شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137399 | |

گروه انرژی| وزیران نفت ایران و عراق روز پنج‌ شنبه (۲۰ دی‌ماه) در پایان مذاکرات خود در بغداد، بر گسترش روابط دوجانبه در حوزه انرژی تاکید کردند.

گروه انرژی| وزیران نفت ایران و عراق روز پنج‌ شنبه (۲۰ دی‌ماه) در پایان مذاکرات خود در بغداد، بر گسترش روابط دوجانبه در حوزه انرژی تاکید کردند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت پنجشنبه، ۲۰ دی‌ماه در راس هیاتی برای یک سفر رسمی وارد بغداد پایتخت عراق شد و مورد استقبال ثامر الغضبان، همتای عراقی خود قرار گرفت. وزیران نفت دو کشور، در پایان مذاکرات هیات‌های دو کشور، در یک کنفرانس خبری کوتاه، بر گسترش روابط از جمله در حوزه انرژی تاکید کردند.

 بیژن زنگنه وزیر نفت در این کنفرانس خبری بر نامشروع بودن تحریم‌های امریکا علیه ایران تاکید کرد و در پاسخ به پرسشی درباره افزایش صادرات گاز به عراق گفت: ایران به‌دلیل داشتن منابع کافی، مشکلی برای افزایش صادرات گاز به عراق ندارد.

وی به دیدار خود با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق و لوی الخطیب، وزیر برق عراق، نیز اشاره کرد و با بیان اینکه در این دیدارها درباره مسائل مورد علاقه دو کشور بحث و تبادل نظر شد، تصریح کرد: ایران و عراق دارای مشترکات فراوان تاریخی و فرهنگی هستند و در حوزه روابط دو جانبه و در سطح سازمان‌های بین‌المللی همکاری خوبی با هم دارند.وزیر نفت ابراز امیدواری کرد که همکاری‌ها در زمینه نفت بین دو کشور افزایش یابد.وزیر نفت عراق نیز در این نشست خبری اظهارکرد: این مذاکرات در ادامه دیدار یک‌ماه گذشته در حاشیه نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و با هدف بررسی زمینه‌های همکاری دو کشور انجام شد.وی، روابط دو کشور دوست و برادر ایران و عراق را خوب و گسترده در حوزه اقتصاد و بازرگانی دانست و افزود: دو طرف بنا دارند آن را در حوزه انرژی نیز گسترش دهند.الغضبان با بیان اینکه افق‌های روشنی درباره همکاری دوجانبه وجود دارد و در جریان مذاکرات امروز درباره این افق‌ها صحبت شد، افزود: بنا داریم توافق‌های انجام شده در گذشته را مبنای کار قرار دهیم و درصورت امکان به آن بیفزاییم. وی در پاسخ به پرسشی درباره برداشت از میدان‌های مشترک نفتی تاکید کرد: بین دو کشور همکاری پیرامون بررسی مطالعاتی روی تعدادی از میدان‌های مشترک وجود دارد، اما دو طرف هنوز به توافق مشخصی درباره برداشت از این میدان‌ها نرسیده‌اند.الغضبان با اشاره به گستردگی و لزوم تقویت همکاری در حوزه‌های مختلف بین دو کشور، تاکید کرد: برای گسترش همکاری‌ها باید پیگیر اجرای توافق‌های پیشین باشیم و بغداد بر این موضوع تاکید دارد.وی عنوان کرد: در چارچوب برنامه دولت جدید، عراق بنا دارد همکاری‌های خارجی خود را در زمینه نفت و گاز و برق گسترش و ارتقا دهد.

ایران در حال حاضر برق و گاز را به عراق صادر می‌کند. این حجم پتانسیل افزایش دارد.  وزیر نفت ایران همچنین در حاشیه این دیدار گفت: ایران درباره حجم یا مقاصد صادراتی نفت خام خود تا زمانی که تحت تحریم‌های امریکا باشد، با کسی بحث نمی‌کند.

او تاکید کرد: تحریم‌های امریکا علیه ایران کاملا غیرقانونی است و تهران از آنها تبعیت نخواهد کرد.

الغضبان، وزیر نفت عراق، نیز در این نشست با بیان اینکه کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی متوقف شده است و انتظار می‌رود که قیمت‌ها به تدریج افزایش یابد، تصریح کرد: هرگونه تصمیم درباره کاهش عرضه نفت خام سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در آینده به تحولات قیمت نفت در بازار بستگی خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران