شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137574 | |

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری گفت: نظر مقام معظم رهبری در خصوص تخصیص اعتبار به سامانه‌های نوین آبیاری مساعد بوده و یک میلیارد و ٥٠میلیون دلار از سال ٩٥برای سامانه‌های نوین آبیاری اختصاص داده شد.

اختصاص اعتبار ویژه به سامانه‌های نوین آبیاری

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری گفت: نظر مقام معظم رهبری در خصوص تخصیص اعتبار به سامانه‌های نوین آبیاری مساعد بوده و یک میلیارد و ٥٠میلیون دلار از سال ٩٥برای سامانه‌های نوین آبیاری اختصاص داده شد. به گزارش ایلنا، عباس زارع مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری در نشست تخصصی مدیران آب و خاک، فنی، مهندسی و مسوولان سامانه‌های نوین آبیاری سازمان جهاد کشاورزی اظهار کرد: امید می‌رود امسال نیز برای این منظور بودجه خوبی اختصاص داده شود. وی افزود: نظر مقام معظم رهبری در خصوص تخصیص اعتبار به سامانه‌های نوین آبیاری مساعد بوده و یک میلیارد و ٥٠میلیون دلار از سال ٩٥برای سامانه‌های نوین آبیاری اختصاص داده شد. از آنجایی که ٢میلیون و ١٠٠هزار هکتار منابع آبی کوچک و زیر شبکه‌های مدرن وجود دارد، باید این بخش بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. زارع در ادامه تصریح کرد: سامانه‌های اجرایی نیاز به خدمات پشتیبانی دارند که این سازمان، شرکت‌های خدمات آبیاری را برای کشاورزان در نظر گرفته است. مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری با تاکید بر هدف اجرای طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری عنوان کرد: حفاظت کلی از آب و خاک هدف اصلی ما در این پروژه است و نگرش کشاورزان نیز در این بخش باید تغییر کند. در ادامه این نشست مسعود علایی مشاور معاون وزیر در خصوص تدوین شرح خدمات توسط مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری خاطرنشان کرد: تدوین این شرح خدمات به دلیل اثرات قابل توجه سامانه‌های نوین آبیاری در ارتقا بهره‌وری با توجه به مشکلات کم آبی کشور مورد تاکید است. وی افزود: به‌روزرسانی مطالعات امکانات سنجی سامانه‌های نوین آبیاری و انتخاب سامانه‌های نوین آبیاری متناسب با شرایط نیز باید صورت گیرد لذا در اراضی تحت پوشش سامانه‌های نوین آبیاری مقدار آب مصرفی، تولید محصول و بهره‌وری قبل و بعد از اجرا باید مشخص شود. علایی در ادامه تصریح کرد: تعیین حدود مجاز آب و برداشت آب از منابع آب‌های زیرزمینی از طریق بیلان آب در مناطق مختلف کشور دقیق رعایت شود. مشاور معاون وزیر گفت: تعیین سهم آب و همچنین سهم سایر عوامل مانند عملیات به زراعی، به‌نژادی و خاک‌ورزی بسیار در روند کار موثر است به همین دلیل یکی دیگر از عوامل مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی آب‌ مجازی است. وی افزود: با توجه به مسائل استراتژیک باید محصولات پرآب‌بر از سایر کشورها وارد شود.

آب‌بها به ازای تولید محصول دریافت شود

یک کارشناس باتجربه ایتالیایی گفت: اگر آب بهای به ازای تولید محصول از یک متر مکعب آب دریافت شود کشاورزان آب کمتری مصرف خواهند کرد. فارس، با بیان این مطلب افزود: خانم «استلا کابلی» کارشناس ایتالیایی در حوزه آب و سیستم‌های نوین آبیاری که 35 سال در این حوزه فعالیت دارد، پیشنهاداتی را برای مقابله با کم آبی در ایران مطرح کرد؛ وی گفت: در ایران می‌توانند از کشاورزان آب‌بها دریافت کنند اما میزان آن باید به ازای تولید ماده خشک برای یک متر مکعب آب باشد یعنی کشاورزی که با آب کمتر محصول بیشتری تولید کند، آب بهای کمتری بپردازد و کشاورزی که محصول کمتری تولید کند آب بهای بیشتر پرداخت کند. این کارشناس ایتالیایی ادامه داد روش اخذ آب‌بها به ازای تولید محصول در ایتالیا اجرا می‌شود و خوب جواب داده است. کارشناس ایتالیایی تصریح کرد: مردم ایران بسیار طالب پیشرفت هستند و به سیستم‌های جدید نوین آبیاری عکس‌العمل خوبی نشان می‌دهند اما مشکل آنها این است که دسترسی به اطلاعات ندارند و ما تلاش می‌کنیم که در این عرصه به آنها کمک کنیم.  «استلا» که به سومین نمایشگاه کشاورزی ایران که در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران دایر است سفر کرده، درباره روش‌های نوین آبیاری در ایران گفت: برای تولید محصول کیفی نیاز به روش‌های مناسب و طراحی‌های مناسب آبیاری نوین است که بتوان با حداقل آب محصول بیشتر و کیفی‌تری تولید کرد.  این کارشناس ایتالیایی گفت: ایران سابقه طولانی در اجرای سامانه‌های نوین ‌آبیاری دارد. این کشور در سال 1979 نخستین‌بار سیستم‌های آبیاری نواری را در کشور پیاده کرد. ضمن اینکه ایران تاریخ کهن دارد و مخترع قنات در جهان است بنابراین در این زمینه استعداد و تجربه‌های خوبی دارد. وی در مورد مردم ایران گفت که آنها مردم متفاوتی هستند، ذهن بسیار بازی دارند و به تکنولوژی مشتاق‌ترند، اگرچه نمی‌دانم چند درصد افراد آنها تحصیلکرده هستند اما تحصیلکرده‌های بسیاری دارند.  زمانی که از وی سوال شد چرا ایران را برای فعالیت خود انتخاب کردید، گفت: ما با 145 کشور دنیا ارتباط داریم و ایران هم جزو آن است اما کشاورزی در ایران بسیار گسترده است و ایران چشم‌انداز خوبی در زمینه ‌آبیاری دارند ضمن اینکه مردم این کشور بسیار ذهن بازی دارند و برای استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری عکس‌العمل خوبی نشان می‌دهند. این کارشناس ایتالیایی در مورد سهم مصرف آب کشاورزی در ایتالیا می‌گوید 75 تا 80 درصد است یعنی حدود 80 درصد آب مصرفی این کشور در حوزه کشاورزی است.  گفته می‌شود مصرف آب کشاورزی در ایران هم 90 درصد است .او در پاسخ به اینکه تفاوت زیادی بین مصرف آب کشاورزی در ایران و ایتالیا وجود ندارد، گفت: بدون آب نمی‌شود کشاورزی کرد، زمانی که می‌خواهیم غذا تولید کنیم باید آب مصرف کنیم و در همه کشورها چنین است و سهم آب کشاورزی در تمام دنیا بالا است.  او گفت: در ایتالیا برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب در بخش کشاورزی از کشاورزان آب‌بها اخذ می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران