شماره امروز: ۵۴۷

افت 30 دلاری نرخ نفت در صورت چشم‌پوشی چین از تحریم‌های نفتی ایران

| | |

اقدام اخیر دولت امریکا در وضع تعرفه جدید روی واردات کالاهای چینی، آتش اختلافات تجاری دو طرف را شعله‌ور کرد و گمانه‌زنی‌هایی را درباره همکاری‌های نفتی این کشورها برانگیخت.

ایسنا|

اقدام اخیر دولت امریکا در وضع تعرفه جدید روی واردات کالاهای چینی، آتش اختلافات تجاری دو طرف را شعله‌ور کرد و گمانه‌زنی‌هایی را درباره همکاری‌های نفتی این کشورها برانگیخت.

تحلیلگران بانک امریکا مریل لینچ در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌بی‌سی اظهار کردند اگر چین تصمیم بگیرد تهدید تعرفه‌های جدید امریکا را با به چالش کشیدن تحریم‌های واشنگتن و افزایش واردات نفت از ایران تلافی کند، قیمت نفت ۲۰ تا ۳۰ دلار در هر بشکه سقوط خواهد کرد.

هفته گذشته پس از اینکه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا اعلام کرد تعرفه ۱۰ درصدی روی واردات ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی از اول سپتامبر وضع خواهد شد و اگر رییس‌جمهور چین به سرعت توافق تجاری منعقد نکند، ممکن است تعرفه‌ها افزایش بیشتری پیدا کنند، نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد تقاضای جهانی برای نفت برانگیخته شد و در نتیجه نفت دچار ریزش قیمت شد. چین در واکنش به تصمیم دولت امریکا برای وضع تعرفه ۱۰ درصدی روی ۳۰۰ میلیارد دلار واردات کالاهای چینی، اعلام کرد دست به تلافی خواهد زد و اقدام جدید دونالد ترامپ را عملی غیرمنطقی و غیرمسوولانه خواند.

به گفته تحلیلگران بانک امریکا مریل لینچ، واکنش چین به تعرفه‌های جدید امریکا ممکن است شامل ازسرگیری خرید نفت ایران برای ضربه زدن به سیاست تحریم‌های امریکا و مصون نگه داشتن اقتصاد چین از تاثیر تعرفه‌های جدید باشد.

این تحلیلگران گفتند قیمت ۶۰ دلار مورد پیش بینی برای نفت برنت در سال ۲۰۲۰ را تغییر نمی‌دهند اما تصمیم چین برای خرید مجدد نفت ایران ممکن است قیمت‌های نفت را دچار سقوط کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، چین در واقع هرگز خرید نفت ایران را پس از پایان معافیت نفتی واشنگتن برای خریداران بزرگ ایران در اوایل ماه مه، متوقف نکرد. چین که پیش از وضع تحریم‌های امریکا علیه صادرات ایران، بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران بود با وجود کمپین امریکا برای به صفر رساندن صادرات ایران، همچنان به خرید نفت ایران ادامه می‌دهد، اعلام کرده است که از تحریم‌های امریکا علیه صادرات ایران تبعیت نمی‌کند. با این حال واردات نفت چین از ایران در چند ماه گذشته پایین‌تر بوده است.در این بین منابع بازرگانی و پالایشگاهی به پلاتس گفتند بعید است نفت خام امریکا هدف تعرفه‌های تلافی جویانه چین قرار بگیرد. با این حال پالایشگاه‌های چینی به دلیل اختلافات تجاری پکن و واشنگتن و ابهامات مربوط به وضع تعرفه واردات، طی یک سال اخیر نفت خام چندانی از امریکا خریداری نکرده‌اند.  به این ترتیب اگرچه نفت خام هدف تعرفه‌های تلافی جویانه قرار نگرفته است اما معامله‌گران و پالایشگاه‌های چینی ترجیح داده‌اند نفت امریکا را خریداری نکنند و دیگرتمایلی برای امضای توافقهای بلندمدت با تولیدکنندگان امریکایی برای خرید نفت ندارند.

به گفته منابع آگاه، نفت امریکا در حال حاضر تجارت مهمی میان دو کشور نیست و چین احتمالا کالاهایی را هدف تعرفه قرار می‌دهد که بیشتر به صادرکنندگان امریکایی لطمه می‌زند و حداکثر فشار را برای صادرات امریکا ایجاد می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران