شماره امروز: ۵۴۷

توقیف نفتکش ایران توسط بریتانیا، نفتکش این کشور در خلیج فارس را به هراس واداشت

| کدخبر: 148241 | |

گروه انرژی| یک نفتکش شرکت نفتی «بریتش پترولیوم» از ورود به تنگه هرمز امتناع کرده و در خلیج فارس مانده است.

گروه انرژی| یک نفتکش شرکت نفتی «بریتش پترولیوم» از ورود به تنگه هرمز امتناع کرده و در خلیج فارس مانده است.

بلومبرگ گزارش داد که این نفتکش به دلیل «بیم از توقیف توسط ایران» در خلیج فارس توقف کرده است و وارد تنگه‌هرمز نمی‌شود. تفنگداران نیروی دریایی انگلیس هفته گذشته یک نفتکش حامل نفت ایران را در جبل‌الطارق توقیف کردند.به گزارش ایرنا، نفتکش شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم «بریتیش هریتیج» نام دارد و قابلیت حمل بیش از یک میلیون بشکه نفت را دارد.این نفتکش در حال حرکت به سمت ترمینال بصره در عراق بود که ششم ژوئیه (۱۵ تیر) بطور ناگهانی مقصد خود را تغییر داد. این نفتکش درحال حاضر در سواحل عربستان سعودی قرار دارد.

یک فرد آگاه به بلومبرگ گفت که بریتیش پترولیوم نگران است به دلیل توقیف کشتی حامل نفت ایران در جبل الطارق، بریتیش هریتیج توسط ایران توقیف شود.مقام‌های جبل الطارق با انتشار گزارشی اقدام خود در توقیف نفتکش حامل نفت ایران را تشریح کردند که نشان می‌دهد این اقدام براساس اطلاعاتی بوده که امریکا در اختیار انگلیس قرار داده است. بورل که به عنوان نامزد جانشینی «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا معرفی شده است، اظهار کرد: ما در حال تحلیل اوضاع و نحوه تأثیر این مساله بر حاکمیت خود هستیم.

طبق گزارش‌هایی که در رسانه‌ها منتشر شده، لندن مدعی است که مادرید را نسبت به حضور این نفتکش مطلع کرده و هشدار داده است که «نیروهای انگلیسی برای توقیف این کشتی در بندر جبل الطارق وارد عمل خواهند شد.»

اما توقیف این کشتی در بندر جبل الطارق صورت نگرفته بلکه در آب‌هایی بوده که اسپانیا آن را متعلق به خود می‌داند. اسپانیا حاکمیت انگلیس بر آب‌های اطراف جبل الطارق را به رسمیت نمی‌شناسد.در پی توقیف غیرقانونی نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل‌الطارق توسط نیروی دریایی انگلستان، سفیر این کشور در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد.سی‌ان‌ان نیز گزارش داد که ایران اقدام اخیر دولت انگلستان در توقیف نفتکش ایرانی را یک دزدی دریایی توصیف کرده است و پیگیری این ماجرا را حق خود می‌داند.به گزارش ایلنا، انگلیس مدعی است که این نفتکش حامل نفت ایران عازم سوریه بوده که ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا بوده است، اما ایران این ادعا را رده کرده و گفته که انگلیس این اقدام را به درخواست امریکا انجام داده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران