شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141345 | |

ایرنا|وزارت نیرو اعلام کرد: مساحت پوشش برفی کشور تا هفته پایانی بهمن‌ماه با افزایش 19 هزار کیلومتری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود 275 هزار کیلومتر رسیده

افزایش آب معادل برف در ایران

ایرنا|وزارت نیرو اعلام کرد: مساحت پوشش برفی کشور تا هفته پایانی بهمن‌ماه با افزایش 19 هزار کیلومتری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود 275 هزار کیلومتر رسیده که حجم آب معادل این میزان برف، دو میلیارد و 748 میلیون مترمکعب برآورد می‌شود. به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارتخانه مزبور، مساحت سطح پوشش برفی کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی هشت درصدی را نشان می‎‌دهد. بر اساس برآورد صورت گرفته، ارتفاع معادل آب این میزان پوشش برفی معادل 10 میلی‌متر است که این رقم نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش 11 درصدی دارد. براین اساس حجم آب معادل برف یاد شده نیز دو میلیارد و 748 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با وضعیت سال گذشته بیش از 20 درصد افزایش یافت.تمرکز پوشش برفی امسال بیشتر در مناطقی از غرب و شمال غرب، نوار شمالی کشور و نواحی شمال شرقی ایران بود.

سقوط ۲۳ درصدی تولید نفت انگلیس

ایلنا|سازمان نفت و گاز انگلیس اعلام کرد تولید نفت این کشور در سال ۲۰۲۴ به میزان ۲۳ درصد نسبت به سطح سال گذشته کاهش خواهد یافت و به ۸۴۰ هزار بشکه در روز می رسد. این پیش بینی بر مبنای جدیدترین آمار تولید بوده و رویکرد محافظه کارانه‌ای را در پیش گرفته است و بر اساس آن، از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۴، تولید گاز ۲۱ درصد کاهش یافته و به معادل ۲۷.۳۱ میلیون تن نفت یا ۴۸۰ هزار بشکه در روز نفت می‌رسد. پیش بینی تولید نفت برای سال ۲۰۲۳ در مقایسه با گزارش سال گذشته سازمان نفت و گاز انگلیس تغییر نکرده و ۸۹۰ هزار بشکه در روز است در حالی که تولید گاز در سال ۲۰۲۳ در جدیدترین گزارش اندکی بالاتر و معادل ۵۱۰ هزار بشکه در روز برآورد شده است. تولید نفت انگلیس سال گذشته با فعالیت میادین جدید، ۹ درصد یا ۹۰ هزار بشکه در روز رشد کرد و به ۱.۰۹ میلیون بشکه در روز رسید. سازمان نفت و گاز انگلیس پیش بینی کرد هزینه سرمایه در بخش بالادستی نفت و گاز پس از چهار سال کاهش، امسال چهار درصد رشد خواهد کرد و به ۵.۲ میلیارد پوند (۶.۸ میلیارد دلار) می‌رسد. با این حال سطح هزینه مذکور کمتر از ۱۲.۵ میلیارد پوند در سال ۲۰۱۵ است. بر اساس گزارش پلاتس، این افزایش هزینه به رشد مجموع تولید نفت و گاز انگلیس در فاصله سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۵۰ کمک خواهد کرد. عوامل دیگری که به رشد تولید کمک می‌کنند بهبود بهره‌وری، بهبود استخراج نفت و راه اندازی میادین جدید است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران