شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 150082 | |

در حالی که قیمت نفت هفته گذشته را با رشدی آهسته و پیوسته تا روزهای پایانی پشت سر گذاشته بود، ‌

گروه انرژی|

در حالی که قیمت نفت هفته گذشته را با رشدی آهسته و پیوسته تا روزهای پایانی پشت سر گذاشته بود، ‌اما توییت رییس‌جمهوری امریکا باعث شد تا قیمت‌ها در روز پنج‌شنبه سقوط آزاد ۷ درصدی را تجربه کند تا با وجود رشد قیمت‌ها در روز جمعه بازهم نفت هفته را با افتی ۲.۵ درصدی در قیمت به پایان برساند.

تهدید اخیر ترامپ برای وضع عوارض بیشتر بر کالاهای چینی به همراه نگرانی در مورد تقاضای مشتریان بر قیمت نفت تاثیر گذاشته، حالا این سوال اصلی است که این تاثیر می‌تواند قیمت را به چه سمت و سویی ببرد؟

یاهو فاینانس در گزارشی تحلیل می‌کند که تهدید ترامپ برای وضع عوارض بیشتر بر واردات چین که بازار را در روز پنج‌شنبه تکان داد و بر قیمت نفت هم تاثیر گذاشت می‌تواند تا یک ماه دیگر باز هم قیمت را پایین ببرد.   نفت خام وست‌تگزاس اینترمدیت شاهد بیشترین کاهش طی چهار سال گذشته پس از اعلام وضع عوارض 10 درصدی ترامپ بر 300 میلیارد دلار از کالاهای چینی بود. این عوارض از اول سپتامبر اجرایی می‌شوند. امریکا و چین از سال گذشته در یک جنگ تجاری گیر افتاده‌اند و مذاکرات اخیر بین مقامات دو کشور در شانگهای هیچ دستاوردی نداشته است. قیمت‌ها عصر جمعه اندکی بالا رفتند و بخشی از افت شدید پنجشنبه را جبران کردند اما همچنان برنت روی رقم 61 دلار و 89 سنت بسته شد که افت هفتگی قابل توجهی را ثبت کرد.   اشلی پیترسون، تحلیل‌گر ارشد بازار نفت در استراتوس ادوایزرز، گفت که تهدید اخیر ترامپ برای وضع عوارض به همراه نگرانی در مورد تقاضای مشتریان بر قیمت نفت تاثیر می‌گذارد و آن را پایین می‌آورد و این شرایط احتمالا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت. البته در مقابل بسیاری بر این باور هستند که بعید این سطوح زیر 60 دلاری برای نفت خام حتی اگر ثبت شوند ماندگار باشند.   در حالی که درآمدهای نفتی شورون و اکسون‌موبیل نقطه امیدی برای صنعت نفت است، به گفته پیترسون، به خاطر وضع عوارض جدید، تعیین قیمت نفت در آینده سخت است.  نفت خام وست‌تگزاس اینترمدیت طی هفته گذشته کاهش داشت و در روز جمعه 55.64 دلار در هر بشکه معامله شد.  پیترسون گفت: «قیمت نفت در طی تابستان محدود خواهد بود و دلیل آن نگرانی و رکودی است که الان هم دچار آن هستیم. فعلا فقط باید منتظر پاسخ چین باشیم». از طرف دیگر جان کیلداف، کارشناس موسسه اگین کپتال، می‌گوید: جنگ تجاری امریکا و چین پیش از این دورنمای تقاضای انرژی را به‌شدت تخریب کرده و این تهدید، آن نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند؛ روشن است که جنگ تجاری هنوز پایان نیافته است. پیش‌تر نرسی قربان تحلیلگر اقتصاد انرژی به «تعادل» گفته بود که به نظرش با در نظر گرفتن اینکه شرایط تغییر اساسی نکند قیمت نفت در مدت پیش رو در محدوده 60 الی 70 دلار در هر بشکه در نوسان خواهد بود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران