شماره امروز: ۵۴۷

احتمال تقاضای کمتر سوخت چین دورنمای رشد اقتصادی آن را کاهش داد

| کدخبر: 140904 | |

ایسنا| قیمت نفت روز سه‌شنبه که چین دورنمای رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ را تنزل داد و احتمال تقاضای کمتر برای سوخت را تقویت کرد، کاهش پیدا کرد

ایسنا| قیمت نفت روز سه‌شنبه که چین دورنمای رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ را تنزل داد و احتمال تقاضای کمتر برای سوخت را تقویت کرد، کاهش پیدا کرد با این حال کاهش تولید اوپک پلاس همچنان از بازار پشتیبانی کرد.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۱ سنت یا ۰.۶ درصد کاهش نسبت به روز دوشنبه، به ۵۶.۲۸ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۳۴ سنت یا ۰.۵درصد کاهش، به ۶۵.۳۳ دلار در هر بشکه رسید.

تحلیلگران در شرکت تحقیقاتی «تی‌اس لومبارد» اظهار کردند: در کوتاه‌مدت دشوار بتوان نسبت به افزایش قیمت نفت خوش‌بین بود. بازارها همچنان سرگرم هضم مازاد عرضه‌ای هستند که در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ ایجاد شد و سطح ذخایر کشورهای عضو OECD را بالای متوسط پنج ساله برد.

بر اساس گزارش رویترز، رشد تقاضا برای نفت با کندی رشد اقتصادی به خصوص در اروپا و آسیا، آهسته شده است. چین روز سه‌شنبه اعلام کرد: رشد اقتصادی ۶ تا ۶.۵ درصدی در سال ۲۰۱۹ را هدف‌گذاری کرده که کمتر از رشد ۶.۶ درصدی در سال گذشته است که پایین‌ترین نرخ رشد اقتصادی در چند دهه اخیر بود.

همچنین بهره‌وری در مصرف سوخت نیز رشد تقاضا را محدودتر کرده است.

بانک آمریکا مریل لینچ در یادداشتی اعلام کرد: ۲۰۱۸ ضعیف‌ترین رشد تقاضا برای محصولات نفتی از سال ۲۰۱۱ را داشت.

  امیدواری به مذاکرات تجاری

عاملی که از قیمت نفت حمایت کرده، خوش‌بینی به پایان اختلافات تجاری آمریکا و چین در آینده نزدیک است.  ژونگ شأن، وزیر بازرگانی چین روز سه‌شنبه اعلام کرد مذاکرات تجاری با آمریکا دشوار بوده، اما تیم‌های دو کشور به مذاکراتشان ادامه می‌دهند.

از سوی دیگر اوپک با اجرای توافق محدودیت عرضه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز به همراه شرکای خود شامل روسیه، از بازار نفت پشتیبانی کرده است.

کاهش عرضه اوپک، به کمبود نفت سنگین در بازار منجر شده و قیمت نفت برنت را بالا برده است. از سوی دیگر افزایش تولید آمریکا، قیمت وست تگزاس اینترمدیت را تحت فشار نزولی قرار داده است.

به همین دلیل تحلیلگران «تی‌اس لومبارد» پیش‌بینی کردند که اختلاف قیمت میان برنت و وست‌تگزاس اینترمدیت زیاد خواهد ماند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران