شماره امروز: ۵۴۷

برآیند نیروهای متضاد جهانی، اثرگذاری کمی بر نرخ دیروز طلای سیاه داشت

| کدخبر: 148147 | |

گروه انرژی|قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه که معامله‌گران به ارزیابی ریسک‌های ژئوپولتیکی در برابر تاثیر جنگ تجاری امریکا و چین روی اقتصاد جهانی پرداختند، تغییر چندانی نداشت.

گروه انرژی|قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه که معامله‌گران به ارزیابی ریسک‌های ژئوپولتیکی در برابر تاثیر جنگ تجاری امریکا و چین روی اقتصاد جهانی پرداختند، تغییر چندانی نداشت.

بهای معاملات آتی شاخص جهانی نفت، برنت 14 سنت یا 0.22 درصد به نسبت آخرین معاملات روز جمعه (شنبه و یکشنبه بازار تعطیل بود) کاهش یافت و به ۶۴ دلار و 9 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت امریکا نیز با 12 سنت یا 0.21 درصد کاهش به ۵۷ دلار و 39 سنت در هر بشکه رسید.به گفته استفن اینس از شرکت وانگارد مارکتس، بازار نفت تحت تأثیر آمار اشتغال بهتر از حد انتظار در امریکا در معاملات روز جاری محتاطانه آغاز به کار کرد و معامله‌گران نسبت به دورنمای تیره اقتصاد جهانی فوق‌العاده محتاط ماندند.آماری که روز جمعه منتشر شد نشان داد اقتصاد امریکا در ژوئن ۲۲۴ هزار شغل ایجاد کرده که بیشترین میزان در پنج ماه گذشته بوده است در حالی که اقتصاددانان ایجاد ۱۶۰ هزار شغل جدید را پیش‌بینی کرده بودند. این آمار انتظارات برای کاهش نرخ‌های بهره در نشست ژوئن بانک مرکزی امریکا را تعدیل کرد.

به گزارش ایسنا، هر دو شاخص قیمت هفته گذشته به دلیل نگرانی‌ها نسبت به کندی اقتصاد جهانی که ریسک‌های مربوط به عرضه را تحت‌الشعاع قرار داد کاهش داشتند. بهای نفت برنت بیش از 3 درصد و وست تگزاس اینترمدیت بیش از ۱.۵ درصد کاهش داشت.

بر اساس گزارش رویترز، جنگ تجاری امریکا و چین، چشم‌انداز رشد اقتصادی جهانی و تقاضا برای نفت را تیره کرده است. عدم پیشرفت قابل توجه در حل اختلافات تجاری میان امریکا و چین به معنای آن است که بانک مرکزی امریکا برای کاهش هزینه‌های استقراض در نشست سیاست پولی ماه جاری خود تحت فشار قرار دارد. با این حال نفت از کاهش تنش‌های ژئوپولتیکی در خاورمیانه و تردید ۹ ماهه توافق کاهش تولید مورد حمایت قرار گرفت. اعضای اوپک و متحدانشان در نشست هفته گذشته وین با تمدید توافق کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز تا پایان مارس سال ۲۰۲۰ موافقت کردند. ایران نیز روز یکشنبه اعلام کرد که در پاسخ به عهدشکنی ایالات متحده امریکا و انفعال اروپا در اجرای تعهدات خود بر اساس برجام، غنی‌سازی اورانیوم خود را بالاتر از 3.67 درصد (حد مقرر شده در برجام) می‌‌برد.

همچنین آماری که روز جمعه از سوی شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز منتشر شده بود نشان داد شمار دکل‌های حفاری نفت فعال امریکا هفته گذشته پنج حلقه کاهش یافته و به ۷۸۷ حلقه رسیده که نخستین کاهش پس از دو هفته افزایش متوالی بوده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران