شماره امروز: ۵۴۷

ظرفیت فراورش نفت خام و میعانات گازی ایران از 2 میلیون بشکه در روز عبور می‌کند

| کدخبر: 139071 | |

فارس|همزمان با راه‌اندازی و بهره‌برداری رسمی از 9 طرح جدید پالایشگاهی، ظرفیت فراورش نفت خام و میعانات گازی ایران از 2 میلیون بشکه در روز بیشتر خواهد شد.

فارس|همزمان با راه‌اندازی و بهره‌برداری رسمی از 9 طرح جدید پالایشگاهی، ظرفیت فراورش نفت خام و میعانات گازی ایران از 2 میلیون بشکه در روز بیشتر خواهد شد.

سیدمحمدرضا موسوی‌خواه مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اخیرا با بیان اینکه در حال حاضر بنزین یورو ۴ در همه کلان‌شهرهای کشور و گازوئیل یورو ۴ نیز علاوه بر کلان‌شهرها در بیش از ۱۱۲ شهر عرضه می‌شود، اعلام کرده است: تلاش می‌کنیم تا بنزین و گازوئیل یورو ۴ در همه ۳ هزار و ۶۰۰ جایگاه عرضه بنزین و ۲ هزار و ۴۰۰ جایگاه عرضه نفت‌گاز توزیع شود.

این مقام مسوول همچنین از عرضه بنزین یورو ۴ که توسط پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تولید می‌شود در استان‌های بندرعباس، سیستان و بلوچستان، بوشهر، کرمان، یزد، اصفهان، تهران و قم خبر داده است.

بر اساس آمارهای ارایه شده توسط شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی آنچه گفته شد تنها بخشی از آماده‌سازی پالایشگاه‌ها برای بهبود فرایند تولید فراورده‌های پرمصرف نفتی است. بر این اساس همزمان با آغاز جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، شمارش معکوس برای بهره‌برداری از 9 طرح جدید پالایشگاهی آغاز شده است.

آنچه مسوولان صنعت پالایش کشور اعلام کرده‌اند پس از بهره‌‌برداری از طرح تصفیه هیدروژنی گازوئیل پالایشگاه نفت تبریز، 9 طرح جدید پالایشی در پالایشگاه‌های نفت و میعانات گازی اصفهان، لاوان، بندرعباس و ستاره خلیج فارس آماده بهره‌برداری می‌شوند.

این گزارش حاکی است واحد تقطیر سوم پالایشگاه نفت اصفهان با ظرفیت پالایشی حدود 60 تا 70 هزار بشکه بوده که با راه‌اندازی این واحد شاهد ارتقای کیفیت محصولات تولید در این پالایشگاه خواهیم بود.

واحدهای ایزومریزاسیون و تصفیه هیدروژن گازوئیل پالایشگاه نفت بندرعباس نیز از دیگر طرح‌های آماده راه‌اندازی در صنعت پالایش نفت کشور هستند که بهره‌برداری از این پروژه‌ها منجر به افزایش ظرفیت تولید گازوئیل با استاندارد یورو 4 و 5 در کشور خواهد شد. همچنین بر اساس اطلاعات شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی علاوه بر طرح‌های گفته شده راه‌اندازی واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه نفت لاوان نیز از دیگر پروژه‌های در دست اجرا است که انتظار می‌رود به زودی مورد بهره‌برداری قرارگیرد.

بر اساس این اطلاعات قرار است در قالب فاز سوم توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز که عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان شناخته می‌شود بهره‌برداری از چهار واحد جدید فرآیندی این فاز نیز در دستور کار قرار گیرد. این گزارش خاطرنشان می‌کند در شرایط فعلی ظرفیت پالایش نفت و میعانات گازی ایران به مرز دو میلیون بشکه در روز رسیده که قطعا با بهره‌برداری کامل از طرح‌های در دست ساخت این ظرفیت از مرز دو میلیون بشکه در روز عبور می‌کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران