محصولات نفتی ایران همچنان با 500 میلیون دلار در ماه بالاست.

تحریم‌ها تأثیر چندانی بر صادرات محصولات نفتی ایران نگذاشته است؛ محصولاتی مانند گازوئیل که در تولید برق و کشتیرانی استفاده می‌شود یا ال‌پی‌جی که به عنوان گاز پخت‌وپز و در پتروشیمی کاربرد دارد.

به گزارش تسنیم، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گفت صادرات محصولات نفتی ایران در ماه اوت به بالاترین حد رسیده است و ایران در صادرات این محصولات هیچ مشکلی ندارد. شرکت مشاوره بین‌المللی انرژی اف‌جی‌ای تخمین می‌زند که صادرات محصولات نفتی ایران 400 هزار تا 500 هزار بشکه در روز باشد. اطلاعات ریفینیتیو ایکون نشان می‌دهد ایران در ماه اوت بیش از 230 هزار بشکه در روز گازوئیل به امارات متحده عربی صادر کرده که بیش از 220 هزار بشکه صادرات در ماه جولای است. با قیمت فعلی، چنین فروشی 300 میلیون دلار در ماه درآمد دارد.شرکت اطلاعات کپلر می‌گوید ایران در جولای 514 هزار تن ال‌پی‌جی صادر کرده که معادل 200 هزار بشکه در روز است و 180 میلیون دلار ارزش دارد. ایران در ماه ژوئن 579 هزار تن صادر کرده بود که 95 درصد آن را چین دریافت کرد.

سامانتا هارتکه، رییس میعانات گاز طبیعی و ال‌پی‌جی در موسسه مشاوره «انرژی اسپکفس» گفت که با توجه به ظرفیت جدید پتروشیمی چین که تقاضای قابل توجه نفت خام را در پی داشته است، شرکت او انتظار نداشت که چینی‌ها از ایران ال‌پی‌جی وارد کنند. وی افزود: «نکته طنز ماجرا اینجاست که اگر جنگ تجاری بین چین و امریکا در کار نبود، ایالات متحده می‌توانست از تقاضای بالای ال‌پی‌جی چین سود برده و تولید ال‌پی‌جی مازاد خود که به لطف شیل محقق شده است را به این کشور بفروشد.»ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت اف‌جی‌ای و مشاور بازار نفت گفت که بر‌خلاف نفت خام که خریدار نهایی آن یک پالایشگاه است، گازوئیل و ال‌پی‌جی خریداران بسیاری در صنایع کوچک و مناطق مسکونی دارند و بازار برای این محصول بسیار گسترده است. وی افزود: «بازار این دو محصول چنان گسترده است که پیدا کردن و هدف قرار دادن خریداران و فروشندگان آسان نیست.»در ماه ژوئیه، پس از آنکه نیروی دریایی انگلیس یک نفتکش ایرانی به نام گریس 1 را به بهانه صادرات نفت به سوریه در سواحل جبل‌الطارق توقیف کرد، این نفتکش به جلوی چشم‌ترین کشتی جهان تبدیل شد.

ایران ظرفیت پالایشی معادل 2.23 میلیون بشکه در روز دارد که این کشور را پس از عربستان سعودی قرار می‌دهد. ولی سال‌ها تحریم و سرمایه‌گذاری پایین باعث شده ایران در این زمینه از کشورهای خلیج فارس عقب بماند، کشورهایی که میلیاردها دلار برای ساخت پیچیده‌ترین پالایشگاه‌های جهان هزینه کرده‌اند.

با وجود تمام این چالش‌ها، ایران در فوریه پس از افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت 350هزار بشکه در روز، در تولید بنزین به خودکفایی رسید. اطلاعات کشتیرانی نشان می‌دهد ایران اخیراً به‌ندرت محصولات نفتی وارد کرده است.به‌گفته زنگنه، تولید بنزین ایران 105 میلیون لیتر در روز معادل 660هزار بشکه در روز است، در حالی که مصرف ایران حدود 100هزار بشکه در روز کمتر از تولید آن است. ایران حتی در سال جاری برای اولین‌بار بنزین صادر کرد. تولید بنزین ایران حدود 720 هزار بشکه در روز است.

Taadol-07

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران