شماره امروز: ۵۴۷

درپی نزدیک‌شدن به پایان مهلت معافیت‌های نفتی امریکا؛

| کدخبر: 142242 | |

ایرنا| یک مقام ژاپنی روز چهارشنبه با اعلام اینکه تحریم‌های اقتصادی امریکا علیه ایران نباید بر ثبات تامین انرژی کشورش تاثیر منفی بگذارد،

ایرنا| یک مقام ژاپنی روز چهارشنبه با اعلام اینکه تحریم‌های اقتصادی امریکا علیه ایران نباید بر ثبات تامین انرژی کشورش تاثیر منفی بگذارد، تاکید کرد که ژاپن هرگز از حق قانونی تامین انرژی خود کوتاه نمی‌آید و همچنان به مذاکرات با امریکا برای نیل به هدف ادامه می‌دهد.

این مقام ژاپنی که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با پایگاه امریکایی اخبار انرژی جهان «اس پی گلوبال» گفت که دور نخست این مذاکرات روز دوشنبه در حالی پایان یافت که ژاپن همچنان بر حفظ روند تامین انرژی خود از ایران اصرار دارد و تلاش خواهد کرد به هر نحو ممکن به این خواسته خود برسد.

این مقام ژاپنی افزود: روز دوشنبه هیروشی اوکا، دستیار و مدیرکل امور خاورمیانه و آفریقای وزارت خارجه ژاپن و ساندرا کوودکیرک، دستیار و معاون اداره منابع انرژی وزارت امریکا همراه با چند مقام دیگر ژاپنی از وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنایع و وزارت انرژی امریکا مذاکرات مفصلی را در خصوص تداوم خرید نفت ژاپن از ایران داشتند و قرار است این مذاکرات برای نیل به نتیجه بهتر به زودی ادامه یابد.

براساس این گزارش، مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری بدون اینکه مشخص کند از اینکه آیا امریکا همچنان قصد دارد معافیت‌های خرید نفتی برای 8 کشور اصلی خریدار نفت ایران را تمدید کند، گفت که دولت امریکا در موعد مقتضی در این باره تصمیم خواهد گرفت.

سوم فروردین بود که تاکاشی تسوکیوکا رییس اتحادیه نفت ژاپن موسوم به «پی آ جی» گفت: پالایشگاه‌ها و وارد‌کنندگان نفت این کشور به دنبال تمدید معافیت برای استمرار خرید نفت از ایران هستند و همچنان به رایزنی‌های خود در این خصوص ادامه می‌دهند.

وی گفته بود که این اتحادیه با تمام توان از تلاش‌های دولت برای گرفتن معافیت پس از ماه آوریل برای خرید نفت از ایران حمایت می‌کند و پالایشگاه‌های نفتی از دولت خواسته‌اند تلاش کند تا آنها بتوانند خریدها را از ایران ادامه دهند.

منابع مطلع از وزارت صنعت ژاپن گفته‌اند که مقام‌های ژاپنی به امریکا تاکید کرده‌اند که نباید تحریم‌های این کشور بر ثبات تامین انرژی این کشور تاثیر منفی بگذارد و فعالیت پالایشگاه‌های ژاپنی را مختل کند.

مقام ژاپنی درباره بیمه نفتکش‌هایی که نفت را از ایران به این کشور وارد می‌کنند نیز گفت که در حال حاضر در انتظار اعلام تمدید معافیت هستیم و بعدا در این باره اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران