شماره امروز: ۵۴۷

تحولات جدید جنگ تجاری چین و امریکا قیمت نفت را متاثر کرد

| کدخبر: 151539 | |

افزایش تعرفه‌های واردات نفت خام امریکا که برای نخستین‌بار توسط چین اعمال شد، قیمت نفت را تا چهار درصد کاهش داد و به کمترین میزان در دو هفته اخیر رساند.

ایسنا|

افزایش تعرفه‌های واردات نفت خام امریکا که برای نخستین‌بار توسط چین اعمال شد، قیمت نفت را تا چهار درصد کاهش داد و به کمترین میزان در دو هفته اخیر رساند.

روز جمعه چین در اقدامی تلافی‌جویانه تعرفه‌های واردات ۷۵ میلیارد محصولات امریکایی را افزایش داد که بعد از آن دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا نیز از تمامی شرکت‌های امریکایی فعال در بازار چین درخواست کرد که هرچه زودتر خاک این کشور را ترک کرده و فعالیت‌های خود را در آن خاتمه دهند. ترامپ همچنین در ادامه اظهارات خود در این خصوص گفت اول اکتبر تعرفه‌های گمرکی واردات ۲۵۰ میلیارد دلاراز کالاهای چینی را تا ۳۰ درصد افزایش خواهد داد این در حالی است که این رقم تاکنون ۲۵ درصد بود. وی همچنین از افزایش تعرفه‌های واردات ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی دیگر از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد خبر داد که قرار است تا ۱۵ دسامبر سال جاری میلادی اجرایی شود.

آتش جنگ تجاری میان چین و امریکا که تقریبا از سال گذشته آغاز شد، تبعات منفی متعددی برای اقتصاد جهان داشته است و موجب شده است تحلیلگران بارها درباره نرخ رشد اقتصاد جهانی هشدار دهند.

بر اساس گزارش رویترز، تشدید اختلافات و اقدامات تلافی‌جویانه چین و امریکا که در اثر افزایش تعرفه‌های واردات محصولات امریکایی موجب شده است که قیمت نفت حدودا چهار درصد کاهش پیدا کند و به کمترین میزان خود در دو هفته اخیر برسد.

پکن اعلام کرده است که این افزایش تعرفه‌های گمرکی شامل نفت خام امریکا نیز می‌شود که از اول سپتامبر سال جاری میلادی به میزان پنج درصد اعمال خواهد شد. در معاملات روز جمعه، بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افزایش ۹ سنتی به ۶۰.۰۱ دلار رسید و نفت خام امریکا نیز با افزایش ۳ سنتی به ازای ۵۵.۳۸ دلار معامله شد.

روند کاهشی قیمت نفت که روز گذشته تحت تاثیر اظهارات جروم پاول، رییس بانک مرکزی امریکا، متوقف شده بود حالا با انتشار خبر تشدید جنگ تجاری و اقدامات تلافی‌جویانه چین و ایالات متحده باری دیگر رو به کاهش رفت. بر اساس خبر CNBC، قیمت نفت خام برنت با ۰.۸ درصد یا ۵۰ سنت کاهش، در ۵۹.۴۰ دلار ایستاد و قیمت معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز با ۲.۱ درصد یا ۱.۱۸ دلار کاهش، در ۵۴.۱۷ دلار اعلام شد. البته به گفته تحلیلگران بازار نفت، از آنجایی که ترامپ در اواخر روز جمعه این قانون افزایش تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای چینی را اعلام کرد و بازار معاملات بسته بودند، تاثیر و تبعات منفی این اقدامات تلافی‌جویانه و جنجال‌برانگیز چین و امریکا از ابتدای هفته جاری میلادی آغاز می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران