شماره امروز: ۵۴۷

بیژن زنگنه وزیر نفت:

| | |

وزیر نفت گفت: کشور دو جهش در بخش پتروشیمی را طی بیست و چند سال گذشته تجربه کرده و جهش سوم نیز در حال تدارک شدن است.

وزیر نفت گفت: کشور دو جهش در بخش پتروشیمی را طی بیست و چند سال گذشته تجربه کرده و جهش سوم نیز در حال تدارک شدن است.  به گزارش تسنیم، وزیر نفت در مصاحبه با رادیو گفت: کشور دو جهش در بخش پتروشیمی را طی بیست و چند سال گذشته تجربه کرده و جهش سوم نیز در حال تدارک شدن است. بیژن نامدار زنگنه افزود: جهش نخست از سال 1376 و جهش دوم از سال 1392 در کشور آغاز شده است.

   جهش سوم تولید پتروشیمی را به 150 میلیون تن در سال می‌رساند

وی همچنین اظهارداشت: مجموعه وزارت نفت هم‌اکنون در حال تدارک جهش سوم در حوزه پتروشیمی است.

وزیر نفت گفت: جهش دوم و سوم تولید کشور را به ترتیب بالای 100 و 150 میلیون تن مواد پتروشیمی در سال خواهد رساند.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه ایجاد پالایشگاه هم «زمان بر» و هم «گران» است، افزود: واقعیت قضیه این است که به ازای ظرفیت یک بشکه نفت خام در روز 20 هزار دلار سرمایه‌گذاری نیاز است.

زنگنه اظهار داشت: قانونی که به تازگی مجلس شورای اسلامی در جهت حمایت از ساخت پالایشگاه از طریق سرمایه‌های مردمی و تنفس خوراک تا سقف دو میلیون بشکه در روز مصوب کرده حداقل اگر نفت خام باشد 40 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد که باید تلاش کرد این میزان سرمایه‌گذاری در داخل تامین شود.

وی گفت: آیین‌نامه اجرایی این قانون در حال تدوین است.

وزیر نفت گفت: کاری که هم‌اکنون این وزارتخانه با قدرت در حال پیگیری است بحث مربوط به پالایشگاه‌های سیراف است که طرح آن از چند سال پیش کلید خورده است. وی اظهارداشت: ظرفیت اولیه طرح مدنظر 480 هزار بشکه در روز بوده که120 هزار بشکه از این ظرفیت به فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس منتقل و ظرفیت فعلی 360 هزار بشکه در روز است. نامدار زنگنه گفت: تکمیل طرح مزبور از اولویت‌های اصلی این وزارتخانه بوده و به‌شدت در حال پیگیری است.

وی افزود: اجرای طرح پالایشگاه‌های میعانات گازی سیراف دست‌کم 22 تا 23 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که باید از بازار سرمایه کشور با انتشار اوراق جذب شود. وزیر نفت اظهارداشت: ساخت پالایشگاه‌های میعانات گازی به نسبت پالایشگاه‌های نفت خام ارزان‌تر است و به عبارتی یک‌سوم هزینه احداث پالایشگاه‌های نفت خام را دارد. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اینکه به اتکای نفت و گازی که در کشور تولید می‌شود به تبع صنایع پایین دست صنعت نفت و گاز در مملکت ایجاد شود یک امر قطعی و همیشه مورد توجه وزارت نفت بوده است.

   برای جلوگیری از خام‌فروشی نفت باید سرمایه‌گذاری‌  مناسبی در صنعت پتروشیمی صورت گیرد

نامدار زنگنه افزود: بدون شک با توسعه صنایع پایین دست صنعت نفت و گاز ضمن جلوگیری از خام فروشی موجب تبدیل مواد خام به محصولات نهایی با ارزش افزوده بالا، خلق ثروت، اشتغال‌زایی، رشد اقتصادی، قدرت ارزآوری و همین‌طور ایجاد کار برای پیمانکاران و شرکت‌های داخلی حین ساخت این تاسیسات خواهد شد.

وی اظهارداشت: تاکیدات مقام معظم رهبری نیز بیشتر مجموعه وزارت نفت را موظف می‌کند در این مسیر کار و تلاش کنند.

وزیر نفت گفت: خوشبختانه تاکنون اقدامات خوبی در زمینه پالایشگاه‌سازی، توسعه صنعت پتروشیمی و غیره در کشور انجام شده است. وی در ادامه افزود: برای جلوگیری از خام‌فروشی نفت باید سرمایه‌گذاری‌های مناسبی در زمینه توسعه واحدهای پالایشگاهی و پترو پالایشگاهی و همین‌طور صنعت پتروشیمی مبتنی بر خوراک‌های گاز و مایع صورت گیرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران