شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رشد تولید نفت امریکا از ژانویه سال جاری کند شده و سرعت کاهش رشد تولید آنقدر بالاست که تا پایان سال جاری به زیر صفر می‌رسد.

فوربز|

رشد تولید نفت امریکا از ژانویه سال جاری کند شده و سرعت کاهش رشد تولید آنقدر بالاست که تا پایان سال جاری به زیر صفر می‌رسد.

به گزارش فوربز، یکی از مهم‌ترین مسائل در بازار جهانی نفت، تولید نفت امریکاست. احتمالاً بهترین چیزی که اوپک دوست دارد بفهمد این است که تولید نفت امریکا چه زمانی رو به کاهش می‌رود.

 رونق تولید نفت امریکا طی دهه گذشته کنترل اوپک بر بازارهای نفت جهان را تضعیف کرده است. طی کمتر از 8 سال، تولید نفت امریکا از کمتر از 6 میلیون بشکه در روز به بیش از 12 میلیون بشکه در روز رسید. این رونق مطمئناً تنها دلیل بالا نرفتن قیمت نفت تا بیش از 100 دلار در هر بشکه است.

 به نظر می‌رسد استراتژی اوپک در حال حاضر منتظر ماندن برای آغاز افول تولید نفت امریکاست تا بتواند دوباره کنترل بازارهای نفت را به دست آورد.

 شاید مجبور نباشد چندان هم منتظر بماند. رشد تولید نفت در حوزه پرمین کاهش یافته است. پرمین مهم‌ترین منطقه تولید نفت در امریکا است ولی مطمئناً تنها حوزه نفتی آن نیست. در حالی که بیشتر رونق تولید نفت امریکا مربوط به نفت شیل بوده است، تولید نفت دریایی این کشور هم بالا رفته است. طی دهه گذشته، تولید نفت امریکا از گالف کوست از حدود 1.2 میلیون بشکه در روز به 2 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

 اداره اطلاعات انرژی امریکا یک روند کاهشی را در تولید نفت امریکا از ماه مه ‌گزارش داده است. سوال اصلی این است که آیا این کاهش موقتی است یا آغاز یک روند ادامه‌دار است. طبق تحقیقات انجام شده مشخص شد که رشد کل تولید نفت امریکا در حال کاهش است حتی سریع‌تر از کاهش رشد تولید حوزه پرمین. رشد تولید نفت امریکا از ژانویه سال جاری کند شده و این کندی در ماه‌های اخیر شدت گرفته است. سرعت کاهش رشد تولید آنقدر بالاست که تا پایان سال جاری به زیر صفر می‌رسد. وقتی رشد تولید به زیر صفر برسد، نشان‌دهنده کاهش سالانه تولید نفت امریکا خواهد بود.

سخت است بگوییم این کاهش دایمی است. تولید نفت کاهش مشابهی را در 2015 تجربه کرد ولی با افزایش قیمت نفت از 30 دلار در هر بشکه به بیش از50 دلار، روند آن در 2017 برعکس شد .

شاید کاهش فعلی تولید نفت امریکا به یک افزایش تولید منجر شود. احتمالا تنها چیزی که می‌تواند جلوی کندی رشد تولید نفت را بگیرد، افزایش قیمت نفت نسبت به سطح فعلی آن است و تا زمانی که جلوی این کندی رشد گرفته نشود کل تولید نفت امریکا باز هم کاهش خواهد یافت.  این همان نتیجه‌ای است که اوپک امیدوار است به آن برسد. مشخص است که استراتژی اوپک بالا نگه داشتن قیمت نفت است تا تولید نفت امریکا کاهش یابد. در این صورت می‌تواند دوباره کنترل بازارهای جهانی نفت را به دست آورد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران