شماره امروز: ۵۴۷

سایه جنگ تجاری همچنان بر نفت سنگینی می‌کند

| کدخبر: 147937 | |

تسنیم| قیمت نفت برنت پس از کاهش ۰.۸ درصدی در روز پنجشنبه، دیروز با ۰.۱ درصد کاهش به ۶۳ دلار و ۲۵ سنت رسید.

تسنیم| قیمت نفت برنت پس از کاهش ۰.۸ درصدی در روز پنجشنبه، دیروز با ۰.۱ درصد کاهش به ۶۳ دلار و ۲۵ سنت رسید.

به گزارش رویترز، در حالی که نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی بر تاثیرات افزایش تنش‌ها در خاورمیانه سایه افکنده است، قیمت نفت دیروز شاهد کاهش بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام امریکا روز جمعه با 1.1 درصد کاهش به 56 دلار و 72 سنت رسید. روز پنجشنبه به دلیل تعطیلات روز استقلال امریکا، قیمتی در بازار نیویورک ثبت نشد.

قیمت نفت برنت نیز پس از کاهش 0.8 درصدی در روز پنجشنبه، دیروز با 0.1 درصد کاهش به 63 دلار و 25 سنت رسید.

به گفته تحلیلگران، نگرانی‌ها از اختلافات تجاری و کاهش رشد اقتصاد جهانی که می‌تواند تقاضا برای نفت را تضعیف کند، موجب افت قیمت‌ها شده است. اما در عین حال، تعهد بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان نفت جهان از جمله عربستان و روسیه به کاهش تولید مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شده است.

آلفونسو اسپارزا، تحلیلگر موسسه اواندا در این باره گفت: «تضعیف رشد اقتصاد جهانی همچنان عامل اصلی کاهش قیمت نفت است. توافق اوپک پلاس برای تداوم کاهش تولید مانع از افت بیشتر قیمت‌ها خواهد شد اما ترمیم قیمت‌ها نیازمند پایان یافتن سیاست‌های تجاری حمایتگرایانه است.» آمارهای دولتی نشان می‌دهد که ثبت سفارشات جدید برای کالاهای تولیدی امریکا در ماه مه‌برای دومین ماه متوالی کاهش یافته و این مساله به نگرانی‌های اقتصادی دامن زده است.

اداره اطلاعات انرژی دولت امریکا روز چهارشنبه گزارش داد که میزان ذخایر نفت خام این کشور در هفته گذشته 1.1 درصد کاهش یافته که بسیار کمتر از رقم کاهش 5 میلیون بشکه‌ای برآورد شده توسط انستیتوی نفت امریکا بود.

این نشان می‌دهد که تقاضا برای نفت در امریکا، به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت جهان احتمالا به دلیل تضعیف اقتصاد این کشور کمتر شده است. در عین حال، تداوم تنش‌ها در خاورمیانه مانع از کاهش بیشتر قیمت نفت شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران