شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا| امریکا، لهستان و اوکراین موافقت کردند همکاری برای تامین گاز در اروپا را که برای تامین انرژی مورد نیازش همچنان به روسیه وابسته است، افزایش دهند.

ایسنا| امریکا، لهستان و اوکراین موافقت کردند همکاری برای تامین گاز در اروپا را که برای تامین انرژی مورد نیازش همچنان به روسیه وابسته است، افزایش دهند. ریک پری، وزیر بازرگانی امریکا پس از دیدار با مقامات لهستان و اوکراین، در یک کنفرانس مطبوعاتی در ورشو گفت: ما به لهستان برای کمک به کاهش وابستگی به گاز روسیه کمک می‌کنیم. پیوتر نیامسکی، مسوول امور زیرساخت انرژی دولت لهستان اعلام کرد:  لهستان که در سال‌های اخیر خرید گاز طبیعی مایع (LNG) از امریکا را افزایش داده است، از سال ۲۰۲۱ قادر خواهد بود شش میلیارد متر مکعب گاز به اوکراین ارسال کند، در حالی که این میزان هم‌اکنون ۱.۵ میلیارد متر مکعب است. وی به خبرنگاران گفت: ما از هیچ تلاشی برای متنوع کردن تامین گاز اوکراین که در حال حاضر کاملا به روسیه وابسته است، دریغ نخواهیم کرد. پری، نیامسکی و اولکساندر دانیلیوک، دبیر امنیت ملی اوکراین تفاهمنامه‌ای را برای افزایش امنیت تامین گاز منطقه از طریق صادرات LNG امریکا از طریق لهستان و زیرساخت اوکراین که باید توسعه پیدا کند، امضا کردند. دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا، تحت سیاستی که آن را نفوذ انرژی نامیده است، به دنبال کاهش مقررات در زمینه تولید انرژی و افزایش صادرات نفت و گاز به متحدان و شرکای تجاری این کشور است. واشنگتن به دنبال عرضه منابع دیگری گاز به اروپا به جای گازی است که روسیه از طریق خطوط لوله به این منطقه ارسال می‌کند و معمولا از LNG امریکا ارزان‌تر است اما همواره قابل اطمینان نبوده است زیرا روسیه گاهی به دلیل اختلاف بر سر قیمت، تحویل گاز به اوکراین و بخش‌هایی از اروپا را متوقف کرده است.   اما توافق ترانزیت گاز روسیه-اوکراین در ماه ژانویه منقضی می‌شود و مقامات انرژی اوکراین نگران هستند که مسکو صادرات گاز از طریق اوکراین را متوقف کنند و برخی از مناطق این کشور در زمستان بدون گاز بمانند. همچنین لهستان  عمده گاز مورد نیاز خود را از روسیه خریداری می‌کند و گام‌هایی برداشته تا پس از سال ۲۰۲۲ که توافق بلندمدت تامین گاز با شرکت گازپروم روسیه به پایان می‌رسد، وابستگی خود به صادرات روسیه را کمتر کند.

در راستای کاهش وابستگی به صادرات روسیه، واردات LNG به لهستان از طریق پایانه دریای بالتیک در سال‌های اخیر افزایش یافته است. بر اساس گزارش رویترز، شرکت گاز PGNiG هفته گذشته اعلام کرد که یک محموله LNG از امریکا خریداری کرده و به اوکراین فروخته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران