شماره امروز: ۵۴۷

وام از صندوق بین‌المللی پول، انگیزه قاهره برای اصلاحات انرژی

| کدخبر: 141901 | |

مصر طی نامه‌ای به صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که یارانه‌های اکثر محصولات انرژی را تا 15 ژوئن بر می‌دارد. این نامه به عنوان بخشی از بررسی برنامه وام 12 میلیارد دلاری سه ساله مصر منتشر شد.

تسنیم|

مصر طی نامه‌ای به صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که یارانه‌های اکثر محصولات انرژی را تا 15 ژوئن بر می‌دارد. این نامه به عنوان بخشی از بررسی برنامه وام 12 میلیارد دلاری سه ساله مصر منتشر شد.

این بدان معناست که قیمت بنزین، دیزل، نفت سفید و نفت سوخت برای مشتریان افزایش می‌یابد. در حال حاضر این محصولات 85 تا 90 درصد قیمت جهانی را دارند. این نامه در 27 ژانویه نوشته شده بود.

به گزارش رویترز، نامه وزیر دارایی مصر و مدیر بانک مرکزی در گزارش صندوق بین‌المللی پول در 28 ژانویه جای گرفت و پس از تخصیص بودجه برای پنج قسط از شش قسط وام در فوریه، منتشر شد.

برنامه این وام در 2016 آغاز و مربوط به اصلاحاتی می‌شد که در نتیجه آن ارزش پوند مصر پایین آمد و مالیات بر ارزش افزوده وضع شد. همه اینها به اقتصاد یکنواخت مصر کمک کرد ولی میلیون‌ها مصری را در فشار اقتصادی فزاینده قرار داد.

قیمت سوخت بطور یکنواخت طی سه سال گذشته بالا رفته است. LPG و نفت سوخت برای استفاده در تولید برق و نانوایی‌ها شامل افزایش هزینه‌ها از طریق کاهش سوبسید نمی‌شوند.

دولت مصر در این نامه اعلام کرد پس از آغاز اتصال اکتان 95 به قیمت‌های بین‌المللی که در آوریل انجام شد، همین کار را هم با سایر محصولات درماه ژوئن انجام می‌دهد. انتظار می‌رود اولین تنظیم قیمت در اواسط سپتامبر باشد.

دولت مصر اشاره کرد که یک مکانیزم متعادل‌کننده برای جلوگیری از شوک در برابر افزایش قیمت سایر کالاها ایجاد کرده است.

مصر از زمان اجرای برنامه وام صندوق بین‌المللی پول، به‌شدت به خارج بدهکار شده است.

دولت در این نامه اعلام کرد که قصد دارد بدهی عمومی خود را از 86 درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان ژوئن به 72 درصد تا پایان 2023 برساند . بدهی مصر 93 درصد تولید ناخالص داخلی در 2018 بود.

دولت مصر متعهد شده بدهی‌های معوقه شرکت نفت دولتی این کشور را تا پایان ژوئن سال جاری تسویه کند. میزان این بدهی 1.043 میلیارد دلار در پایان 2018 بود. بانک مرکزی به تدریج وام دهی سوبسیدی به نهادهای کوچک و متوسط را متوقف کرد و این برنامه‌ها حالا باید مستقیماً توسط دولت تامین بودجه شوند.

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد پیشرفت در اصلاحات اقتصادی مختلط بوده ولی اهداف برنامه اصلاحات قابل دسترسی است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران