شماره امروز: ۵۴۷

افت فروش فرآورده‌های نفتی در جهان «سابک» را به دردسر انداخت

| | |

ایرنا| شرکت صنایع پتروشیمی «سابک» عربستان روز یکشنبه از کاهش ۵۴.۷ درصدی سود خالص این شرکت در نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی خبر داد.

ایرنا| شرکت صنایع پتروشیمی «سابک» عربستان روز یکشنبه از کاهش ۵۴.۷ درصدی سود خالص این شرکت در نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی خبر داد.به گزارش خبرگزاری آناتولی، رییس این شرکت با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرد که سود خالص این شرکت در نیمه اول سال جاری به ۵.۵۲ میلیارد ریال معادل (۱.۴۷ میلیارد دلار) کاهش یافته است.این در حالی است که سود این شرکت که بزرگ‌ترین شرکت سهامی عام در میان کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است، به نسبت همین محدوده زمانی در سال ۲۰۱۸ به ۱۲.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۳.۲۶ میلیارد دلار رسیده بود.بنابر اعلام این بیانیه، یکی از دلایل کاهش سود این شرکت عربستانی، کاهش قیمت فروش فرآورده‌های نفتی در جهان عنوان شده است.طبق این گزارش، کل درآمد سابک در سال ۲۰۱۹ با ۱۳.۹ درصد کاهش، به ۷۳.۲۴ میلیارد ریال (۱۹.۵ میلیارد دلار) رسیده است. در حالی که درآمد این شرکت در سال گذشته، ۸۵.۱۵ میلیارد ریال معادل ۲۲.۷ میلیارد دلار بود.سابک از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی، کودهای شیمیایی، پلاستیک و فلزات است. این شرکت پیش‌تر اعلام کرده بود که قیمت محصولات پتروشیمی تحت تاثیر کاهش شدید بهای جهانی نفت خام، کاهش یافته است. این در حالی است که صادرات نفت خام عرستان نیز به‌شدت کاهش داشت.گزارش‌های رسمی که در تیرماه گذشته منتشر شده است، نشان داد که صادرات نفت خام عربستان به پایین‌ترین میزان خود از اکتبر ۲۰۱۷ (مهرماه/ آبان) ۹۶ رسیده است.

طبق این گزارش، صادرات نفت خام سعودی در ماه مه‌ (اردیبهشت / خرداد) نسبت به ماه آوریل (فروردین / اردیبهشت ۹۸) روزانه ۲۴۰ هزار بشکه کاهش یافته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران