شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه انرژی| دیروز 6 هزار تن بنزین با اکتان ۹۵ از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در بازار صادراتی بورس انرژی عرضه شد.

روز پررونق بنزین بورسی

گروه انرژی| دیروز 6 هزار تن بنزین با اکتان ۹۵ از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در بازار صادراتی بورس انرژی عرضه شد. 3هزار تن از این محموله که در 14 شهریور تحویل داده خواهد شد، در دو محموله هزار تنی و دو محموله 500 تنی و به قیمت هر تن 645دلار به فروش رسید. 3 هزار تن دیگر نیز که در 16شهریور تحویل داده خواهد شد، در سه محموله هزار تنی و به قیمت 640 دلار در هر تن به فروش رفت. دیروز همچنین 500 تن از بنزین با اکتان 91 به قیمت 570 دلار در هر تن در بورس انرژی به فروش رسید. تاریخ تحویل این محموله 13 شهریور خواهد بود. نفت گاز (گازوئیل) نیز در این مرحله عرضه شد و در نهایت هزار تن گازوئیل برای تحویل 14 شهریور به قیمت هر تن 450دلار و 500 تن از این حامل انرژی برای تحویل 12شهریور به قیمت هر تن 567 دلار فروخته شد. طبق اعلام بورس، تسویه این معاملات به صورت اسناد خارج از پایاپای بوده و امکان تسویه نقدی وجود ندارد. همچنین واریز ۱۰ درصد ارزش تقریبی معامله به عنوان پیش پرداخت تا قبل از شروع عرضه به حساب سپرده‌گذاری الزامی است.

ورود کنیا به جمع صادرکنندگان  نفت

ایسنا| کنیا با ارسال یک محموله نفت خام، نخستین کشور شرق آفریقا شد که به جمع کشورهای صادرکننده نفت خام می‌پیوندد.

با این حال کنیا به سال‌ها زمان نیاز دارد تا زیرساخت لازم برای بهره‌برداری تجاری کامل از پتانسیل تولید خود را احداث کند. محموله بیش از ۲۰۰ هزار تن نفت خام روز دوشنبه در مراسمی صادر شد اما احتمال بروز تنش‌هایی بر سر نحوه تقسیم ثروت نفتی کنیا وجود دارد. اوهورو کنیاتا، رییس‌جمهور کنیا در مارس قانون نفت سال ۲۰۱۹ را امضا کرد که به موجب آن، ۷۵ درصد از درآمد نفتی به دولت مرکزی، ۲۰ درصد به شهرستان‌های تولیدکننده نفت و پنج درصد به جوامع بومی تعلق می‌گیرد. نخستین محموله نفت کنیا در راستای طرح پایلوت میان دولت کنیا و شرکای شرکتی شامل شرکت افریقا اویل، شرکت اکتشافی تولو اویل انگلیس و توتال فرانسه، به شرکت “چم چاینای یو کی لیمیتد “ فروخته شد. بر اساس گزارش شبکه الجزیره، شرکت تولو برآورد کرده که میدان تورکانا ۵۶۰ میلیون بشکه نفت خام دارد اما رسیدن به پتانسیل تولید کامل که ۱۰۰ هزار بشکه در روز تا سال ۲۰۲۴ برآورد شده، مستلزم سرمایه‌گذاری در زیرساخت از جمله حفاری و خطوط لوله است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران