شماره امروز: ۵۴۷

بر اساس نظرسنجی رویترز

| کدخبر: 143883 | |

ایلنا| مطابق با نظرسنجی رویترز در بین کارشناسان، قیمت نفت از ابتدای سال جاری به میزان ۳۰ درصد به دلیل افزایش تقاضا و کاهش تولید نفت اوپک افزایش یافته است.

ایلنا| مطابق با نظرسنجی رویترز در بین کارشناسان، قیمت نفت از ابتدای سال جاری به میزان ۳۰ درصد به دلیل افزایش تقاضا و کاهش تولید نفت اوپک افزایش یافته است. تخمین تحلیلگران بر ادامه روند افزایش قیمت‌ها تا پایان سال است و اینکه نفت بالای ۶۰ دلار باقی خواهد ماند.

به گزارش رویترز، بازار بورس توانست رکورد جدیدش را از ابتدای سال جاری تجربه کند که نشان از رشد افزایش شاخص‌های انرژی در «اس‌اند‌پی» داشت.

شاخص شرکت‌های نفتی در سال جاری میلادی بطور کلی ۱۳ درصد کاهش داشت در حالی که شاخص کل ۱۰ درصد با افزایش روبرو بود. در طول پنج سال گذشته شاخص شرکت‌های نفتی ۳۱ درصد کاهش داشته‌ است در صورتی که شاخص کل «اس‌اند پی» نزدیک به ۶۰ درصد افزایش داشته است.

«تریپ رودگرز» مدیر عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری «هنسی» می‌گوید: «تهدیدی که سرمایه‌گذاران بورس را تهدید می‌کند این است که آنها احساس می‌کنند باید تلافی کنند و ممکن است همین منجر به عدم خرید و فروش سهم‌های زیادی شود. مواقع زیادی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذار نمی‌خواهد سهم را بفروشد به این امید که قیمت‌ها بالاتر رود»

حس بیم و هراس که در بین سرمایه‌گذاران وجود دارد به وجود اختلاف زیاد بین قیمت بازار انرژی و عملکرد بورس دامن زده است.

به نظر می‌رسد کمپانی‌های انرژی همچنان از بازار بورس عقب بیفتند تا جایی که بخش انرژی بازار بورس با 3.6 درصد کاهش از ابتدای چهار ماهه گذشته روبرو بوده است. در صورتیکه در همین مدت شاخص کل «اس‌اند پی» بیش از 3 درصد در مدت مشابه افزایش واحد داشته است و در روز چهارشنبه گذشته نیز قله جدیدی را ایجاد کرد و به بیشترین میزان خود رسید.

کارشناسان تحلیلی شرکت «پارسلی انرژی» و «دیاموند بک» معتقدند که سرمایه‌گذاران امیدوارند که بورس‌ها بتوانند قیمت بالای ۶۰ دلار در بشکه خود را حفظ کنند. کمپانی‌های سوختی در این بازی برنده می‌شوند که سعی کنند شاخص‌هایشان را با توجه به بالا رفتن هزینه‌های تولید همچنان بالا نگه دارند.«نوآح بارت» کارشناس تحلیلی بازار «جانوس هندرسون» که در شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز فعال است، می‌گوید اختلاف فاحش بین افزایش‌های بازار‌های انرژی و عملکرد پایین بورس‌های آن ممکن است منجر به افزایش تلاش‌ها بین معامله‌گران برای سود بیشتر شود. کمپانی‌های سوختی باید به سرمایه‌گذاران این اطمینان را بدهند که سهمشان از مقدار خاصی پایین‌تر نخواهد آمد.به‌ویژه در میان شرکت‌ها بلند آوازه این صدا به گوش می‌رسد که سرمایه‌گذاران را به این تشویق می‌کنند که به ما اطمینان کنید! ما به جای اندوختن سرمایه در میادین استخراج و توزیع نفت، نقدینگی به بازار بورس تزریق خواهیم کرد تا رونق به آن بازگردد.بطور کلی سرمایه‌گذاران اصلی و عمده اندکی محافظه‌کاری نسبت به سرمایه‌گذاران خرد از خود نشان می‌دهند. مطابق مطلب منتشره از «بانک امریکا» مدیران مجموعه «گلوبال فاند» به میزان سه درصد نقدینگی پس از کاهش ۱۰ درصدی خود به بازارشان تزریق کرده‌اند. «آدریان هلفرد» کارشناس شرکت «وست وود هولدینگ» معتقد است: رشد سهام جانبی انرژی و رونق بی‌سابقه شرکت‌هایی چون «تسلا» موجب شده که سهام کمپانی‌های انرژی کاهش یابد. اگرچه قیمت‌های نفت به ثبات کافی برسد سرمایه‌گذاران انرژی دیگر نگران این نخواهند بود که قربانی یک کاهش شاخص دیگر شوند. در بازار بورس انرژی اگرچه قیمت سوخت در حال افزایش است ولی شاهد مقطع پر ریسکی در آن هستیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران