شماره امروز: ۵۴۷

اوپک باز هم کاهش تولید داشت

| کدخبر: 147990 | |

تسنیم | رویترز با اشاره به کاهش تولید نفت اوپک در ژوئن به پایین‌ترین حد طی ۵ سال گذشته نوشت: افزایش تولید عربستان کاهش تولید ایران و ونزوئلا را به خاطر تحریم‌های امریکا جبران نکرد.

تسنیم | رویترز با اشاره به کاهش تولید نفت اوپک در ژوئن به پایین‌ترین حد طی ۵ سال گذشته نوشت: افزایش تولید عربستان کاهش تولید ایران و ونزوئلا را به خاطر تحریم‌های امریکا جبران نکرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، 14 عضو سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت ماه گذشته 29 میلیون و 600 هزار بشکه در روز نفت خام تولید کردند که 170 هزار بشکه کمتر از تولید ماه می‌بود و پایین‌ترین حد تولید از 2014 تاکنون را ثبت کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد با وجود اینکه عربستان در اثر فشار ترامپ برای پایین آوردن قیمت‌های نفت خام، تولیدش را افزایش داده است، ولی هنوز هم بطور داوطلبانه کمتر از سهمیه‌اش طبق توافق تولید اوپک پلاس نفت تولید می‌کند. اوپک توافق کاهش تولید را هفته گذشته تمدید کرد.

با وجود عرضه پایین نفت، قیمت نفت خام از رکورد 6 ماهه 75 دلار در هر بشکه ماه آوریل پایین آمد و به 63 دلار در هر بشکه رسیده است. دلیل آن هم نگرانی در مورد کندی رشد اقتصادی است.به نظر می‌رسد تصمیم اوپک و متحدانش برای تمدید کاهش تولید تأثیری بر قیمت نفت نگذاشته است. در عین حال یک سری اطلاعات ناامیدکننده اقتصادی از طرف امریکا، چین و اروپا نگرانی‌های جدیدی در مورد تقاضا به وجود آورده است.

اوپک، روسیه و سایر تولید‌کنندگان غیر اوپک طی ائتلافی در ماه دسامبر، تصمیم گرفتند از ژانویه سال جاری تولید نفت را یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز پایین بیاورند. سهم اوپک از این توافق، کاهش 800 هزار بشکه در روز بود که توسط 11 عضو آن غیر از ایران، لیبی و ونزوئلا اجرایی شد. تولیدکنندگان نفت هفته گذشته در وین این توافق را تا مارس 2020 تمدید کردند.

در ماه ژوئن، این 11 عضو اوپک 156 درصد به تعهد خود برای کاهش تولید پایبند بودند که دلیل آن تولید کمتر در عراق، کویت و آنگولا هم بود. سه کشوری که از کاهش تولید معاف شده بودند هم نفت کمتری تولید کردند.بر اساس آمارهای رسمی، صادرات نفت خام ایران به خاطر تحریم‌های امریکا به کمتر از 400 هزار بشکه در روز نسبت به 2.5 میلیون بشکه در روز آوریل 2018 رسید. در ونزوئلا هم تحریم‌های امریکا تولید را پایین آورده است.

در بین کشورهایی که بیشتر تولید را دارند، عربستان تولیدش را صد هزار بشکه در روز بالا برد و به 9 میلیون و 800 هزار بشکه در روز نسبت به ماه می‌رساند که هنوز هم کمتر از سهمیه 10 میلیون و 311 هزار بشکه‌ای این کشور از توافق اوپک است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران