شماره امروز: ۵۴۷

برهم‌کنش عوامل متناقض سبب استمرار فرود و فراز نفت شده است

| | |

به دنبال تمدید 9 ماهه توافق کاهش تولید توسط اوپک و متحدانش و در حالی که کند شدن رشد اقتصاد جهانی بر میزان تقاضا برای نفت تاثیر گذاشته است،

گروه انرژی|

به دنبال تمدید 9 ماهه توافق کاهش تولید توسط اوپک و متحدانش و در حالی که کند شدن رشد اقتصاد جهانی بر میزان تقاضا برای نفت تاثیر گذاشته است، قیمت نفت پس از کاهش شدید در ساعات پایانی معاملات روز سه‌شنبه، دیروز باز هم افزایش یافت.

انتشار داده‌های جامع‌نگر دولتی ایالات متحده که نشان‌دهنده افت بیش از حد مورد انتظار در ذخایر نفت خام امریکا بودند، باعث پشتیبانی از قیمت‌های نفت در روز چهارشنبه شد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دیروز با 65 سنت معادل 1.04 درصد افزایش به 63 دلار و 5 سنت رسید. قیمت نفت خام امریکا نیز با 50 سنت معادل 0.89 درصد افزایش به 56 دلار و 75 سنت رسید. قیمت هر دو شاخص نفتی روز سه‌شنبه به دلیل نگرانی‌ها در مورد کند شدن رشد اقتصاد جهانی شاهد افت بیش از 4 درصدی بودند و تمدید توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک کمک چندانی به تقویت قیمت‌ها نکرد.

سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت (اوپک) و چند تولیدکننده دیگر از جمله روسیه روز سه‌شنبه توافق کردند که برای پشتیبانی از قیمت‌های نفت خام، کاهش تولید نفت خود را تا مارس 2020 ادامه دهند.

اولیور جاکوب، از موسسه مشاوره پتروماتریکس گفت: «دیروز یک اصلاح بسیار اساسی در داده‌ها (آمار ذخایر ایالات متحده) انجام شد و بنابراین انتظار می‌رود که قیمت‌های نفت در بازار کمی بالا برود. بازار جهانی نگران پتانسیل رشد تقاضای نفت است.»

وی ادامه داد: «تمدید شش‌ماهه یا نه‌ماهه کاهش تولید اوپک و متحدانش اگر در همان سطوح پیشین باقی بماند تأثیر زیادی بر بازار نمی‌گذارد. اوپک اگر واقعأ قصد هدف قرار دادن سطح ذخایر نفتی را داشته باشد، باید کاهش تولید عمیق‌تری را انجام دهد، اما همین الان هم عربستان سعودی بیش از تعهدات خود در توافق، تولید نفت خام خود را کاهش داده است.»

بر اساس گزارش رویترز، آمارپریت سینگ، تحلیلگر موسسه بارکلیز در این باره گفت: «نشست گروه اوپک پلاس نشان داد که اعضا در شرایط سخت و تضعیف چشم‌انداز اقتصاد جهانی کنار یکدیگر هستند تا بازار را به وضعیتی متوازن‌تر برسانند. هرچند تمرکز اصلی بازار روی تضعیف اقتصاد جهانی است، اما از نظر ما این تصمیم تولیدکنندگان به نفع قیمت نفت است.»

در آستانه انتشار آمارهای دولت امریکا، انستیتوی نفت این کشور اعلام کرد، میزان ذخایر نفت خام امریکا در هفته گذشته 5 میلیون بشکه کاهش یافته، در حالی که انتظار می‌رفت این کاهش 3 میلیون بشکه‌ای باشد. تحلیلگران موسسه سیتی ریسرچ هم نوشتند، توافق اوپک پلاس برای تمدید 9 ماهه کاهش تولید موجب کاهش میزان ذخایر نفت در نیمه دوم امسال خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران