شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایلنا|وزیر انرژی عربستان برای فراهم کردن مقدمات سفر رییس‌جمهوری روسیه به ریاض، عازم مسکو شده است.

وزیر انرژی عربستان به مسکو سفر کرد

ایلنا|وزیر انرژی عربستان برای فراهم کردن مقدمات سفر رییس‌جمهوری روسیه به ریاض، عازم مسکو شده است. به گزارش اس‌اند‌پی گلوبال، «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان برای رایزنی و فراهم کردن مقدمات سفر «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه به ریاض، عازم مسکو شده است. پوتین در راستای تحکیم مناسبات دوجانبه، پاییز آینده به عربستان سفر می‌کند. پیش از این در اکتبر ۲۰۱۷ «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان با ولادیمیر پوتین در مسکو دیدار کرده بود. فالح به دنبال دخالت بیشتر روسیه در بازار نفت جهانی توانسته است مناسبات نفتی بیشتری با این کشور در سال‌های اخیر برقرار کند. آرامکو و گازپروم دو شرکت مهم نفتی روسیه و عربستان در پروژه‌های مشترک گازی شمالگان با هم همکاری خواهند کرد.

5 میلیون بشکه نفت آلوده سرگردان

تسنیم|هنوز حدود ۵ میلیون بشکه نفت آلوده در شمال غرب اروپا، سنگاپور و سایر مناطق وجود دارد. این مقدار ۴۰ درصد از ۱۲ میلیون بشکه‌ای است که در اوج بحران آلودگی در کشتی‌ها وجود داشت.

به گزارش بلومبرگ، بحران نفت آلوده روسیه هنوز تمام نشده است، حداقل برای تاجرانی که سعی می‌کنند مقصدی برای محموله‌هایی که نادانسته خریده‌‌اند پیدا کنند. بریتیش پترولیوم، شرکت بزرگ نفتی مستقر در لندن نتوانست برای بیش از 700 هزار بشکه نفت اورال خریداری پیدا کند. بریتیش پترولیوم این نفت را سه ماه پیش در بندری در دریای بالتیک بارگیری کرده بود. این محموله حاوی سطح بالای کلوراید آلی است که می‌تواند به پالایشگاه‌ها آسیب برساند. در اواخر آوریل مشخص شد که روسیه ناخواسته میلیون‌ها بشکه نفت آلوده را وارد سیستم خط لوله دروژبا کرده است. ترنسنفت، اپراتور خط لوله روسیه ماه گذشته اعلام کرد 15 دلار در هر بشکه به بلاروس بابت نفت آلوده خسارت پرداخت می‌کند. اما همسایه شرقی این کشور گفت پرداخت خسارت نباید اعلام می‌شد. مشخص نیست چرا به تاجران در مورد این پرداخت خسارت گفته شده است. محموله‌ای که نزد بریتیش پترولیوم قرار دارد، خواهان چندانی ندارد و این شرکت نمی‌تواند آن را بفروشد. محتوای کلراید این محموله 29 بخش در میلیون است در حالی که باید کمتر از 10 باشد.

کویت و عراق همکاری نفتی ‌را کلید زدند

تسنیم| عراق و کشور همسایه‌اش کویت روز جمعه قراردادی با شرکت مشاوره انرژی انگلیسی ERC امضا کردند تا مطالعات لازم برای توسعه میادین نفتی مشترک را در مرز بین دو کشور انجام دهند. به گزارش شینهوا نت، عراق و کشور همسایه‌اش کویت روز جمعه قراردادی با شرکت مشاوره انرژی انگلیسی ERC امضا کردند تا مطالعات لازم برای توسعه میادین نفتی مشترک را در مرز بین دو کشور انجام دهند.  عبدالمهدی العمیدی، مدیر اداره قراردادهای نفتی عراق گفت امضای این قرارداد قدمی مهم در تقویت روابط دوجانبه است. این قرارداد همچنین بر علاقه دولت عراق و وزارت نفت آن برای حل تمام مسائل بین دو کشور تاکید می‌کند.  العمیدی گفت این شرکت مشاوره انگلیسی تمام اطلاعات لازم مربوط به ذخایر نفتی و سایر اطلاعات مورد نیاز را در اختیار ما قرار می‌دهد که راه را برای سرمایه‌گذاری مشترک بین عراق و کویت هموار می‌سازد.  در این بین، عاصم جهاد سخنگوی وزارت نفت عراق گفت با امضای این قرارداد، شرکت مشاوره انگلیسی مطالعات فنی در مورد میادین نفتی مشترک را ارایه می‌دهد.  میادین نفتی مرزی بین عراق و کویت قبل از جنگ 1990 و در طول جنگ یکی از عوامل درگیری بین دو کشور بوده‌اند و عراق بارها کویت را متهم کرده در داخل مرز عراق چاه حفر کرده و نفت را از قلمروی عراق پمپ می‌کند ولی کویت این اتهامات را رد کرده است.  این قرارداد در سالگرد آغاز جنگ 1990 توسط صدام حسین، رهبر سابق عراق علیه کویت بسته شد. عراق و کویت هر دو به دنبال تغییر گذشته هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران