شماره امروز: ۵۴۷

وبگاه تحلیلی آسیا رویو:

| کدخبر: 137398 | |

ایرنا|وبگاه تحلیلی آسیا رویو در گزارشی با اشاره به حرکت بازارها و بورس‌های بین‌المللی به سوی ارزهای جایگزین دلار، نوشت:

 ایرنا|وبگاه تحلیلی آسیا رویو در گزارشی با اشاره به حرکت بازارها و بورس‌های بین‌المللی به سوی ارزهای جایگزین دلار، نوشت: معاملات عمده از جمله خرید و فروش نفت با ارزهای جایگزین از جمله یوآن چین انجام می‌شود که این امر نشان‌دهنده آغاز افول دلار در تجارت جهانی نفت است. به گزارش از وبگاه تحلیلی مسائل اقتصادی و انرژی جهان (آسیا رویو)، افزایش یکجانبه گرایی ایالات متحده موجب نگرانی درمورد استفاده از دلار برای تجارت نفت در میان دولت‌های مختلفی شده است. از این رو پیش بینی می‌شود که انحصار دلار به عنوان وسیله‌ای در تجارت جهانی نفت خام، بطور فزاینده‌ای رو به افول و از سوی ارزهای دیگر به چالش کشیده خواهد شد.

چین، که هم‌اکنون در جنگ تجاری با امریکا به سر می‌برد، تجارت نفتی با یوآن را گسترش داده و از قدرت پول خود برای اطمینان و ثبات بازارهای یوآن پایه استفاده می‌کند. در همین حال، روسیه و اتحادیه اروپا نیز به دنبال کاهش وابستگی خود به دلار برای پرداخت‌ها در مراودات مربوط به نفت هستند. از این منظر 'تاکشی کومون' و 'یاشو چو' دو تحلیل‌گر تارنمای تخصصی آسیا رویو از خطرات ناشی از وابستگی زیاد به دلار متعاقب تحریم‌های جدید دولت ایالات متحده علیه سایر کشورها سخن می‌گویند و به زعم این دو، برجستگی این واقعیت در آینده بیشتر روشن می‌شود. برقراری معاملات نفتی مبتنی بر یوآن در بورس بین‌المللی انرژی شانگهای، حضور ارز چین در بازارهای نفت خام را تقویت کرده است. از این رو حجم معاملات روزانه یوآن در بورس بین‌المللی انرژی شانگهای به سرعت در حال افزایش و معاملات در 6 ماه گذشته دو برابر شده است. چین در سال 2017 از ایالات متحده به عنوان بزرگ‌ترین وارد‌کننده نفت در جهان پیشی گرفته و واردات خود را به میزان هشت درصد افزایش داده است. یک مرکز تحقیقاتی وابسته به 'سینوپک' (Sinopec) پیش بینی کرده است که ظرفیت پالایشگاه‌های این کشور در سال 2019 نیز به میزان هشت درصد افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر برای تعیین قیمت نفت خام، سرمایه‌گذاران به دلیل شفافیت به بازارهای اوراق بهادار اروپایی تمایل دارند. با این وجود، به دنبال تغییرات ساختاری در بازار فعلی نفت چین و جذب سرمایه‌گذاران از خارج از کشور، پکن فرصت جایگزنی در چنین موضوعی را دارد. چین بطور پیوسته تجارت یوآن را با کشورهای تولید‌کننده نفت که با ایالات متحده امریکا نیز اصطکاک دارند، افزایش داده است. در ماه مه (اردیبهشت)، دونالد ترامپ مجددا تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال و از دیگر کشورها خواست که واردات نفت ایران را به صفر برسانند. اما چین نه تنها از این رویکرد امریکا پیروی ندارد، بلکه قصد دارد که واردات نفت از ایران را به صورت منظم و همچون گذشته ادامه دهد. تاکوئی ناگومی اقتصاددان ارشد شرکت ملی نفت، گاز و فلزات ژاپن در این باره به آسیا رویو گفت: چین به عنوان بزرگ‌ترین وارد‌کننده نفت ایران، احتمالا واردات خود را بطور منظم ادامه خواهد داد و با ارز خود یعنی یوآن پرداخت‌ها را انجام می‌دهد. وی پیش بینی کرد که اگر استفاده از یوآن برای معاملات افزایش یابد، تقاضا برای این ارز چینی به عنوان وسیله‌ای در محافظت از نوسانات قیمت‌ها نیز افزایش می‌یابد.

روسیه نیز تلاش‌هایی برای کاهش وابستگی خود به نفت دلار را انجام داده است و از این رو بخشی از صادرات نفت خود به چین را با یوآن دریافت می‌کند. ایالات متحده تحریم‌های اقتصادی را علیه گروه‌های نفتی روسیه از جمله 'Rosneft' تحمیل کرده است و معاملات با دلار برای آنها دشوار خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران